SON DAKİKA

eposta yazdır zoom+ zoom-

'PKK silah bırakmayacak' Flaş iddia

'PKK silah bırakmayacak' Flaş iddia

Abdullah Öcalan'ın PKK'ya silah bırakma çağrısı yapması ve 10 maddelik taslak gündeme damgasını vurdu Peki PKK gerçekten silah bırakacak mı?

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 02-03-2016 11:13 - Güncelleme: 27-10-2015 18:18

İNTERNETHABER.COM- 28 Şubat günü Dolmabahçe Sarayı'nda Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan ve HDP heyetinin görüşmeleri sonrası HDP'li Sırrı Süreyya Önder'in duyurduğu 'Abdullah Öcalan'ın PKK'ya silah bırakmanın tartışılması üzerine kongre toplanması' çağrısı hem Türkiye'nin hem de dünyanın gündemine oturdu

PKK SİLAH BIRAKACAK MI?

Tarihi bir çağrı olarak nitelendirilen bu silah bırakma çağrısının içeriği duyurulduğu günden bu yana siyasetçiler ve kanaat önderleri tarafından farklı şekillerde yorumlanıyor Hürriyet'ten Şükrü Küçükşahin HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'tan ve görüştüğü bazı HDP yöneticilerinden edindiğim izlenimleri aktardığı bugünkü yazısında Abdullah Öcalan'ın 'PKK çağrısı'nın yanlış okunduğunu, yanlış yorumlandığını ileri sürdü.

SİLAH BIRAKMA MI, EYLEMSİZLİK Mİ?

Küçükşahin Ocalan'ın PKK'ya 'silah bırakma' çağrısının abartılı bir şekilde sunulduğunu, aslında 'PKK,'nın artık bölgemizdeki ordulardan biri haline geldiği için Öcalan'ın çağrısını, 'Kandil silah bıraksın' diye değil, 'PKK, Türkiye'de artık silah kullanmasın' amaçlı okunması gerektiğini, bunun bir silah bırakma değil eylemsizlik planı olduğunu' ileri sürdü.

İşte o yazıdan çarpıcı satırlar:

HÜKÜMET ve HDP heyetinin, çözüm süreciyle ilgili cumartesi günkü ortak açıklamasının estirdiği olumlu hava bir miktar dağılsa da karamsarlığa düşmeye gerek olmadığı açık.

Genel Başkan Selahattin Demirtaş başta olmak üzere dün görüştüğüm HDP yöneticilerinden edindiğim izlenim ve KCK'dan gelen açıklamaya rağmen cumartesi günü yaşananlar tarihidir, hâlâ önemli sıkıntılar varlığını sürdürse de.

Sıkıntının temelinde 'silah bırakma' tartışması yatıyor.

Hükümet böylesi bir kararın Türkiye'yi rahatlatacağını düşünüyor; o nedenle yapılan açıklamayı bu temel üzerinden anlatmak istiyor. Hükümet hiç de haksız değil; hatta, keşke daha yolun başında 'silah bırakma' şartı konulabilseydi, ama başarılamadı ve bugüne gelindi.

SİLAH BIRAKMA DEĞİL, EYLEMSİZLİK

Ocalan'ın PKK'ya 'silah bırakma' çağrısı yapmasını abartılı bir şekilde sunmasını ise hükümetin yanlışı görmeli.

(...)

PKK, artık bölgemizdeki ordulardan biri haline geldiği için Öcalan'ın çağrısını, 'Kandil silah bıraksın' diye değil, 'PKK, Türkiye'de artık silah kullanmasın' amaçlı okumalı.

Daha da ötesi, 'Türkiye'de silahsızlanma' beklentisi dahi yanıltıcı olabilir.

Cumartesi günkü sözlerin dünyada, 'cezaevindeki liderden ateşkes çağrısı' diye yankı bulması da bunun bir göstergesi; ancak öncekilerinden çok ileri.

HDP yönetimine göre de çağrı, son derece yaşamsal ve anlaşılan o ki, 15 günlük sıkı müzakerelerin ardından hükümetin elini güçlendirme hedeflenmiş.

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN 'PKK silah bırakmayacak' Flaş iddia haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR17 YORUM
  • hekimoğlu 03 Mart 2015 01:38 Her iki tarafta sahada top çeviriyor.Akp derin sularda yüzüyor. Bu halkı daha fazla kandırmaktan vaz geçin artık.Bölgede 10 yaşındaki bir çocuğa sorsan size Pkk nin silah bırakmayacağını söyler. Hem Ak parti hem de hdp seçim yatırımı ve siyasi rant peşindedir.Biz halk olarak artık size ve çözümünüze inanmıyoruz.Onun için çözüm HÜDA PAR'a destek vermekten geçecektir.En azından açıklamalarına bakarsanız eğmeden bükmeden dik durarak söz ve eylem birlikteliğini göreceksiniz.Adam gibi adamlar....

    CEVAP YAZ 0 0
KİMDİR ?
Abdullah Öcalan
ABDULLAH ÖCALAN KİMDİR?

1948 yılında Şanlıurfa’nın Halfeti ilçesi Amara (Ömerli) köyünde doğdu. İlkokulu Amara’da, ortaokulu Nizip’te okuduktan sonra 1966’da Ankara Tapu Kadastro Meslek Lisesi’nde yatılı okudu. 1969 yılınd

DEVAMI »

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro