eposta yazdır zoom+ zoom-

Peşmerge duyurdu: Irak ordusu harekete geçti

Peşmerge duyurdu: Irak ordusu harekete geçti

Peşmerge kaynakları, Irak ordusunun Erbil'in Kerkük sınırındaki Tak Tak kasabasına doğru harekete geçtiği ve Haşdi Şabi milislerininde kasabaya yakın tepelere konuşlandığı bilgisini paylaştı.

PAYLAŞ tw fb
Eklenme Tarihi: 21-10-2017 20:27 - Güncelleme: 22-10-2017 00:27

Irak güvenlik güçlerinin  Kerkük'ün kuzeydoğusunda yer alan Şuvan kasabasında kontrolü sağladıktan sonra, petrol kuyusunun yer aldığı Tak Tak kasabasına yöneldiği belirtildi.

Peşmerge güçlerinden elde edilen bilgilere göre,  Irak güvenlik güçlerinin  Kerkük vilayeti sınırları içerisinde yer alan Şuvan kasabasında kontrolü sağladı ve oradan 20 kilometre mesafede yer alan Tak Tak kasabasına doğru hareket geçti.

Güvenlik kaynakları, ordu güçleri ve onlara destek veren Haşdi Şabi'nin, kasaba sınırlarına yaklaşıp, yüksek tepelerde konuşlandığını belirtti.  Irak güvenlik güçlerinin kasaba sınırlarında durmasının nedeni ise Tak Tak'ın  Erbil'in Koy Sancak'a bağlı olmasından kaynaklandığı ifade ediliyor.

Peşmerge ile çatışmada Alman füzesi

 IKBY'nin petrol çıkardığı en önemli kuyulardan bir tanesi Tak Tak'ta yer alıp,  Kerkük kent merkezinden yaklaşık 50 kilometre mesafededir.

İRAN KDP: KAMPLARIMIZ TEHLİKE ALTINDA

Erbil'in Koy Sancak ilçesinde kampları bulunan  İran'a muhalif İran-Kürdistan Demokrat Partisi (İ-KDP), Haşdi Şabi ve  Irak ordusunun ilçe sınırlarına yaklaşmasından tedirgin olduklarını, kamplarının saldırılara açık hedef olduğunu ileri sürüyor.

İ-KDP Politbüro Üyesi Heme Nezif Kadiri, yaptığı açıklamada, "Elimize geçen bilgilere göre, Haşdi Şabi ve  Irak ordusu, Tak Tak kasabasına doğru dün geceden beri hareket halinde." ifadelerini kullandı.

BM'Yİ HABERDAR ETTİLER

Kampların askeri olmadığını buralarda Peşmerge ailelerinin yaşadığını söyleyen Kadiri,  İran'ın da destek verdiği Haşdi Şabi'nin kampa muhtemel bir saldırısına karşın Birleşmiş Milletleri haberdar ettiklerini kaydetti.

İ-KDP'nin 1995 yılından bu yana Kürdistan Yurtseverler Birliğin'nin (KYB) denetimindeki Koy Sancak'ta kampı var.

PAYLAŞ tw fb

YORUM YAZIN Peşmerge duyurdu: Irak ordusu harekete geçti haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR8 YORUM
  • Misafir 22 Ekim 2017 16:21 İki de bir Birleşmiş Milletlere şunu haber ettik, bunu haber ettik. ABD' nin güdümündeki BM size yardım edeceğini sanıyorsanız çok beklersiniz.

    CEVAP YAZ 0 2

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro