YAZARLAR

Ümit SAMİMİ

Ümit SAMİMİ

umitsamimi@gmail.com @ rss Eklenme Tarihi: 18 Mayıs 2014 00:02 - Güncelleme: 25 Ekim 2015 23:28

Soma da Yaşananlar ve Müstehak

Çay ocağı işleten, kendi yağında kavrulan fakat 14 yaşındaki oğlu Akdeniz Anemisi tedavisi görebilmesi için daha fazla paraya ihtiyacı olduğundan madende çalışmaya başlayan 37 yaşındaki madenci İ.S, oğlunun tedavisinin bittiğini göremeden toprağa gömüldü fakat Yılmaz Özdil’e göre Ak Parti’nin %43 oranında oy aldığı bir ilçede öldüğü için, bu ölüm ona müstehaktı.

Bir diğeri madenden sağ çıkmasına rağmen, içerideki arkadaşlarını kurtarabilmek için tekrar girdi madene. Sonra bir kere daha girdi. Kaç defa girip çıktı bilmiyoruz ama, en son içeride kaldı. Vücudu el vermedi. Arkadaşlarını kurtarmak için kendi canını feda etti ama ona da müstehaktı. İ.S ile aynı ilçede çalışıyordu ve orada seçimleri Ak Parti kazanmıştı. Şehit olması, arkadaşları için ölmesi, iki kuruşa, ekmek parasına çalışıyor olması hiç önemli değildi. Ak Parti’ye oy vermiş olma ihtimali bile, o maden ocağında kıvranarak can vermesine müstehaktı.

Benim babam hep simsiyah gelirdi eve, bugün neden beyazlar içinde gelmiş anne ?” diye soran körpe çocuğa da müstehaktı, madenden zehirlenmiş şekilde çıkıp ambulansa binerken sedye kirlenmesin diye ayakkabısını çıkarmaya çalışan işçi kardeşime de müstehaktı.

Karanlıkta, arkadaşları yerde serili,  kömür zemin üzerinde su içerisinde çırpınıyorken, yüzlerce kişinin korkusunu dinleyerek geçen onlarca saat. Hangi muhabir anlatabilir ki bu psikolojiyi ? Hangi yazar kaleme alabilir. Hangi fotoğraf resmedebilir ?

Tabi ki Yılmaz Özdil. Hem de tek cümle ile. “Müstehak onlara.”

Düşünün, maden içerisinde cigerleriniz parçalanıyor. Sizin ise düşündüğünüz; “Bana bir şey olursa, çocuğun dershane taksidini kim ödeyecek ? – Hanım, bir başına ne yapacak ? Anama kim bakacak, babamla kim ilgilenecek ? ". Yerin bilmem kaç metre altında, kömür karası bir ortamda hala bir başkasının çekeceği zorluğu düşünecek kadar büyük bir yüreğe sahip olacaksınız ama beyaz türklerin favori aydını size diyecek ki “Müstehak kardeşim, sana müstehak...!

Bakan Taner Yıldız, Yılmaz Özdil için “77 milyon eksi 1 yaralı” demiş. Hayır, insanlığı yerlerde sürünen, kendini toplumun efendisi gören, aydın sıfatının altından cahilliğin en belirgin özelliklerini barındıran bir kitle var, bir çoğu da Yılmaz Özdil’i okuyor, yazdıklarını paylaşıyor.  

Size bir iki örnek vereyim.

Twitter biri kullanıcı demiş ki “Bir tek dileğim var. En azından bu son seçimde bu partiye oy veren herkese Allah çocuğunun acısını göstersin. En acı şekilde.” 

Bir başkası, “Dünyanın görüp görebileceği en şerrefsiz hükümet ve onlara oy veren en beyinsiz seçmenler allah hepsinin belasını versin cahil köpekler” paylaşımında bulunmuş.1 71 kişi bunu  paylaşmış, ve 262 kişi de favorilerine eklemiş.

Öbürü ise “bu saatten sonra akpye oy verecek olan ve gururla  akp yi savunan HERKES ..... çocuğudur. Sizi doğran ana babanın allah bin belasını versin “ diye beddua etmiş. Yine paylaşımlar, beğeniler, favoriler gırla.

Sonra bir hack gurubu çağrı yapmış. “İstanbul Anadolu yakasında yaşayanlar sesimizi duyun. #Bascalanin anasinin mezarini yikin talan edin. Ders olsun.” 

Onlarcası var, benim gördüşüm. Bu twitler, yüzlerce paylaşım alıyor. Üşenmedim, denk geldiğim bu paylaşımları yapanların ekran görüntülerini aldım. İsteyenlere yani inanmayanlara, elektronik posta yoluyla yollayabilirim. İnanmayanlara dedim çünkü ben bizzat şahit olmadan asla inanmazdım. Böylesine nefret dolu, kin dolu insanların varlığına şahit olmadan inanmaz.

Bu kadar gaddar olacak ne yaşadık ki biz?

Demokratik tercihini, seninkiyle aynı tercihte değerlendirmeyen birine karşı bu öfke nasıl oluştu ?

Eğer soma da şehit olanlar, 1 Mayıs’ta ambulas taşlasalardı, esnafı yağmalasalardı, polisleri yakmak amaçlı polise molotof atsalardı, filistin bilyeleri ile polislerin kasklarını delmeye çalışsalardı, Yılmaz Özdil, helal olsun kardeşlerime , haklarını iyi arıyorlar diyecekti belki ama ekmek kavgasından başını kaldıramamış olan bu işçiler, Taksim’e yürümedikleri için, başlarına gelenler, hep müstehak oldu.

Soma’daki işçilerin haklarını savunmak için taksimde yürüyenler, bir polisi ateşe verdiler. Yürüyüşleri ise, iki adım ötedeki maden ocağının işletmecisi olan holding binasına değildi.  Onların tırnağı kırılsa, Yılmaz Özdil ağzına gelen her hakareti saydırırdı tırnağı kıranlara ama Soma’dakilere, bu feci ölüm müstehaktı.

Müstehak, ama müstehak olan vicdanları ölmüş olanların karakterlerini bu şekilde ifşa etmeleri.

twitter.com/umitsamimi
PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Soma da Yaşananlar ve Müstehak yazısına yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU YAZIYA YAPILAN YORUMLAR0 YORUM
REKLAM
Ümit SAMİMİDİĞER YAZILARIÜmit SAMİMİ
TÜMÜ

AÇIK GÖRÜŞ TÜMÜ

Dilediğiniz platformdan Bizi izlemeye devam edin! tw gp fb rs
REKLAM
REKLAM

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro