YAZARLAR

Muhammet Şakiroğlu

Muhammet Şakiroğlu

msakiroglu@gmail.com @SakirogluM rss Eklenme Tarihi: 05 Kasım 2018 09:25 - Güncelleme: 05 Kasım 2018 15:16

Sizi Bilimin İzzetini Ve Şerefini Korumaya Davet Ediyorum.

28 Şubat döneminde meslektaşlarımızın medyadaki rezaletlerine alışmıştık. Torunun giydiği asker üniformasından dolayı torununa karşı hazır ol durumunda beklediğini televizyonda ballandırarak anlatanından politikacılara cevap yetiştirenine, askeri darbe yapmaya davet edeninden veteriner olduğu halde inkılap tarihi dersi verenine kadar her rengini gördüğümüz bu yüz karası akademisyenlerin en nihayetinde silikleştiğini görmüştük. Görmüştük de sevinmiştik. Çünkü bilim insanlarının sadece kendi meslekleri ve uzmanlık alanları ile ilgili konularda ve sadece ihtiyaç duyulduğunda konuşması gerektiğini biliriz.

 Üzücüdür ki o netameli günlerin akademisyenleri ve yeni versiyonları yeniden medyada görünür oldular. Bir süredir Ortadoğu’da beş başkent sayabilenin Ortadoğu uzmanı tripleri kestiğini, Suriye’de 5 köy ismi söyleyenin ulusal güvenlik uzmanı geçindiğini toplum kanıksamıştı.  Hatta konu ne olursa olsun saatlerce gevezelik yapabilenleri sosyal medyada tiye almak ulusal bir hobi bile sayılabilirdi. Kimsenin izlemediği tartışma programlarında bir kamyon dolusu akademik unvan ile saatlerce kahve muhabbeti çevrilmesini zor da olsa sineye çekmiştik.

 Ancak, kıymetli beyler ve hanımlar,  durum artık bunun da bir tık ilerisine geçmiş durumda. Seviye yavaş yavaş sirk maymunu düzeyine iniyor. Eskiden teşhir ile reyting yapmaya çalışan medyanın yeni malzemesi olduğunuzun farkında mısınız?

 Uzatılan her mikrofona konuşmak, çevrilen her kameraya demeç vermek zorunda değilsiniz. Konuşma şehvetine bir sınır koymak bu mesleğin alameti farikalarından biriydi, unuttunuz mu?

 Medya, en nihayetinde haber değeri olan sansasyonel malzemenin peşindedir ve bu malzemeyi temin edeceği birkaç meslek grubu var. Bu meslek grupları da doğası gereği buna teşnedirler. Siyasetçi var olmak için konuşmak zorunda. Magazin ehli görünürlüğünü canlı tutmak için her daim dikkat çekme derdinde. Bu tür mesleklerle meşgul olanların yaptıkları yadırganmaz ancak bilgi öğrenmek, öğretmek ve üretmekle mükellef bilim insanlarının bu tür davranışları sakil duruyor, bilesiniz.  

Diyet konusundaki uzmanlığı insanlara hakaret ettirmeye vardıran, uzmanlık alanı dışında yalanları ve saçmalıkları bilimsel teori olarak sunan sevgili Profesör Doktor, Twitter hesabından en laubali tehditleri savuran, en galiz küfürleri eden sayın rektör,  Farzı-ayin muhabbeti çeken bay mühendis rektör bunlardan sadece birkaçı. Akademik kimliğin arkasına saklanarak trollük yapmak ucuz bir yöntem.  Medyada ortalama akademisyen temsili böyle olunca, taşrada durum daha da vahim olabiliyor. İdari görev alabilmek için hayatı boyunca hiç oy vermediği partiden aday adayı olabilenlerden geçilmiyor üniversitelerde. Birer temsilcisi olduğunuz mevcut akademik ahlak düzeyinden dolayı dünyada esamimiz okunmuyor. İlk beş yüz üniversite arasına sondan bilmem kaçıncı olarak giren birkaçı ile övünür haldeyiz.

 Uzmanlık alanınızın toplumu ilgilendiren yönü varsa bu konularda kelam edebilirsiniz. Nitekim bir kısmımız yapıyor da. Bunun için medyayı kullanabilirsiniz ve bunda bir sakınca yok. Ancak 18. Yüzyıl Osmanlı idare hukuku uzmanıysanız, ÖSYM'nin sınav uygulamaları hakkında medyada şehvetli bir akademik tartışmaya girmeyin.

Her konuda konuşunca ne oluyor?

 Öncelikle mesleğin ciddiyetini düşürüyorsunuz.  Hepimizi rezil ediyorsunuz. Kifayet göstergesi olması gereken unvanları kıymetsizleştiriyorsunuz.  En kötüsü de akademinin yüz karası 28 Şubatçılar ile fena halde benzeşiyorsunuz. Onlar da sizin gibi bu yolla makam elde edeceklerini ya da makamları koruyacaklarını  sanacak kadar saftı. Görüldüğü gibi işler ters gittiğinde bedelini en hızlı ödeyenler de siz oluyorsunuz.

 Birikiminiz ile topluma katkıda bulunmak istiyorsanız ve bu amaçla idareye talipseniz, akademik kimliğinizi bir tarafa bırakın, işgal ettiğiniz makamları bilgi ve bilim üreteceklere bırakın.

Sonra, hodri meydan!
PAYLAŞ tw fb

YORUM YAZIN Sizi Bilimin İzzetini Ve Şerefini Korumaya Davet Ediyorum. yazısına yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU YAZIYA YAPILAN YORUMLAR17 YORUM
  • Misafir 18 Kasım 2018 06:46 Akademisyenler Türkiye’ye dönmeye korkuyor" Hükümetin yurtdışındaki bilim adamlarını Türkiye’ye geri döndürmek amacıyla yeni teşvik programı açıklamasının hemen ardından bazı akademisyenlerin tutuklanması, Amerika’da yaşayan Türk akademisyenlerin tepkisine yol açtı

    CEVAP YAZ 7 6
  • Misafir 18 Kasım 2018 16:00 İnsan sevdiğinden korkar mı hiç

    0 12
REKLAM
Muhammet ŞakiroğluDİĞER YAZILARIMuhammet Şakiroğlu
TÜMÜ

AÇIK GÖRÜŞ TÜMÜ

Dilediğiniz platformdan Bizi izlemeye devam edin! tw gp fb rs
REKLAM
REKLAM

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2019 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro