eposta yazdır zoom+ zoom-

Savcılıktan Cübbeli Ahmet Hoca için flaş karar

Savcılıktan Cübbeli Ahmet Hoca için flaş karar

Kamuoyunda Cübbeli Ahmet Hoca olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü'nün sosyal medyada yer alan bir videosunda satrança ilişkin söylediği sözler için takipsizlik kararı verildi.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 21-04-2017 12:02 - Güncelleme: 21-04-2017 12:02

 Ahmet Mahmut Ünlü'nün videosunda, “Satranç tavladan da kumardan da beter, satranç oynamaktansa ateşi tutmak daha hayırlı… Oynayana bakan da domuz eti yiyen gibidir" gibi sözler yer almıştı. Verilen takipsizlik kararında Ünlü'nün sözlerinin ifade ve düşünce özgürlüğü kapsamında olduğu belirtildi.

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı'nca verilen takipsizlik kararında,  Mücahit Bayraktar'ın suç duyurusunda bulunduğu belirtildi. Söz konusu suç duyurusunda Ahmet Mahmut Ünlü'nün halkın dini inançlarını kullanarak sömürmek suretiyle halkı kin ve düşmanlığa tahrik ettiği belirtilerek, “Şüpheli Ünlü'nün 1 Ocak 2017'de sosyal medyada yer alan bir videosunda yaptığı açıklamada, ' Satranç tavladan da kumardan da beter. Satranç oynamaktansa ateşi tutmak daha hayırlı. Satranç oynayan kişi insanların en yalancısı, oynayanlarda ölürken kelime-i şahadet nasip olmayabilir. Satranç oynayan lanetlenmiştir. Oynayana bakan da domuz eti yiyen gibidir" şeklinde söylemde bulunduğu belirtildi.

ÜNLÜ: İFADE ÖZGÜRLÜĞÜMÜ KULLANDIM

Suç duyurusu üzerine başlatılan soruşturma kapsamında ifadesi alınan Ahmet Mahmut Ünlü, “Tavla ve satrancın caiz olmadığını söylerken Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından İslam ve Toplum isimli ilmihalini dikkate aldım. 119-120-121 sayfalarında satrancın haram olduğuna dair görüşlere yer verilmiştir. Ben bu konuda düşünce ve ifade özgürlüğümü kullandım. Suç olduğunu düşünmüyorum" dedi.

SUÇ İŞLENMEDİĞİ BELİRTİLDİ

Takipsizlik kararında şikayete konu paylaşımda “Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme" suçunun işlenmediği, şüphelinin sosyal medyada yapmış olduğu paylaşımın ifade ve düşünce özgürlüğü kapsamında olduğu ifade edildi.  Atılı suçtan Ahmet Mahmut Ünlü hakkında kamu adına kovuşturmaya yer olmadığına karar verildiği belirtildi.

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Savcılıktan Cübbeli Ahmet Hoca için flaş karar haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR16 YORUM
  • orhan bor 23 Nisan 2017 09:04 Kandil günlerinin minarelere kandil asılmasıyla kutlanması padişah dönemlerinde ortaya çıkmıştır. Kutsal sayılan gün Kadir Gecesi'dir. Bunun dışında, Ramazan ayının tamamıdır. Oruç günü her ne olursa olsun yeme-içmeden kesilmek, insanlara iyi davranmak, kötü söz söylememek gerekir. Cübbeli Ahmet Hoca denilen kişi ise, kendini bilgin zanneden, bildiğini zannetiğini Diyanet İşleri Bakanlığı'ndan aktaran, Diyanet İşleri Bakanlığı'nın da dinden bi' haber olduğu açıkça ortadadır! Hem Cübbeli Ahmet Hoca, hem de Diyanet İşleri Bakanlığı Kuran'ı göz önüne almayıp, sadece kendi teorileriyle hareket edenlerdir. Tıpkı Peygamberimiz'in Kıyamet günü Allah'a şikayet edeceği gibi "O gün Rasûl de, “Ya Rabbi,” der, “benim halkım bu Kur’ân’a hiç değer vermedi ve onu arkasına attı.” Kuran-ı Kerim/Furkan/30

    CEVAP YAZ 0 2

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro