eposta yazdır zoom+ zoom-

Sıcaklık ne zaman normale dönecek?

Sıcaklık ne zaman normale dönecek?

Neredeyse bir aydır herkesi canından bezdiren sıcak ve nemli hava ne zaman bitecek. İşte yanıtı:

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 10-08-2010 10:32 - Güncelleme: 29-10-2015 04:52

Yaz mevsimine bol yağışlı günlerle “merhaba” dedikten sonra Temmuz’un ikinci yarısı ve Ağustos ayında etkili olan sıcak hava, yüksek nem oranlarıyla bunaltmaya devam edecek gibi görünüyor.

İTÜ Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Başkanı Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, İstanbul’da önümüzdeki 10 gün sıcak ve nemli havanın etkisini sürdüreceğini söyledi.

10 GÜN DAHA SÜRECEK!

Kadıoğlu, “İstanbul birkaç haftadan beri Karadeniz üzerinden gelen rüzgârın etkisi altında. Karadeniz’de deniz suyu sıcaklığı 26 derece ve üzerinde. O yüzden Karadeniz’de büyük bir buharlaşma olduğu için sürekli bir nem taşınımı var” diye konuştu. Rüzgâr kuzeyden estiği sürece nemli havanın etkili olmaya devam edeceğini ifade eden Kadıoğlu, “Önümüzdeki 10 gün içinde rüzgârların yönünde önemli bir değişiklik görünmüyor” dedi.

Sadece Türkiye’de değil tüm dünyada sıcak ve nemli havanın hissedilen sıcaklıkları yükselttiğini belirten Kadıoğlu, şöyle devam etti: “Bu durum küresel ısınmayla El-Nino’nun bu yıl etkili olmasına bağlanıyor. El Nino Mayıs ayında zayıflamıştı ama ısıtıcı etkisinin Ağustos ayının sonuna kadar sürmesi bekleniyor. El Nino, Peru kıyılarında oluyor ama çok geniş bir alanı kapsıyor, dünyanın çok geniş bir alanındaki hava sistemlerini de değiştirebiliyor. Bu yıl 1880 yılından beri dünya genelinde en sıcak yıl.”

PAYLAŞ tw fb gp

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro