eposta yazdır zoom+ zoom-

Referandum sonrası bir ilk! Türkiye onayladı

Referandum sonrası bir ilk! Türkiye onayladı

İbadi, Kerkük'ün petrol ihracatının, Kuzey Irak'taki bağımsızlık referandumunun ardından yeniden Türkiye'deki Ceyhan limanı üzerinden yapılmasına başlanması konusunda anlaşmaya vardıklarını açıkladı.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 28-02-2018 09:14 - Güncelleme: 28-02-2018 09:14

Irak Başbakanı Haydar İbadi, Kerkük'ün petrol ihracatıyla ilgili önemli bir açıklama yaptı.

BBC Türkçe’nin haberine göre haftalık basın toplantısında konuşan Abadi, Türkiye üzerinden ihracatın ne zaman başlayacağına dair bir tarih vermedi.Irak lideri, konuyla ilgili Erbil ve Ankara ile görüşmelerin sürdüğünü de söyledi.Iraklı Kürt yetkililer konuyla ilgili henüz bir açıklama yapmadı.

Kerkük'ün yönetimi, Irak ordusunun IŞİD nedeniyle kentten çekilmesi ve Kürt güçlerin kente girmesi ardından 2014 yılında Erbil'e geçmişti.

KERKÜK'ÜN YÖNETİMİ YENİDEN BAĞDAT'A BAĞLANDI: Irak yönetimi, IKBY'nin 25 Eylül'de, Kerkük gibi tartışmaları yerleşim yerlerini de içini alacak şekilde yaptığı bağımsızlık referandumunun ardından düzenlediği askeri operasyon ardından Kerkük'ün yönetimi yeniden Bağdat'a bağlanmıştı.

Bağdat daha sonra IKBY'ye doğrudan uluslararası uçak seferlerinin gibi bazı uygulamaları hayata geçirmişti.

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Referandum sonrası bir ilk! Türkiye onayladı haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR0 YORUM

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro