eposta yazdır zoom+ zoom-

Referandum iptal mi YSK'dan son dakika kararı

Referandum iptal mi YSK'dan son dakika kararı

Referandum iptal edildi mi? YSK referandum kararı ne oldu? sorularının yanıtları geldi. YSK son dakika referandum kararı belli oldu

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 19-04-2017 15:42 - Güncelleme: 19-04-2017 15:42

Referandumun ardından Türkiye'nin bir numaralı gündemi haline gelen "mühürsüz oy pusulası" tartışmasında karar açıklandı. Yüksek Seçim Kurulu kararını verdi ve YSK referandum iptal başvurularını reddetti.

Yüksek Seçim Kurulu tarafından CHP'nin referandum iptaline ilişkin başvurusu reddedildi.

Oylamada 10 üye ret oyu verirken 1 üye kabul oyu kullandı.

Türkiye'de  pazar günü 18 maddelik anayasa değişikliği referandumu için 55 milyon 319 bin seçmen, sandığa gitti. Yapılan oylama sonunda  "evet" oyları  yüzde 51,40 "hayır" oyları oranı ise 48,60 oldu. CHP,  'mühürsüz oy' iddiasında bulunarak referandumun iptali için YSK'ya başvurdu. CHP'nin dışında bazı siyasi partiler ve vatandaşlarda YSK'ya itirazlarını iletti.  Yüksek Seçim Kurulu, (YSK) anayasa referandumuna ilişkin yapılan itirazları görüşmek üzere  saat 14.30'da  toplandı.

BAŞVURU REDDEDİLDİ

Türkiye'nin gözü kulağı bu karardaydı. Yaklaşık 3.5 saat süren toplantının ardından iptal başvurusu karara bağlandı. YSK CHP'nin seçimin iptal edilmesi yönündeki talebini reddetti.

Oylamada 10 üye ret oyu verirken 1 üye kabul oyu kullandı.

Gerekçeli kararda sandık kurulu üyeleri hakkında soruşturma başlatılabileceği söylendi.

Öte yandan Başbakan Binali Yıldırım da bugün yaptığı açıklamada, "YSK bugün bu itirazları değerlendirip açıklayacağını ilan etmiştir. İtiraz etmek haklarıdır anlayışla karşılıyoruz. İtirazların gideceği adres de YKS’dır" ifadelerini kullanmıştı.

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Referandum iptal mi YSK'dan son dakika kararı haberine yorum yapın

tw gp fb rs yukarıdaki hesaplarınızdan biri ile yorum yapabilirsiniz adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR59 YORUM
  • Misafir 19 Nisan 2017 18:33 nereden biliyorsun 2,5 milyon mühürsüz oy olduğunu.bunlar sizin safsatalarınız.yenilgiyi kabullenmek erdemdir ama sizde bu hiç olmadı.her seçim aynı senaryo.kabul etmek niye size ağır geliyor.yok oy çalındı yok trafoya kedi girdi.oy çalmak kolaymı.her partiden kaç kişi duruyor sayım yapılırken.siz anca böyle kendinizi kandırırsınız tencere tavacılar..

    CEVAP YAZ 6 12

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2017 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro