eposta yazdır zoom+ zoom-

Son seçim anketi geldi tüm hesaplar değişecek

Son seçim anketi geldi tüm hesaplar değişecek

ANDY-AR son seçim anketini açıkladı. AK Parti oyları yüzde 43'ün de altına inmiş görünüyor. HDP barajı geçerken MHP ve CHP seçim anketinde bakın yüzde kaçta?

PAYLAŞ tw fb
Eklenme Tarihi: 26-05-2015 12:49 - Güncelleme: 28-10-2015 17:38

Son seçim anketi sonuçları ANDY-Ar şirketinden geldi. Mayıs ayının son diliminde yapılan seçim anketi sonuçlarına göre AK Parti oyları yüzde 43'ün de altına inmiş görünüyor. Kamuoyunun ilk kez bugün göreceği Andy Ar anketini internethaber.com sitesi yayınlıyor.

Andy-Ar şirketinin siyaset dünyasında sarsıntı yaratacak anketi 21-24 Mayıs tarihleri arasında 49 ilde 4 bin 166 denekle yapıldı. Anket verilerine bakılacak olursa Türkiye 8 Haziran sabahına koalisyonla uyanabilir.

İŞTE SON OY ORANLARI
Kararsızlar dağıtıldıktan sonra partilerin alacağı oy oranı şöyle görünüyor;

AK PARTİ yüzde 41.9
CHP yüzde 25.8
MHP yüzde 16.0
HDP yüzde 10.7
SP-MİLLİ İTTİFAK yüzde 3.2

andy-ar-son-seçim-anketi-26-mayis-2015.jpg

AK PARTİ'NİN OY ORANLARINDAKİ DEĞİŞİM

Andy-Ar araştırma şirketi bir önceki araştırmasını 8 Şubat’ta yaptı. AK Parti’nin oy oranını yüzde 45,2 olarak açıkladı. İkinci araştırmayı ise 4 Nisan’da yaptı. Bu kez sonucu yüzde 43,7 çıkardı yani ilk araştırmaya göre AKP’nin oy oranında yüzde 1,5 oranında azalma oldu. Son anket verisi ise bugün geldi ve AK Parti oylarının yüzde 41.9'a indiğini duyurdu.

AK PARTİ OYLARI NEDEN DÜŞÜYOR?
AK Parti seçim sürecine girildiği günden bu yana anketlerde sürekli düşme eğiliminde. Yüzde 47'lerde başladığı seçim yarışında yüzde 41'lere kadar gerilemiş görünüyor. Bunun sebebi ise yüzleri 20 gibi çok yüksek bir orana tekabül eden kararsız seçmenler. Anket şirketleri kararsız seçmenlerin büyük bir kısmını AK Partililerin oluşturduğunu söylüyor. 'Küskün'ler olarak nitelenen AK Parti seçmeninin bir kısmının 'partisini cezalandırma' eğiliminde olduğu ve 7 Haziran seçimine kadar bu eğilimden vazgeçmediği taktirde seçim sonuçlarının çok büyük sürprizlere gebe olduğu söyleniyor.

AK PARTİ NE KADAR OY ALIRSA TEK BAŞINA İKTİDAR OLUR?
AK Parti'nin genel seçimlerden birinci parti olarak çıkması 'tek başına iktidar' için yetmiyor. AK Parti'nin HDP'nin barajı geçmesi halinde tek başına iktidarını korumak için en az yüzde 45 ve üzeri oy oranına ihtiyacı var. Anket sonuçları ise iktidar partisi için en fazla yüzde 43 gösteriyor. Tablo 7 Haziran'a kadar değişmediği taktirde 8 Haziran sabahı Türkiye koalisyona uyanmış olacak.

HDP BARAJI AŞAMAZSA YÜZDE 40 YETER
AK Parti'nin mevcut anketlerdeki çıkan oy oranı ile tek başına iktidar olabilmesinin tek yolu HDP'nin barajı aşmamasına bağlı. Böyle bir durumda AK Parti'ye tek başına hükümet kurmak için yüzde 40 ve üzeri oy alması yetiyor.

PAYLAŞ tw fb

YORUM YAZIN Son seçim anketi geldi tüm hesaplar değişecek haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR170 YORUM
  • yolcu kardaş 28 Mayıs 2015 15:17 gözleri görmeyen zaten görmez görenlerde körmü oldu bilmem 2002deki enfelesyon ne kadardı şimdi enfelesyon kaç ogünden beri neler yapılıyor ken di şavaş uçağı yapılıyor deseler iki binlerde inianmazdım ama şimdi neler yapılıyor bunları görmüyorsak söylenecek sö yok

    CEVAP YAZ 0 0

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2019 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro