YAZARLAR

Ümit SAMİMİ

Ümit SAMİMİ

umitsamimi@gmail.com @ rss Eklenme Tarihi: 01 Aralık 2016 09:24 - Güncelleme: 01 Aralık 2016 09:35

Sorun tarikatlar mı?

Adana’da ortaokul öğrencilerinin kaldığı kız öğrenci yurdunda akşam saatlerinde yangın çıktı. Çocuk yaştaki 11 öğrenci ve bir eğitmen hayatını kaybetti. Her şeyden önce ailelerine Allah’tan sabır dilerim.

Bu öyle büyük bir acı ki ömürleri boyunca yürekleri köz halinde kalacaktır. Esen her hasret rüzgârı, biraz daha dağlayacaktır içlerini. Hiçbir iç çekiş de ferahlatmayacaktır yüreklerini.

Acının “kor halde” olduğu böylesi ortamda dahi birileri olayı hemencecik “din düşmanlığı” ile diğerleri de “siyasi savunuculuk” ile değerlendirmeye başladı. “Tarikatlar kapatılsın” diye binlerce twit atanları mı dersiniz, “siz gülen cemaatinin yurtlarını çok ararsınız” diyen fetöcülere mi şaşırırsınız, yoksa buradan “iktidarı savunacağım diye mevzuyu normalleştirenlere” mi şahit olursunuz, artık orası sizin nasibinize kalmış.

Yaşananlar bu kadar taze iken birilerini linç etmeye kalkmak, linç edenleri sözüm ona “kahraman” yapabilir ama bu durum bize bir arpa boyu yol aldırmaz, aksine geriye götürür çünkü mesele cemaat, tarikat meselesi değil.

Geçen gün bir okulun üzerine vinç düştü. Ondan bir önceki gün şehirlerarası yolda tır “U” dönüşü yapmaya kalkıştığı için 4 araç birbirine girdi.

Bir hafta kadar önce plastik üretiminin olduğu bir tesiste yangın çıktı.

Madenlerimizde neredeyse her yıl bir göçük meydana geliyor.

Benim mezun olduğum lisenin de yangın merdivenleri “öğrenciler kaçmasın” diye her zaman kilitliydi. Dün gibi aklımdadır, keza orada öğrenciler sigara da içerlerdi.

Tüm bunların sebebi  “iş güvenliğine” verdiğimiz önemsizlikten kaynaklanıyor. Umursamaz halde çalışıyor, yaşıyor ve yönetiyoruz.  Meslek dallarımızın çoğunu idame edenler yeterli ve gerekli eğitimi almadan sorumluluk üstleniyor.

Özel öğrenci yurtlarında belletmenlik - yöneticilik yapanların kaç tanesi gerçekten bu görevleri yapabilecek ehliyete sahip? Yönetmeyi, önlem almayı, tedbirli olmayı, iş güvenliğini biliyorlar mı gerçekten?

Minibüs şoförlerimiz her gün binlerce kişiyi taşıyor. Kaç tanesi tam anlamıyla kurallara uyarak araç kullanıyor? Mesleğinin gereklilikleri ile ilgili eğitim almadan, yüksek sesle arabesk müzik eşliğinde, tek elleri ile para sayarken, öbür elleri direksiyonda yolcu taşıyorlar. Trafik kurallarına, hız limitlerine uyduklarına hiç şahit olmadım. Bu minibüslerin bir cemaate yada tarikata bağlı olması veya olmaması neyi değiştirir ki?

Onlarca uğraş sayabilirim, görev tanımları net belirlenmemiş fakat iş yapabilme ehliyetine sahip olan.

Bu yangın devlete bağlı bir yurtta çıksaydı, devlet yurtlarını mı lav edecektik? Her iş kazası sonrasında, ilgili kurumları kapatmak mı çözümümüz?

Cemaatlere arka çıkmak için söylemiyorum. Dahil olduğum ya da sempati duyduğum bir sohbet gurubu dahi yok fakat cemaatlerin varlıkları ve faaliyetleri sosyoloji teması üzerinden değerlendirilir. Öğretileri nelerdir, topluma olan etkisi nedir, gibi başlıklarla “Türkiye’de cemaatler ve tarikatlar” tartışması yapılabilir fakat iş kazası sonrası cemaatlerin kapatılması, engellenmesi abesle iştigaldir.

Sorumlu arıyorsak, dönüp kendi çalıştığımız yerlerdeki “alınmamış önlemlere” bakalım. Aksi halde bir yurt müdürü içeride bir müddet yatar fakat insanlarımız hayatlarını kaybetmeye devam eder…

İş kazası sadece iş sahasında da olmaz, vesselam.
PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Sorun tarikatlar mı? yazısına yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU YAZIYA YAPILAN YORUMLAR5 YORUM
  • basicman 10 Aralık 2016 18:15 iyide sorumluluk almak yokmu,sorumsuzluğa izin veren kim?örtbas etmeye çalışmanın manası ne?madem bakamıyorsun,ne diye çocukların sorumluluğunu alıyorsun yada ailelerinden kopartıyorsun?maddi sorumluluk,manevi sorumluluk birlikte ele alınmalı..

    CEVAP YAZ 0 0
REKLAM
Ümit SAMİMİDİĞER YAZILARIÜmit SAMİMİ
TÜMÜ

AÇIK GÖRÜŞ TÜMÜ

Dilediğiniz platformdan Bizi izlemeye devam edin! tw gp fb rs
REKLAM
REKLAM

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro