eposta yazdır zoom+ zoom-

Rus uzmandan 'Türkiye-ABD krizi' hakkında çarpıcı yorum!

Rus uzmandan 'Türkiye-ABD krizi' hakkında çarpıcı yorum!

Rus Ortadoğu uzmanı Aleksandr Vavilov; Türkiye ve ABD arasında 3 farklı konuda ihtilaf yaşandığını belirterek, NATO'daki işbirliği nedeniyle tarafların kırmızı çizgiyi geçmeyeceğini ifade etti.

PAYLAŞ tw fb
Eklenme Tarihi: 06-08-2018 18:26 - Güncelleme: 07-08-2018 00:55

Russia Today'e (RT) demeç veren Rusya Diplomasi Akademisi'nden Prof. Aleksandr Vavilov, ABD'nin Türkiye'ye yönelik yaptırımları kapsamında iki ülke arasındaki ihtilaflar hakkındaki görüşlerini anlattı.

İhtilafların 3 farklı konuda yaşandığına dikkat çeken Vavilov, "Birincisi, elbette Türkiye'nin Ortadoğu'da lider rol oynama arzusu. Ankara, konumunu güçlendirmek için bunu istiyor. İkincisi, ABD'nin Kürt politikası. ABD'nin Kürtleri Suriye'nin kuzeyindeki konumunu güçlendirmek için kullanmak istemesi, Ankara'da büyük rahatsızlık yaratıyor. Üçüncüsü de, Türkiye'nin silah konusunda büyük bir özgürlük istemesi. Türkiye, en modern ve verimli sistem olan S-400'leri almak istiyor. ABD'liler ise bundan rahatsızlık duyuyor ve yaptırım tehdidinde bulunuyor" ifadelerini kullandı.

"KIRMIZI ÇİZGİ AŞILMAYACAK"

Vavilov'a göre bu ihtilafların belirli sınırları var ve taraflar, NATO'daki işbirliğini göz önünde bulundurarak kırmızı çizgiyi aşmayacak.

Rus uzman sözlerini şöyle sürdürdü:

"Türkiye, NATO'nun ABD'deki öncü müttefiklerinden biri durumunda. Türk ordusu, NATO'nun en büyük ikinci ordusu. Dolayısıyla Türk askeri, öngörülemez bu bölgede NATO'nun genel çabaları açısından ciddi bir paya sahip. Dolayısıyla, iki ülke arasında temel olarak sözlü bir çatışma yaşanıyor."

PAYLAŞ tw fb

YORUM YAZIN Rus uzmandan 'Türkiye-ABD krizi' hakkında çarpıcı yorum! haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR17 YORUM
  • k.k.k 07 Ağustos 2018 11:51 ABD'nin Orta Doğu projesine engel olduk. Kürt koridorunu engelledik. Afrin ve Mümbiç operasyonu ile yoluna taş koyduk. S-400 füze bataryalarını aldık, darbe girişimini etkisiz kıldık, PKK'nın neredeyse ülke içinde etkisini sıfıra indirdik. Dolayısıyla ABD kudurmuş durumda. Yani Leopar'ı kuyruğundan yakaladık,bırakmamamız gerekiyor. Tek kozları ekonomi kaldı... Ekonomiyi de atlatırsak önümüzde kimse duramaz... Birazcık dayanalım, sıkalım dişimizi. Kolay değil, 50 yıllık bir örgütü çökerttik, bunun bir bedeli olacak... Kimisi canını verdi, kimisi başka birşeyini, bizler de paramızı verelim... Yeter ki tam bağımsız Türkiye olsun... Çocuklarımız bizim yaşadıklarımızı yaşamasın...

    CEVAP YAZ 0 4

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2019 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro