eposta yazdır zoom+ zoom-

Sezer'in afları incelenecek

Sezer'in afları incelenecek

ABD Büyükelçiği'ne saldıran kişinin Sezer affıyla hapisten çıkması gözleri Sezer'in aflarına çevirdi.

PAYLAŞ tw fb
Eklenme Tarihi: 14-02-2013 09:29 - Güncelleme: 24-10-2015 09:24

Terör örgütü üyeliğinden yargılanıp cumhurbaşkanlarının özel aflarıyla serbest kalan kişilerin yeniden suça karışması gözleri yeniden bu kişilere çevirdi. Meclis aldığı kararla özellikle eski Cumhurbaşkanı döneminde affedilen kişileri inceleyecek.

Samanyoluhaber'in haberine göre ABD Büyükelçiliği'ne saldıran canlı bombanın eski Cumhurbaşkanı Sezer'in affıyla cezaevinden çıkmış olması gözleri Köşk'ün affettiği mahkumlara çevirdi.

Amerika'nın Ankara Büyükelçiliğine saldıran DHKP-C'li terörist Ecevit Şanlı korsikof hastasıydı. Dönemin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından affedildi. Cezaevinde çıkan Şanlı üzerindeki 6 kilo TNT ile büyükelçilik saldırısını gerçekleştirdi.

AK PARTİ KONUYU GÜNDEME ALDI

İşte o intihar saldırısından sonra gözler köşk affıyla serbest bırakılan mahkumlara çevrildi.
Türkiye Büyük Millet Meclisi; Kenan Evren'den günümüze kadar cumhurbaşkanlarının çeşitli sebeplere dayanarak affedip cezaevinden çıkardığı kişileri mercek altına alıyor. Konu Ak Parti MYK Toplantısı'nda gündeme geldi. Bu amaçla Meclis'te bir araştırma komisyonu kurulması kararlaştırıldı.

Kurulacak komisyon, ölüm döşeğinde olduğu için affedilen bu kişilerin cezaevinden sonra neler yaptıkları, hangi cumhurbaşkanının kimleri daha çok affettiği, af sürecinde yaşanan suistimaller gibi konuları inceleyecek.

Cumhurbaşkanının "af yetkisi" Anayasa'ya dayanıyor. Cumhurbaşkanı "sürekli hastalık, sakatlık ve kocama sebebi ile belirli kişilerin cezalarını hafifletmek ve kaldırmak" yetkisine sahip. Bu özel af prosedürü, hükümlünün cumhuriyet savcılığına müracaatı üzerine başlatılıyor ve Adli Tıp Kurumu'nun raporuyla Cumhurbaşkanının takdiriyle gerçekleşiyor.

SEZER 252 KİŞİYİ AFFETMİŞTİ

Adalet Bakanlığı; ABD Büyükelçiliği'ne saldıran terörist Ecevit Şanlı'yı affeden Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in görev süresi boyunca 252 mahkumu affettiğini açıklamıştı.. Bu kişilerden bazılarının sonraki yıllarda büyük terör eylemlerine katıldıkları ortaya çıktı.

PAYLAŞ tw fb
KİMDİR ?
Ahmet Necdet Sezer
AHMET NECDET SEZER KİMDİR?

13 Eylül 1941 tarihinde Afyon'da doğdu. 1958 yılında Afyon Lisesinden, 1962'de Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. Aynı yıl Ankara Hakim adayı olarak göreve başladı. Askerliğini Kara Harp OkulundaYe

DEVAMI »

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2019 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro