YAZARLAR

Ümit SAMİMİ

Ümit SAMİMİ

umitsamimi@gmail.com @ rss Eklenme Tarihi: 09 Nisan 2014 00:00 - Güncelleme: 22 Ekim 2015 09:18

Pınar Kür ve Toplumun Kutuplaşması

Benim başörtülü bacıma saldırdılar” demişti Tayyip Erdoğan. Günlerce alay edildi, aylarca toplumu kutuplaştıran adam olarak gösterildi. Toplumu geren, toplumu birbirine düşüren, toplumu ayıran, toplumu kutuplaştıran adam Başbakan’dır dendi.

Kemal Kılıçdaroğlu, “Türkiye’nin birleştirici gücü CHP” sloganıyla meydanlarda Başbakan için, “O, sizin kavga etmenizi istiyor. O sizin, bölünmenizi istiyor, buna müsade etmeyeceğiz” diye bağırıyordu.

Geçen gün Ender Aysever’in konuğu Pınar Kür, “Başörtülü kadınlarla, Playboy’a poz verenler aynı zihniyetteler” dedi. Biraz daha geriye gittiğimizde, Süleyman Demirel  de “Başörtülüler Arabistan’a gitsinler” demişti.

Yine Habertürk kanalında, Karşıt Görüş Televizyon Programı’nda CHP İzmir Millet Vekili Canan Arıtman, “Türban, çocuk tecavüzlerini arttırdı” ifadesini kullandığında, bu sözlerle toplumun kutuplaşabileceği ile hiç kimse ilgilenmemişti. Zaten Arırman sözlerini yeterli görmediğinden “Başı örtülülerin üniversiteye gidememelerine üzülmüyor musunuz?” sorusuna, “Asla. O kızları militan yapıyorlar. Ben çok netim bu meselede. Gerçi o örtü sayesinde erken koca buluyorlar o ayrı.” gibi ifadeler de kullanmıştı. Alaycılığa ve pişkinliğe bakar mısınız.

Öyle ki üniversitelerde ikna odaları kuran CHP İstanbul Millet Vekili Nur Serter’de, başı örtülü öğrencileri başlarını açmaya ikna ederken toplumsal ayrışmada hiç bir katkısı olmamıştı.  Bunlara Türkan Saylan’ları, Şevval Sam’ları ve daha nicelerini de ekleyebilirsiniz. Bunların hiç biri toplumu kutuplaştıran olayların yakınından bile geçmemiştir ama Recep Tayyip Erdoğan, “Benim başı örtülü bacım” dediğinde, toplumu kutuplaştıran ve kavga ettiren adam ilan edilir.

Kürt’lerin partileri kapatılır, millet vekilleri siyasetten men edilir, dilleri yasaklanır ve kimsenin aklına toplumun kutuplaştığı gelmez.

Muhafazakarların da defalarca partileri kapatılır, liselere, üniversitelere alınmazlar, kamusal alandan dışlanırlar, her türlü hakarete maruz kalırlar ama bu yaşananlar asla ve asla toplumu birbirine düşman etmez ve ayrıştırmaz.

Allah aşkına, onca siyasi parti şeriat-bölücülük gibi kavramlardan ötürü kapatılırken CHP gibi partiler neden kuruldukları gibi dururlar, neden başlarına hiç bir şey gelmez ? 

Gerçekten toplumun kutuplaşmasından endişe duyuyorsanız, iki çift lafı da İzmir'i, CHP’nin daimi kalesi kalacak şekilde, İzmir’i kutuplaştıranlara da etsenize! Ak Parti kazanmasın gene İzmir'de ama arada MHP kazansın, arada başka bir partiye eğilim duyulsun, olmaz mı?

Bu toplum, Tayyip Erdoğan’dan önce zaten bölgelerine, etnik kimliklerine ve yaşam tarzlarına göre ayrıştırılmıştı. Parti reklamlarında başıörtülü birini oynatarak ya da hepimiz kardeşiz diyerek de bütünleştirilemez.

Not:  Pınar Kür’ün Playboy’a poz verenlerin zihniyetini biliyor olabilir, hatta yakinen tanıyor da olabilir ama başı örtülü insanlar hakkında tek teklime edecek kadar dahi bilgisi olmadığına adım kadar eminim...

 
PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Pınar Kür ve Toplumun Kutuplaşması yazısına yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU YAZIYA YAPILAN YORUMLAR0 YORUM
REKLAM
Ümit SAMİMİDİĞER YAZILARIÜmit SAMİMİ
TÜMÜ

AÇIK GÖRÜŞ TÜMÜ

Dilediğiniz platformdan Bizi izlemeye devam edin! tw gp fb rs
REKLAM
REKLAM

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro