eposta yazdır zoom+ zoom-

Soylu: Bunun neresi iç savaş çağrısı?

Soylu: Bunun neresi iç savaş çağrısı?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, CHP'li il başkanlarının şehit cenazelerine katılmamaları yönündeki talimatıyla ilgili konuştu. Soylu, çağrısının iç savaş çağrısı olarak nitelendirilmesine karşı çıktı, CHP'ye seçim gecesi yaptığı YSK çağrısını hatırlattı.

PAYLAŞ tw fb
Eklenme Tarihi: 02-07-2018 21:12 - Güncelleme: 03-07-2018 00:58

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, CHP il başkanlarının şehit cenazelerine alınmamasıyla ilgili talimatını CNN Türk'te değerlendirdi. CHP'den gelen istifa çağrılarına cevap veren Soylu, talimatının iç savaş çağrısı değil tedbir amaçlı olduğunu söyledi.

Soylu, dün akşam CNN TÜRK yayınında Hande Fırat'ın sorularını yanıtladı. CHP'li il başkanlarının şehit cenazelerine alınmamasıyla ilgili talimatı sonrası CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun sürekli istifasını istediğini hatırlatarak, CHP'yi PKK'nın uzantısı olarak nitelendirdiği CHP'ye Meclis'e taşımakla suçladı. İşte Soylu'nun açıklamalarından bazı satır başları:

"Teröre karşı samimi bir duruş beklerim. Tam tersini görüyoruz. Bizim buna sessiz kalmamız bunu siyaset gibi, demokrasi gibi, seçim gibi bir araç üzerinden, meşruiyet olarak orada sağlamaya çalışması elbette bizim adımıza tedbir almamızı ve bunu toplumla bunu paylaşmamızı gerektirir.

AİHM de teröre sessiz kalmayı kabul etmiyor. Biz artık saldırıyı beklemiyoruz.

Ben 'bölücüyüm'. Niye bölücüyüm ben? CHP il başkanları cenazeye gelmesin dedim. CHP'nin yöneticileri niçin bu arkadaşımızın ve bu arkadaşımız gibilerin katlinde ağızlarına fermuar çekip duruyorlar? Nasıl onlar bölücü olmuyor da ben bölücü oluyorum? Nasıl İstanbul İl Başkanı kalkıp şehide hakaret ediyor, askere polise... Onlar bölücü olmuyor da biz bölücü oluyoruz.

"NEYİN İÇ SAVAŞIYMIŞ BU?"

Bunun neresi iç savaş çağrısı? Benimki tedbir. Neyin iç savaşıymış bu? Peki, afedersiniz seçim akşamı hepimiz kulaklarımızla duymadık mı? 'YSK'nın önüne tüm vatandaşlarımızı çağırıyoruz' demek ne demek? Hiç böyle bir şey duydunuz mu siz? Türkiye dünyada seçimlerini en namuslu yapan ülkedir.

Benim bunu terörle mücadele eden birisi olarak toplumla paylaşmam benim için en doğaldır. Şimdi cenazeye gidecekmiş. Şimdiden sonra varsın gitsin istediği kadar. Bugün Kahramanmaraş'ta şehit cenazesi vardı. Gitti mi kimse? Hani gideceklerdi? Topyekün hep beraber kola girip gideceklerdi. Gitselerdi. Benim orada söylediğim sadece il başkanları. Ben de İstanbul'da 3.5 yıl il başkanlığı yaptım. İl başkanlığı bir siyasi partinin önemli kurumsal kimliklerindendir. Buna kimse ses çıkarmıyor. İl başkanları da ses çıkarmıyor. Peki bu il başkanları toplumla birlikte değiller mi? Toplumla beraber değiller mi?

PKK'ya moral vermeyi CHP tabanı kabul etmez. PKK ile HDP'yi ayrı görmek bir yanılsamadır.

O sabah o olay oldu ve Buldan'ı aradım. Kişisel tehdidim olmadı. Ama HDP ve PKK konusunda fazlasını söyledim. Kendileri adına çizilmiş çizginin dışında bir irade ortaya koymaları mümkün değildir."

Soylu'dan minik Leyla için ilk açıklama

 

PAYLAŞ tw fb

YORUM YAZIN Soylu: Bunun neresi iç savaş çağrısı? haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR11 YORUM
  • Misafir 03 Temmuz 2018 03:53 İç savaş demek bile tüyler ürpertici, ama en azından ayrıştırıcı bi üslup olduğu kesin.Sayın Soyluya bu hiç yakışmadı.Tecrübeli bi siyasetci ve üstüne bakan olarak, söylediklerinin nereye gideceği konusunda fikir yürütmeli her zaman.Partide sahip çıkmadı.Bu da ilginç.Bi de Şehit cenazelerinde protokol olduğunu kendisinden öğrendim.Hangi partiden olursa olsun ,o protokolde yer alıp halktan kendini soyutlamakta , mesafe koymak çok ilginç.Hani halkı temsil ediyordunuz sayın siyesetciler.

    CEVAP YAZ 14 4

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2019 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro