eposta yazdır zoom+ zoom-

Şimdi de Japonlar Türkiye'nin notunu indirdi!

Şimdi de Japonlar Türkiye'nin notunu indirdi!

Kredi derecelendirme kuruluşu R&I, Türkiye'nin görünümünü 'negatif'e indirdi. Rezervlerin kısa vadeli borçlardan daha az olduğunu öne süren kuruluş, başkanlık koltuğuna oturacak olan ismin politikasının dikkatle izleneceğini ifade etti.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 06-06-2018 12:12 - Güncelleme: 06-06-2018 12:12

Japon kredi derecelendirme kuruluşu R&I, ulusal politika duruşunda belirsizlikle birlikte ekonominin global finansal piyasalardaki oynaklığa daha kırılgan hale gelebileceği yargısına vararak Türkiye'nin kredi notu görünümünü 'negatif'e indirdiğini duyurdu.

'KRONİK OLARAK AÇIK VERİYOR, REZERVLERİ KISA VADELİ BORÇLARDAN ÇOK DAHA AZ'

Türkiye'nin cari işlemler hesabının kronik olarak açık verdiğini ve uluslararası rezervlerin kısa vadeli borçlardan çok daha az olduğunu öne süren R&I, "Hükümet, makroekonomik istikrarı sağlayacak tedbirler almaya güçlü bağlılık göstermedikçe, ekonomi ve mali pozisyon global ekonomik trendler ve finansal ortamda değişimler sırasında sermaye çıkışları veya Türk Lirası'nda değer kaybı tarafından gerilebilir" değerlendirmesini yaptı.

YENİ BAŞKANIN POLİTİKASI DİKKATLE İZLENECEK

R&I, Türkiye'nin bütçe açığının küçük ve kamu borcunun düşük olmaya devam ettiğine, finansal sistemin güçlü olduğuna işaret ettiği değerlendirmesinde, ekonominin genel olarak istikrarlı bir büyüme patikasında olacağı öngörüsü ile yabancı para cinsinden kredi notunu BB+ olarak teyit etti. Yapılan değerlendirmede, "Başkanlık ve parlamento seçimleri sonrasında göreve gelecek yeni başkanın politika yönünün ne olacağını yakın dikkat gösterilecek" ifadeleri de yer aldı.

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Şimdi de Japonlar Türkiye'nin notunu indirdi! haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR2 YORUM
  • Misafir 06 Haziran 2018 12:16 eeee --batı bizi sattı,, doğu bizi sattı,,araplarda bizi sattıı,,, japonda bizi sattıı...kala kala afrika kaldı bize....

    CEVAP YAZ 8 6
  • Misafir 06 Haziran 2018 13:27 Somali bizi kıskanıyor

    0 2

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro