eposta yazdır zoom+ zoom-

Son referandum anketinde 'utangaç seçmen' sürprizi

Son referandum anketinde 'utangaç seçmen' sürprizi

En son referandum anket sonuçları ANAR'dan geldi. ANAR Genel Müdürü İbrahim Uslu, 'utangaç seçmenlerin' gizli hayırcı olduğunu söyledi.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 13-04-2017 07:22 - Güncelleme: 13-04-2017 07:22

En son referandum anket sonuçlarına göre yüzde 52 "evet" önde. ANAR'ın 5-10 Nisan tarihlerinde yaptığı araştırmada ilginç bir detay öne çıktı.

ANAR Genel Müdürü İbrahim Uslu, “Kanaatini ‘yanlış’ olarak beyan eden seçmenler” diye tanımladığı “utangaç seçmenlerin” “gizli hayırcılar” olduğunu söyledi ve referandumda sonucu bu seçmen grubuyla yurtdışı seçmenlerin belirleyeceğini söyledi.

Cumhuriyet Gazetesi'nden Erdem Gül'ün haberine göre ANAR, 16 Nisan’a kısa bir süre kala son anketini açıkladı. ANAR anketine göre ‘evet’ oyları mart ayından bu yana yüzde 2 oranında arttı. Anketten evet yüzde 52, hayır yüzde 48 çıktı.

UTANGAÇ SEÇMENLER

ANAR, anketi duyururken sonuçlar için dikkate alınması gereken bir boyuta dipnot düşerek işaret etti. ANAR’ın notu şöyle: “Bu sonuçlarda, anketlerde kanaatini ‘yanlış’ olarak beyan eden utangaç seçmenlerin etkisini telafi edecek herhangi bir istatistiksel düzeltme yapılmamıştır.”

ANAR anketinde ilk kez ifade edilen “utangaç seçmen”, bu referanduma özgü bir gerçeklik olarak diğer anket kuruluşlarının da karşısına çıktı. Görüşlerine başvurulan kuruluşlar, bu referandumda ilk kez tercihini açıkça belirtmek istemediği için anket yapmayı reddedenler, anketten kaçanlar gerçeğini gözlediklerini anlattı.

'UTANGAÇ SEÇMEN GİZLİ HAYIRCI OLAN SEÇMEN'

ANAR Genel Müdürü İbrahim Uslu ise “utangaç seçmen” olgusuna ilişkin şunları söyledi: “Utangaç seçmen dediğimiz, yaptığımız anketlerde kanaatini kasten yanlış beyan edenlerdir. Bize kanaatini kasten bilerek yanlış beyan edenlerin gerçek tercihini öğrenebilmek için kontrol soruları da yöneltiyoruz. Örneğin tercihini sorduğumuzda ‘evet’ diyor. Ama kontrol sorusu olarak ‘Sizce Türkiye için en ideal yönetim biçimi nedir’ sorusunu soruyoruz. Orada tercihi kadar net kanaat ifade edemeyenler oluyor. Fakat ne kadar kontrol sorusu sorarsak soralım, utangaç seçmenin sayısını tespit edemeyiz. Ama tespit edebileceğimiz bir yan var. O da şu. Utangaç seçmen, ankette evet vereceğini söylediği halde gizli hayırcı olan seçmen. Ankette ‘hayır’ deyip 16 Nisan’da ‘evet’ diyecek olan utangaca rastlamadık ama tersini gördük.”

''MHP'DE DURUM TAM TERSİ''

Uslu, utangaç seçmenlerin oranı ile yurtdışından gelecek seçmen oranının referandum sonucunu çok önemli ölçüde etkileyip belirleyeceğini söyledi.

Uslu, partili seçmenlerin referandum tavrı ile ilgili olarak da “Hayır blokunda yer alan CHP ve HDP seçmenleri çok büyük oranda partilerinin kararına uygun oy kullanacaklar. AKP seçmeninde de partisinin tavrına uygun oy kullanma oranı yüksek. Ancak MHP’de durum tam tersi. MHP seçmeni dağınık. MHP yönetimi evet demesine karşın MHP seçmeni içinde ancak yüzde 25-30’u evet diyor. Geri kalanı içinde hayırcı var, kararsız var, sandığa gitmeyecek olan var” dedi.

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Son referandum anketinde 'utangaç seçmen' sürprizi haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR12 YORUM
  • GÖRÜŞ>> 13 Nisan 2017 12:31 2002,2007'lerde destek olduk ama REFARANDUM bir memleket meselesi ve bugün lider olan ne kadar yaşayabilir. Biz torunlarımızı düşünmeliyiz. Birde bizlere UTANGAÇ seçmen gibi bir laf bulmuşsun. Güya nezaket ifade ediyorsun ama bizleri ayrıştırmanın anlamı yok. Siz nede olsa ihale ve yüksek aylıklar alıyorsunuz. Aklımızla oynamayın...

    CEVAP YAZ 0 0

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro