SON DAKİKA

YAZARLAR

Prof. Dr. Bektaş YILDIRIM

Prof. Dr. Bektaş YILDIRIM

bektasyildirim@yahoo.com @ rss Eklenme Tarihi: 08 Haziran 2012 14:24 - Güncelleme: 10 Ekim 2015 14:34

Rahim ağzı yaraları

Rahim ağzı yaraları sıklıkla görülen bir rahatsızlıktır. Rahim ağzı, uterusun hazneye yani vaginaya açıldığı kısımda bulunur.

Rahim ağzının serbest olarak vaginaya sarkan kısmına biz portio diyoruz. Buranın üzeri çok katlı, yassı epitel dediğimiz epitel dokusu ile örtülüdür. Portiodan uterusa uzanan kanala kanalis cervicalis denir ki burası da tek katlı silendrik epitel dokusu ile örtülüdür. Yani iki bölgenin örtü dokusu farklı farklıdır.

Rahim ağzı yaraları, rahim ağzındaki çok katlı yassı epitel ile silendrik epitelin birbirine sınır olduğu geçiş bölgesinde meydana gelir ve kanalis cervicalisteki silendirik epitel rahim ağzının vagende bulunan kısmı olan portio üzerindeki çok katlı yassı epitele doğru uzanır. Ve kırmızı bir leke şeklinde görülür, muayene edilen her dört kadından birinde yara vardır.
Mevcudiyetinde şu ihtimaller söz konusudur;

a.Serviks silendirik epitelinin portioyu işgali.
b.Kanser
c. İltihap
d.Hakiki epitel defekti
e.Veya bu ihtimallerin kombinasyonu

Kötü hijyenik sebepler, hormonal bozukluklar, vagenden gelen mikroplar ve tahrişler ile vaginanın florasının bozulması rahim ağzı yaralarının meydana gelmesinde başlıca rolü oynarlar. Uzun süre tedavi edilmeyen yaraların kanserleşmesi, yani yaradan kanser çıkması mümkündür. Rahim ağzı kanseri, kadın genital kanserleri içinde % 44 gibi bir oranla en çok görülenidir.

Rahim ağzı yaralarının başlıca belirtisi akıntıdır, akıntı yarayı büyütür, büyüyen yara daha çok akıntı yapar. Bu bir fasit dairedir. Şikayetler zamanla daha da artar. Ayrıca karın alt bölgesinde künt bir ağrı, sancılı cinsel birleşme, bazen cinsel birleşme ve muayenede rahim ağzındaki yaranın kanaması sıklıkla görülen belirtilerdendir. Eğer rahim ağzındaki yara enfekte ise ateş yükselir, akıntı kokulu, cerehatli bir hal alır. Rahim ağzı yaralarından korunmada en önemli faktör genital organların temizliğine dikkat edilmesidir. Öte yandan tahriş edici maddelerle yapılan lavajlardan da sakınılmalıdır. Düzenli bir cinsel yaşam rahim ağzı yaralarından korunmada önemlidir. Biz biliyoruz ki rahim ağzı kanseri uzun ve gizli bir dönemden sonra meydana gelir, başlangıçtaki basit bir yara bilahare tedavi olunmazsa kansere dönüşebilir. Bu nedenle hem rahim ağzı yaralarından hem de sonunda bu yaranın habis bir tümöre dönüşmesinden korunmak için hasta muhakkak uzman bir hekime görünmeli ve tedavisini, yaptırmalıdır.

Rahim ağzı yaralarının başlıca şu tedavi usulleri vardır;

Elektrokoter aleti ile yara olan kısmın radier tarzda (yani yıldızvari) yakılarak oradaki dokuların kendini yenilemesine fırsat tanınması. İyileşme ancak 2 adet sonrası (8 hafta) tamamlanır. Bu ağrısız bir işlemdir.

Cerrahi tedavi; ilaç ve elektrokoter tedavisine cevap vermeyen vakalarda yapılır ki son derece yüz güldürücü neticeler verir, şifa %100 dür.
Medikal tedavi yapılabilir.

 


PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Rahim ağzı yaraları yazısına yorum yapın

tw gp fb rs yukarıdaki hesaplarınızdan biri ile yorum yapabilirsiniz adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU YAZIYA YAPILAN YORUMLAR0 YORUM
REKLAM
Dilediğiniz platformdan Bizi izlemeye devam edin! tw gp fb rs
REKLAM
REKLAM

İnternethaber.com MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2015 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98