eposta yazdır zoom+ zoom-

Rusya Çin ittifakı tam gaz! Putin'den yeni açıklama

Rusya Çin ittifakı tam gaz! Putin'den yeni açıklama

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Çin ile askeri ve teknik ilişkilerin geliştirilmesi konusunda mutabık kalındığını açıkladı.

PAYLAŞ tw fb
Eklenme Tarihi: 11-09-2018 16:09 - Güncelleme: 11-09-2018 16:09

Putin, Rusya’nın Vladivostok kentinde başlayan, Uluslararası Doğu Ekonomik Forumu’nda Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile bir araya geldi. Görüşmede, ülkeler arasındaki ikili ilişkilere ele alındı.

Rusya ve Çin'in siyaset, güvenlik ve savunma alalarında güvene dayalı bir ilişki geliştirdiğini ifade eden Putin, Çin Devlet Başkanı'na, "Rus-Çin ilişkilerinin gelişimine şahsen çok dikkat ettiğinizi biliyorum. Sizinle düzenli iletişim halindeyiz. Rusya’da sizi ağırlamaktan memnun oldum" dedi.

Yüzde 30'dan fazla büyüme var
Bu yıl iki ülke arasındaki ticaret cirosunun 100 milyar dolar olabileceğini belirten Putin, "Yıllık yüzde 30'dan fazla büyüme var" diye konuştu.

Xi de, Pekin ve Moskova'nın sürekli temas halinde bulunduğunu ifade ederek, "Sizinle görüş alışverişinde bulunmaya ve yakın koordinasyon içinde olmayı sürdürmeye hazırım" dedi.

Görüşmeye ilişkin açıklama yapan Putin, Xi ile askeri ve teknik konuları ele aldıklarını belirterek, şöyle konuştu:

Askeri ve teknik konularda ilişkiler geliştirilecek
“Başkanlarımız ve ülkelerimiz arasında büyük dostluğumuz var. Çin ile ilişkilerimizin geliştirilmesi üzerine bir görüşme yaptık. Yalnızca ekonomik ve sosyal ilişkilerin geliştirilmesi değil, ayrıca askeri ve teknik konularda da ilişkilerin geliştirilmesi üzerinde mutabık kaldık."

İki ülke arasındaki ticaretin zirveye ulaşmasını da değerlendiren Putin, "Bunlar umut verici gelişmeler ve 10 yıllık program çerçevesinde gelişen anlaşmaların sonuçları" diye ekledi.

PAYLAŞ tw fb
Kaynak : DHA

YORUM YAZIN Rusya Çin ittifakı tam gaz! Putin'den yeni açıklama haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR3 YORUM
  • Bu Fakir 11 Eylül 2018 17:30 Tüm dünya devletleri ittifak ararlarken biz de tüm devletlerle ağız dalaşına girip bozuşmaktayız. Eller gider Mersine, biz gideriz tersine...

    CEVAP YAZ 0 0
KİMDİR ?
Vladimir Putin
VLADİMİR PUTİN KİMDİR?

Vladimir Putin, 7 Ekim 1952 tarihinde, SSCB döneminde adı Leningrad olan Sankt Petersburg kentinde doğdu. Leningrad Devlet Üniversitesi Hukuk Bölümü'nden 1975'te mezun olan Putin, yüksek lisansını ekonomi alanında yaptı.

DEVAMI »

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2019 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro