YAZARLAR

İsmail GÜZEL

İsmail GÜZEL

iguzel@nestech.net @ rss Eklenme Tarihi: 29 Kasım 2016 15:09 - Güncelleme: 29 Kasım 2016 15:14

Şimdi değil de ne zaman?

İslam, Hristiyanlıktan sonra en çok inanılan ikinci din. İslama inananların nüfusu neredeyse dünya nüfusunun yüzde 25'lerine tekabül ediyor. Bu da 2 milyar'a yakın insan popülasyonuna eş değer. Kuzey Afrika, Orta Doğu ve Asya'da yaygın. 

Bu kadar kalabalık bir nüfusa sahip olan din mensupları dünyaya adaleti dağıtamıyor. Nerdeyse hiç bir İslam ülkesi ne Halep'e ne Kudüs'e ne de Arakan'a sahip çıkabiliyor. Türkiye ve bir kaç ülke dışında ne soranları var ne yardım edenleri.

Sadece Türkiye Devleti’nin bireysel çabalarıyla çözülecek meseleler değil.

Herkes huzuru başkasının huzursuzluğunda arıyor. Şu anda ki coğrafyamızın verdiği resim tam da bu. Aynı kaynaklardan beslenen bazı müslüman ülkeler birbirine karşı bile diğer ülkelerle işbirliği içinde olması çok acı verici.

İslam dininin hoşgörü dini olmasına karşın biz müslümanlar birbirimize hoşgörüsüz davranıyoruz. Son 100 yıldır coğrafyamızda hoşgörüden eser kalmadı.

Kin ve nefretin kol gezdirildiği İslam ülkelerinde kan gövdeyi götürüyor. 

İslam ülkelerinde bitmez tükenmez savaşlara ve yapılan katliamlara sessiz kalan diğer İslam ülkeleri inandırıcılığını yitiriyor.

İslama inanan insanların birlik olmaksızın birbirini öldürmekten neredeyse zevk almaları ve bunun kutsandığı ülkelerde birlik ve beraberlik beklentisi, bugün yahudilerin topluca namaza başlamalarını beklemek gibi bir durum.

Birbirine güven yok. Maalesef tüm İslam ülkeleri içinde ayrışma, fitne ve bireysellik hakim. Herkes birbirine gözlerini kapamış. Bana dokunmayan yılan misali. Sen hariç tüm İslam ülkelerine dokunuyorlar ama. Kan, katliam, tecavüz, gözyaşı İslam ülkelerinin kaderi olmuş. Ölüm her gün yaşanan, sıradan hale gelmiş bir olay.

Şimdi değil de ne zaman?

Müslüman olduğuna inanan insanlar ne zaman uyanacak bu kabustan? 

Müslümanlar diğer müslümanların katledilmesine daha ne kadar izin verecek daha ne kadar izleyecek bu vahşeti? 

Bir film izler gibi izliyoruz. Bu filmi ne vakit durduracak İslam ülkeleri? 

Bireysel zenginlik konusunda batılılarla yarışan petrol zengini Suudi'ler ne zaman uyanacak? Halep ve diğer İslam şehirleri içindekilerle yok edilirken Suudi Arabistan, 3.kez üst üste umreye gidecek kişilerden 540 dolar alma peşinde. Hani varya koyun can derdinde kasap et. Neymiş ülke ekonomisi sorunluymuş da onun için ek vergi talep ediyor. 

Neredeyse AB ülkelerinin tamamını satın alabilecek zenginlikte olan Katar, Kuveyt, Dubai ve diğer körfez ülkeleri ne zaman kendi cepleri adına değilde İslam adına dünya müslümanları adına direnişe geçecek? 

Malezya, Endonezya, Pakistan ve diğer İslam ülkeleri içlerinde ki FETÖ'ler den cuntacılardan ne zaman sıyrılıp yanan perişan olan İslam şehirlerine el atıp tam destek verecek?

İslam işbirliği teşkilatı neden kuruldu?

Amacı ne? İslam Ordusu nerede?

İslam ülkeleri ne zaman bir araya gelipte soysuz Avrupa Parlamentosunda Türkiye'ye karşı alınan bir karar gibi karar alabilecek? 

Mesela Avrupa Parlamentosunun yaptığı gibi oylamaya sunulup “biz düşündük karar verdik demokratik oylama yaptık Avrupa'ya petrol vermeyi bir süreliğine durdurma kararı aldık” gibi tehditleri islam ülkeleri ne zaman yapacak? 
PAYLAŞ tw fb

YORUM YAZIN Şimdi değil de ne zaman? yazısına yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU YAZIYA YAPILAN YORUMLAR2 YORUM
  • boş laf 02 Aralık 2016 16:18 hiristiyan birliği var mı ki vede budist birliği var mı ki müslüman birliği olsun ne boş laf

    CEVAP YAZ 0 1
REKLAM
İsmail GÜZELDİĞER YAZILARIİsmail GÜZEL
TÜMÜ

AÇIK GÖRÜŞ TÜMÜ

Dilediğiniz platformdan Bizi izlemeye devam edin! tw gp fb rs
REKLAM
REKLAM

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2019 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro