eposta yazdır zoom+ zoom-

Reuters duyurdu! Ve beklenen anlaşma sağlandı

Reuters duyurdu! Ve beklenen anlaşma sağlandı

Myanmar ve Bangladeş, Arakan Müslümanlarının ülkelerine dönmesi için anlaşma imzaladı. Myanmar, ülkede Müslümanlara yönelik zulümden kaçarak Bangladeş'e sığınan yüz binlerce Arakanlıyı vatandaş olarak kabul etmeye yanaşmıyordu.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 23-11-2017 11:49 - Güncelleme: 23-11-2017 11:49

Reuters, Myanmar ve Bangladeş, Arakan Müslümanlarının ülkelerine dönmesi için anlaşma imzaladığını duyurdu.

Bu gelişme, ABD'nin Arakan'da yaşananlar için "etnik temizlik" demesinin ardından yaşandı. ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Arakanlı Müslümanların maruz kaldığı şiddeti dün ilk kez "etnik temizlik" olarak nitelendirerek, katliamlardan sorumlu olanların yargı önüne çıkarılması gerektiğini belirtmişti.

Öte yandan kapalı oturumda basın mensuplarının sorularını yanıtlayan ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, Arakan krizinde "şiddete sebep olan (Myanmar güvenlik güçleri mensupları ya da yerel infazcılar) kişileri hedef alan yeni yaptırımlar getirmeye hazırlandıklarını" ifade etmişti. Yetkili, "Arakan'da yaşanan etnik temizliğin planlı ve organize" olduğunu, sorumlularının belirlenerek yargı önüne çıkarılması gerektiğini dile getirmişti.

ABD AÇIKLAMADA GECİKTİ Mİ?

ABD'nin Arakan için "etnik temizlik" tanımlamasını kullanmasının uzun zaman alması kamuoyunda dikkat çekerken, Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeyd Raad el Hüseyin, 11 Eylül'de Cenevre'de yaptığı konuşmada Myanmar ordusunun Arakan eyaletindeki operasyonlarını "tam bir etnik temizlik örneği" olarak tanımlamıştı.

Daha önceki Dışişleri Bakanlığı basın brifinglerinde konuyla ilgili sorulara yanıt veren Sözcü Heather Nauert, Arakan için etnik temizlik tanımının yapılması konusunda henüz emin olmadıklarını, emin olmaları halinde Myanmar ordusu ve güvenlik güçlerine bazı yaptırımlar almaları gerekeceğini açıklamıştı.

ARAKANLI MÜSLÜMANLARA ETNİK TEMİZLİK

Myanmar ordusunun, silahlı militanlarla mücadeleyi öne sürerek Arakan'da sivillere düzenlediği saldırılarda 25 Ağustos'tan bu yana binlerce Müslüman hayatını kaybetti. Myanmar yönetiminin bölgeye giriş çıkışlara izin vermemesi nedeniyle ölen sivil sayısı tam olarak tespit edilemiyor.

Etnik temizliğe dönüşen saldırılarda 300'e yakın köy, ordu ve fanatik Budistler tarafından yok edilirken 600 binden fazla Arakanlı Müslüman dağlık bölgeler, nehir ya da deniz üzerinden Bangladeş'e kaçtı, on binlercesi de Bangladeş'e kaçmanın yolunu arıyor. Arakan'da 1970'lerde yaklaşık iki milyon Müslümanın yaşadığı tahmin edilirken sistematik saldırılardan kaçış nedeniyle bu rakam 350 binin altına geriledi.

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Reuters duyurdu! Ve beklenen anlaşma sağlandı haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR2 YORUM
  • gencoglu 23 Kasım 2017 13:02 nekadar rezil durumdayız Müslümanların haklarını kafirler korur oldular tabi korumak denirse zengin arap şeyhlerinin kökleri kurutulmadan islam dünuasıo iflah olmaz

    CEVAP YAZ 0 0

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro