09 Ekim 2015
 • İstanbul
  21°C

   
 • Ankara
  20°C

   
 • İzmir
  26°C

   
Piyasalar
 • USD2,89
 • EURO3,26
 • ALTIN719,00
 • BIST 10078661,03

POLİTİKA

Güncelleme :26-06-2012 16:57|Haber Tarihi :26-06-2012 11:330 Yorum

FLAŞ! Erdoğan'dan SURİYE'ye ültimatom

Üç dilde konuşması dünyaya kamuoyuna tercüme edilen Başbakan Erdoğan, Şam yönetimine çok sert çıktı.

FLAŞ! Erdoğan'dan SURİYE'ye ültimatom FLAŞ! Erdoğan'dan SURİYE'ye ültimatom FLAŞ! Erdoğan'dan SURİYE'ye ültimatom

"Türkiye'nin dostluğu ne kadar değerliyse herkes bilsin ki Türkiye'nin gazabı da o kadar şiddetlidir" diyen Erdoğan, Şam yönetimine sert mesajlar gönderdi.

SINIRA YAKLAŞAN HER ASKERİ UNSUR HEDEF OLARAK GÖRÜLECEK

Suriye'ye karşı alınan yeni aşamayı açıklayan Erdoğan, Suriye'den Türkiye sınırına güvenlik riski ve tehlikesi oluşturacak şekilde yaklaşan her askeri unsurun askeri hedef olarak muamele göreceğini duyurdu.

ULUSLARARASI HUKUKTAN DOĞAN HAKLAR KULLANILACAK

Savaş çığırtkanlarının, tuzağına düşmeyeceklerini ifade eden Erdoğan, yol haritasının ana hatlarını işte bu sözlerle anlattı:

"Türkiye, yerini, zamanını ve yöntemini kendisi tayin ederek, bu haksızlığa karşı uluslararası hukuktan doğan haklarını kullanacak, gereken adımları kararlılıkla atacaktır."

İKİ YABANCI KANAL NAKLEN YAYINLADI

Başbakan Erdoğan, partisinin grup toplantısında Suriye'ye karşı oluşturulacak politikanın satırbaşlarını aktardı. Başbakan'ın konuşmasını France 24 Kanalı ve El Cezire naklen yayınladı. Erdoğan'ın Suriye konusunda yapacağı açıklamalar nedeniyle grup toplantısına yoğun bir izleyici katılımının olduğu gözlendi. Meclis'te bulunan 4 Kuveyt bürokratı da Erdoğan'ın konuşmasını izleyicilere ayrılan locada takip etti.

u.20120626162029.jpg

ULUSLARARASI SULARDA VURULDU

Yaşanan olaylar sebebiyle Brezilya'daki programı iptal edip ülkeye dönmeye karar verdiklerini ve dönüş yolunda bir acı haber daha aldıklarını belirten Erdoğan, şöyle devam etti:

''Bildiğiniz gibi 22 Haziran 2012 tarihinde Suriye'nin 13 deniz mili açığında, Doğu Akdeniz'in uluslararası hava sahasında bir F4 askeri uçağımıza saldırı düzenlendi. Uçağımız Lazkiye'nin 8 deniz mili açıklarında Suriye kara sularına düştü. Altını çizerek söylüyorum; Suriye kara sularında uçağımız vurulmammıştır. Uluslararası sularda vurulmuştur. Vurulduktan sonra uçağımız Suriye sularına düşmüştür, bunun bilinmesi lazım. Bunu saptırma gayreti içerisinde olan, ağırlıklı olarak içeride, kısmen de dışarıda bazı mahfiller var. Bu menfur saldırının hemen ardından pilotlarımıza yönelik başlattığımız arama kurtarma çalışmalarını dört bir koldan büyük hassasiyetle sürdürüyoruz. Bir kez daha pilotlarımızın ailelerine sabır ve metanet diliyorum. Elbette önceliğimiz pilotlarımızı bulabilmek, evlatlarımıza sağ salim kavuşabilmektir.''

0.20120626164552.jpg

SADECE YÜREĞİMİZDEKİNİ SÖYLÜYORUZ

Erdoğan, dış politikada pasif bir ülkenin ekonomisinin büyüyemeyeceğine işaret ederek, ''Demokratikleşme hamleleriyle desteklenmediği sürece sosyal kalkınmada hedeflere ulaşılamaz. Özetle; ekonomi, dış politika, demokratikleşme, sosyal kalkınma birbiriyle kenetlenmiş, birbirini doğrudan etkileyen alanlardır. Biz 9.5 yıl boyunca hep bu anlayışla hareket ettik'' şeklinde konuştu.

"Türkiye hiçbir ülkenin içişlerine karışmamıştır, karışmayacaktır" diyen Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:

"Bu ülke yeri gelmiş Saraybosna için, Kosova için yüreğini ortaya koymuştur. Bu millet, Kabil, Bağdat, Erbil, Musul, Halepçe için yüreğini ortaya koymuştur. Bugün Filistin dediğimizde, Ramallah Gazze dediğimizde bir hesabın içinde değiliz. Sadece yüreğimizdekileri söylüyoruz."

GAZABIMIZ ŞİDDDETLİDİR

Şam yönetimini hedef alan Erdoğan, sert sözlerle yüklendi:

"Türkiye'nin dostluğu ne kadar değerliyse herkes bilsin ki Türkiye'nin gazabı da o kadar şiddetlidir o kadar kahredicidir. Yumuşak başlılığımız uysal koyun olduğumuz anlamına gelmez. Bizim vakur, soğukkanlı tavrımız birilerini aldatmasın. Sağduyulu olmamız acziyet gibi algılanmasın. Ben burada hamasetin diliyle konuşmuyorum, ben burada tarihimden aldığım güçle, ecdadımdan aldığım ilham ve mirasla konuşuyorum. Bin yıllık bir devlet geleneğine sahip olan Türk milleti tarihin akışını değiştirmiş bir millettir. Bu sözlerimi hamaset olarak görenler, önce kendilerine sonra bu milletin tarihine baksınlar.

BİZ TARİHİ YAPARIZ

Ben burada tarihimden aldığım güçle, ecdadımdan aldığım mirasla konuşuyorum. Bin yıllık bir devlet geleneğine sahip olan Türk milleti tarihin akışını değiştirmiş bir millettir. Burada da kimseye tarih dersi verecek değilim. Biz tarihi yaparız, onu kimin yazacağına kimin okuyacağına ders alacağına karışmayız.

YAKICI AZAP OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Bu coğrafyadaki her oyunu, halklara masum insanlara kast eden her senaryoyu boşa çıkarmak için Türkiye var gücüyle mücadele edecektir. Bölgede kadastro mühendisliği yapılmasına asla müsaade etmeyecektir. Biz kanlı terör örgütüne karşı tek bir geri adım atmadan mücadele edeceğimiz gibi, Türkiye yakıcı bir azap olmaya devam edeceğiz.

TÜRKİYE'NİN BÜYÜMESİNDEN RAHATSIZLIK DUYANLAR VAR

Türkiye'nin büyümesinden rahatsızlık duyanlar var. Türkiye'nin küresel ekonomik kriz karşısında sapasağlam duruşundan ciddi rahatsızlık duyanlar var. Türkiye'nin kardeşleriyle kucaklaşmasından, Türkiye'nin 100 yıllık hasreti sona erdirmesinden rahatsızlık duyanlar var. Bu rahatsız çevrelerin Türkiye'ye yönelik terörü desteklediklerini, bölgedeki bazı kukla yönetimleri Türkiye'ye karşı kışkırttıklarını çok iyi biliyoruz ve görüyoruz. Büyüyen, güçlenen, etkinliği artan bir TÜrkiye bu bölge için bir risk değil, bir talihtir, bir fırsattır. 

YAKICI AZAP OYMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Güçlü bir Türkiye'den rahatsızlık duyan çevreler de karşılarında nasıl bir devlet olduğunu iyi anlasınlar ve adımlarını ona göre atsınlar. Bu coğrafyadaki her oyunu halklara, masum insanlara kasteden her senaryoyu boşa çıkarmak için Türkiye var gücüyle mücadele edecektir. Bölgede kadastro mühendisliği yapılmasına, Türkiye asla göz yummayacaktır. Biz büyük Türkiye'den rahatsızlık duyan çevrelerin teşaronluğunu yapan, tetikçiliğini yapan kanlı terör örgütüne karşı tek bir geri adım atmadan mücadele vereceğimiz gibi, Türkiye'ye hasmane tutum sergileyen çevrelere karşı da şunu söylüyorum; yakıcı bir azap olmaya devam edeceğiz.''

MUHALEFETE TEŞEKKÜR ETTİ

"Olayın olduğu ilk andan itibaren sağduyuyla davranarak durumu net olarak anlamaya çalıştık" diyen Erdoğan, neler yapıldığını anlattı:

"Fotoğrafı net olarak ortaya koyduk. Dışişleri bakanımız, BM, Arap Ligi, NATO gibi uluslar arası kuruluşlara diplomasi trafiği başlattı. Meclis’te grubu bulunan siyasi partilerimizin genel başkanlarına davette bulundum. Davetimize icabet ettiler. Böyle ortak hassasiyette hareket etmemiz ulusal bir konuda çağrımıza olumlu cevap verdiler ve geldiler. Ben kendilerine teşekkür ediyorum. Bu tür olaylarda, bu tür günlerde birlik olmak, el birliği yapmak millet olmanın sorumluluk sahibi olmanın gereğidir. Bunu da özellikle kendilerinden bekliyorum. Ben siyasi partilerimizin, STK’ların, medyanın aynı hassasiyeti göstereceğine yürekten inanıyorum."

UTANMADAN SIKILMADAN DOST GÖRDÜKLERİNİ SÖYLÜYORLAR

Uçuşunu yenilenmiş radarlarınn test edilmesine yönelik bir uçuş olduğunun altını çizen Erdoğan, şöyle konuştu:

''Bir defa şunu çok iyi bilmemiz lazımdır ki Doğu Akdeniz'in genelinde haklarımız var. Kuzey Kıbrıs dahil olmak üzere, garantörü olduğumuz bu ülkenin hakları var. Bunun yanında bölgede diğer ülkelerin oluşturduğu sıkıntılar var. Rutin olarak bu çalışmaların burada yapılması bizim en doğal en tabii hakkımızdır. Nitekim bizim bu uçağımızın yaptığı uçuş da budur. Bu aynı zamanda yenilenmiş olan radarlarımızın test edilmesine yönelik bir uçuştur. Kaldı ki Suriye tarafından en ufak bir ikaz, en ufak bir nota tarafımıza yapılmamıştır. Yapılmadan bu uygulamaya girilmiştir. Bundan sonra utanmadan sıkılmadan dost olarak gördüklerini söylüyorlar. Bu hasmane bir tutumdur. Kısa süreli bir sınır ihlalini kimse haksız, hukuksuz, vicdansız bir saldırı için mazeret olarak gösteremez. Nitekim uluslararası toplumdan gelen açıklamalar, Türkiye'nin haklılığını teyit etmektedir.''

SULTAN KILIÇARSLAN ŞAM'I KORUMAK İÇİN İZNİK'TEN MÜCADELELEYE BAŞLAMIŞTI

Erdoğan, Türkiye'nin bölgesine nasıl baktığını tarihten örnekler vererek konuşmasını sürdürdü:

"9 asır önce komşu ülkeler yaşanan katliamlara gerekli duyarlılığı göstermezken, Anadolu’da bir kahraman Kudüs ve Şam’ı korumak için canını ortaya koyuyordu; SelçukluSultanı Kılıçarslan. Taa İznik’te mücadeleye başlamıştı. Kılıçarslan, Şam ve Kudüs’ü namus ve şeref olarak görüyor, güvenliğini Anadolu’dan muhafaza etmeye çalışıyordu. Selahaddin Eyyübi Şam ve Kudüs için destansı bir mücadele verdiler. Şam bizim için Mekke Medine kadar kutsal bir yerdi.  "

KENDİ TARİHLERİNİ BİLMEYENLER

İstanbul ile Şam'ın tıpkı Türkler, Kürtler ve Araplar gibi tarihleri bir iki kardeş şehir olduğunu belirten Erdoğan, kendi tarihinden ecdadından bi haber olanların Ak Parti’nin Suriye politikasını doğru analiz edemeyeceğini savundu.

ALTIN KARŞILIĞINDA KUDÜS'A SATANLAR İÇİN NE DEDİ? BAZI KÖŞE YAZARLARINA NASIL ÇATTI? TSK'NIN DEĞİŞEN ANGAJMAN KURALLARINI AÇIKLADI. AYRINTILAR SONRAKİ SAYFADAHaberi Yazdır
 
   
   Bu elma her derde deva!
   Okul başarısını artıracak besinler
   SAĞLIK08 Ekim 2015404 Kez İzlendi!
   Okul başarısını artıracak besinlerOkulların başlamasıyla birlikte yeme düzeni değişen çocukların sağlıklı bir beden ile zihin gelişimi ve okul başarısı için doğru besinleri yeterince tüketmeleri çok önemli.
   Göz rengine göre karakter analizi
   GÜNCEL08 Ekim 2015818 Kez İzlendi!
   Göz rengine göre karakter analiziİsveç'teki Orebro Üniversitesindeki araştırmacılar 428 denekle çok ilginç veriler ortaya çıkartan bir çalışmaya imza attılar.
   Bu hafta vizyona girecek filmler
   KÜLTÜR-SANAT08 Ekim 2015
   Bu hafta vizyona girecek filmler548 Kez İzlendi!
   600 kişilik işe 3 bin kişi başvurdu
   GÜNCEL08 Ekim 2015
   600 kişilik işe 3 bin kişi başvurdu892 Kez İzlendi!
   Ebru Gündeş'den çifte yalanlama
   MAGAZİN08 Ekim 2015
   Ebru Gündeş'den çifte yalanlama1315 Kez İzlendi!
   Diğer Siteler İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2011 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
   Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98
   Yükleniyor...