eposta yazdır zoom+ zoom-

Sırp liderin sözleri AB'yi kızdırdı

Sırp liderin sözleri AB'yi kızdırdı

Sırbistan Cumhurbaşkanı Tomislav Nikoliç'in 8 bin boşnak sivilin katledildiği Srebrenitsa hakkında söylediği sözler tepkiyle karşılandı.

PAYLAŞ tw fb
Eklenme Tarihi: 04-06-2012 16:20 - Güncelleme: 23-10-2015 18:28

Sırbistan'ın yeni Cumhurbaşkanı Tomislav Nikoliç'in çoğunluğu kadın ve çocuk 8 bin Boşnak sivilin katledildiği Srebrenitsa'da soykırım yapılmadığını söylemesi AB'nin tepkisini çekti.

AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, sözcüsü aracılığıyla yaptığı açıklamada, "AB tarihi yeniden yazmaya yönelik her niyete şiddetle karşıdır. Srebrenitsa'daki katliam, Uluslararası Adalet Divanı ve eski Yugoslavya Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi'nce de doğrulandığı şekilde bir soykırımdır. Temmuz 1995'te Srebrenitsa'da yaşanan vahşet, bütün insanlığa karşı işlenmiş bir suçtur. Bunu asla unutmamalı ve bir daha yaşanmasına asla izin vermemeliyiz" dedi.

AB, bu tepkisine rağmen 14 Haziran'da Brüksel'i ziyaret edecek Nikoliç'i en üst düzeyde ağırlayacak. AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso ve AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy de Nikoliç'i kabul edecek.

Sırbistan'da 20 Mayıs'ta yapılan cumhurbaşkanlığı seçimini kazanan Nikoliç, geçen hafta Karadağ devlet televizyonuna yaptığı açıklamada, "Srebrenitsa;da soykırım yapılmadı. Orada bazı Sırplar ağır savaş suçu işledi. Bu kişiler bulunmalı, yargılanmalı ve cezalandırılmalı" demişti.

PAYLAŞ tw fb

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2019 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro