eposta yazdır zoom+ zoom-

Ruşen Çakır'dan olay Hakan Fidan kehaneti

Ruşen Çakır'dan olay Hakan Fidan kehaneti

Habertürk gazetesi yazarı Ruşen Çakır, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a rağmen istifa eden Hakan Fidan'la ilgili çarpıcı bir analiz kaleme aldı.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 11-02-2015 09:13 - Güncelleme: 21-10-2015 07:00

İNTERNETHABER.COM - Habertürk gazetesi yazarı Ruşen Çakır, MİT Müsteşarı Hakan Fidan'in siyasi geleceğine ilişkin çarpıcı bir yazı kaleme aldı.

"Erdoğan’ın istifa kararından duyduğu memnuniyetsizliğini açık ve net olarak belirtmesi Fidan’ın siyasi geleceği hakkında kafaların ciddi olarak karışmasına neden oluyor" diyen Ruşen Çakır, Hakan Fidan'ın en etkili siyasi figürlerden biri olacağını iddia etti:

"Fidan’ın, devlet içinde yükselmesini büyük ölçüde borçlu olduğu, ülkenin tartışmasız en güçlü siyasetçisi olan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın memnun kalmayacağını bile bile siyaseti tercih etmiş olmasını akıldan çıkarmamalı. Sırf bu nedenle bile, Fidan’ın önümüzdeki dönemin en etkili siyasi figürlerinden biri olma ihtimalinin yüksek olduğunu söylemek kâhinlik olmaz,"

Ruşen Çakır'ın 'Fidan’ın istifası üzerine düşünceler' başlıklı bugünkü yazısının ilgili kısmı şöyle

ÖCALAN VE HAKAN FİDAN UYUMU

Erdoğan’ın, Fidan’ın istifasından neden rahatsız olduğunu açıklarken çözüm sürecine, Irak ve Suriye’de yaşanan kritik gelişmelere hiçbir atıfta bulunmaması dikkat çekici. Bu konuların Cemaat ile mücadelenin gölgesinde kalmasının hiçbir şekilde doğru olmadığını düşünüyorum.

Eğer çok ciddi adımlar atılamamış olmasına rağmen çözüm sürecinin az hasarla bugüne kadar gelebilmesinde Fidan’ın, onun Abdullah Öcalan ile geliştirdiği ilişki ve uyumun rolü büyüktü. Yerini alacak kişinin, süreci ve Öcalan ile ilişkileri onun bıraktığı yerden sürdürüp sürdüremeyeceği belirsiz.

SON KARARI ERDOĞAN VERECEK

Buna karşılık, Fidan’ın önce milletvekili olmasının, ardından muhtemelen etkili bir bakanlığa getirilmesinin çözüm sürecine olumlu etkisi olacağını düşünenler de çoktu. Fakat Erdoğan’ın istifa kararından duyduğu memnuniyetsizliğini açık ve net olarak belirtmesi Fidan’ın siyasi geleceği hakkında kafaların ciddi olarak karışmasına neden oluyor. Çünkü, her ne kadar, “Karar verecek olan Başbakan Ahmet Davutoğlu’dur” dese de AKP ile ilgili stratejik kararların eninde sonunda bizzat Erdoğan tarafından verileceğini, en azından “ona rağmen” adım atıl(a)mayacağını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Yine de Fidan’ın, devlet içinde yükselmesini büyük ölçüde borçlu olduğu, ülkenin tartışmasız en güçlü siyasetçisi olan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın memnun kalmayacağını bile bile siyaseti tercih etmiş olmasını akıldan çıkarmamalı. Sırf bu nedenle bile, Fidan’ın önümüzdeki dönemin en etkili siyasi figürlerinden biri olma ihtimalinin yüksek olduğunu söylemek kâhinlik olmaz.

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Ruşen Çakır'dan olay Hakan Fidan kehaneti haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR28 YORUM
  • Hakkı 11 Şubat 2015 16:13 Sayın Fidan üzerimize füze attırma projesinden, tırlardan, Oslo'dan, Uludere'den vs nedeniyle görevden alınıp yargılanmalıydı. Ancak RTE'nin genel oyların % 38'ini alması işi zorlaştırdı. Bu Devletin itibarını yerle bir edenler mutlaka yargılanacaktır inşallah.

    CEVAP YAZ 0 0
KİMDİR ?
Ruşen Çakır
RUŞEN ÇAKIR KİMDİR?

Vatan Gazetesi'nin etkin yazarlarından Ruşen Çakır, NTV'deki Yazı İşleri programı ile zihinlere kazındı. NTV'deki görevine son verilen Ruşen Çakır, Galatasaray Lisesi mezunu. Gazeteciliğe 1985 yılında Nokta Dergisi'nde başladı. Sır

DEVAMI »

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro