eposta yazdır zoom+ zoom-

Referandumu bilen anketçi açıkladı: Türkiye’de 10 Kürt seçmen varsa

Referandumu bilen anketçi açıkladı: Türkiye’de 10 Kürt seçmen varsa

Araştırma şirketi Konda Genel Müdürü Bekir Ağırdır, "MHP ittifakı AK Parti’nin Kürt oylarını düşürür mü?" sorusuna yanıt verdi.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 15-01-2018 07:38 - Güncelleme: 15-01-2018 07:38

AK Parti-MHP'nin ittifakı iktidar partisine oy veren Kürt seçmeni küstürür mü? Etkilenmez diyen de var oy kaybı yaşanır diyen de. Merak edilen soru araştırma şirketi Konda Genel Müdürü Bekir Ağırdır'a da soruldu. Hürriyet gazetesine röportaj veren Ağırdır, "Demirtaş’sız HDP ne yapar?" ve "MHP ittifakı AK Parti’nin Kürt oylarını düşürür mü?" sorularına böyle yanıt verdi.

ÜÇ PARTİ İÇİN BARAJI GEÇME PROBLEMİ VAR
HDP’de de sıcak günler yaşanıyor. Selahattin Demirtaş’sız bir HDP seçmen açısından ne ifade ediyor?

Selahattin Demirtaş, Türkiyelileşme politikasının gerçek bir yüzüydü. Bugün Demirtaş gibi bir aktör de ellerinde olmadığına göre sarsıntıyı atlatmakta biraz daha zorlanacaklar. Bir yenilenme umudu her partide olduğu gibi HDP’de de vardır ama hayat biraz onları köşeye sıkıştırıyor. Bu konuda da maharetleri yetersiz kalıyor. Eğer baraj problemini konuşacaksak bu, İYİ Parti için de, MHP için de, HDP için de vardır. Ama HDP’nin bütün zaaflarına rağmen barajı geçme şansı İYİ Parti ve MHP’ye göre daha yüksek. 

Neden?
HDP oy alırken Kürtlerde bir dönüşüm oldu. Daha muhafazakâr olan, Kürt’üm demeden önce Müslüman’ım diyen ya da sisteme daha yakın duran kesimler bile Kobani süreciyle bir Kürt partisine sahip çıktı. Benim bu analizim doğruysa, oradan geri dönüş de o kadar kolay olmayacaktır. 

MHP ittifakı AK Parti’nin Kürt oylarını düşürür mü?
2011 seçimleri dahil, diyelim Türkiye’de 10 Kürt seçmen varsa bunun 5’i AK Parti’ye, 4’ü HDP’ye oy veriyordu, 1’i de zaten dağıldığı için oy veremiyordu. 2015’te değişen şey, bu 10 seçmenin 7’sinin HDP’ye, 3’ünün AK Parti’ye gelmiş olmasıdır. “MHP işbirliği bu 3 Kürt’ü de kaçırır mı” diye soruyorsanız, cevabım belki 1’ini kaçırır, belki bu hendek meseleleriyle beraber o 3 oy, 4 de olabilir.   

Kürtler AK Parti’ye küser mi? O sonuçlar AK Parti'nin masasında

 

Sırrı Süreyya Önder'den Hasip Kaplan'a olay sözler!

 

Sevilay Yılman'ın Hasip Kaplan ve HDP yazısı bomba

 

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Referandumu bilen anketçi açıkladı: Türkiye’de 10 Kürt seçmen varsa haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR15 YORUM
  • Huseyn Ciftci 15 Ocak 2018 12:00 kasten yalan söylüyor, seçimler konusunda "kürtler" diye toptan konuşanlar hem yalancıdır, hem de kötü niyetlidir. seçimlerde görüşürüz.

    CEVAP YAZ 0 0

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro