eposta yazdır zoom+ zoom-

Peş peşe kritik 'kimyasal' uyarılar! İkinci bir duyuruya kadar...

Peş peşe kritik 'kimyasal' uyarılar! İkinci bir duyuruya kadar...

KARABÜK Valiliği, Eskipazar ilçesinde köprüden düşen tankerden kimyasal madde sızmasına ilişkin, çay boyunca koruma hattı oluşturulduğunu bildirdi. Valilik "İkinci bir duyuru yapılana kadar, söz konusu çaydan hayvan sulanmaması ve bunun içme suyu olarak kullanılmaması büyük önem arz etmektedir" uyarısında bulundu.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 29-08-2018 21:02 - Güncelleme: 30-08-2018 01:45

KARABÜK Valiliği, Eskipazar'da köprüden düşen tankerden Çerkeş Çayı'na sızıntı olduğunu söyleyerek bu bölgede hayvan sulanmaması ve içme suyu olarak kullanılmaması konusunda vatandaşları uyardı. Karabük İl Sağlık Müdürü Ahmet Sarı ise kimyasal kirlenmenin yaklaşım 10 kilometrelik bir alanda etkili olduğunu kaydetti.

Valilik, dün meydana gelen kimyasal sızıntıyla ilgili açıklama yaptı. Çay boyunca koruma hattı oluşturulduğu vurgulanan açıklamada, ikinci bir duyuru yapılana kadar çaydan hayvan sulanmaması ve içme suyu olarak kullanılmaması istendi. Sızıntı nedeniyle çay boyunca balık ölümlerinin yaşandığı belirtilerek, bu balıkların tüketilmemesi gerektiği belirtilen açıklamada, kirlenme nedeniyle çaya akış istikametine göre, çevre il ve ilçeler ile ilimiz tüm resmi kurum ve kuruluşların ve köy muhtarlıklarımız bilgilendirildiği ve gerekli önlemlerin alındığı kaydedildi.

10 KİLOMETREDE ETKİLİ OLDU

Karabük İl Sağlık Müdürü Ahmet Sarı,  yaptığı açıklamada, kazanın ardından bölgeye diğer ilgili kurum yetkilileriyle giderek çalışmalar yaptıklarını, numunelerin alındığını söyledi.

Tankerin sahip olduğu firmayla görüşmeler yaptıklarını ve taşınan maddenin 'demir 3 klorür' olduğunu öğrendiklerini aktaran Sarı, "Bu maddenin su temizliğinde yani havuz gibi alanların temizliğinde kullanıldığını öğrendik. Kazada Çerkeş Çayı'na ne kadar sızma oldu bilmiyoruz. Kimyasal madde yaklaşık 10 kilometrelik bir alanda etkili oldu ve bu alanda balıkların ölümüne neden oldu. Bu maddenin balık ölümüne neden olmasının yoğun bir miktarda suya karışmasından olduğu tahmin ediliyor. Yakınlarda HES var. Buradan çaya su bırakılacak. Maddenin bol suda buharlaşması ve etkisini azaltması için. Etkili olduğu ve olması muhtemel alanlarda 3 gün boyunca korucuyu tedbirler alındı. Çankırı'nın Çerkeş, ve Karabük'ün Ovacık ile Eskipazar ilçelerinde hayvan ve bahçe sulama ile balık avlama yasakları getirildi. Kaymakamlıklar bu konuda çalışma yapıyor" diye konuştu.

Sarı, kimyasal maddeyle ilgili net cevabın analiz raporlarının çıkmasının ardından verilebileceğini sözlerine ekledi.

NE OLMUŞTU?

Karabük'ten Samsun yönüne giden Özcan Tunalı (47) yönetimindeki kimyasal madde yüklü 77 DD 656 plakalı tanker, henüz belirlenemeyen bir nedenle Eskipazar ilçesi İsmetpaşa mevkisindeki Çerkeş Çayı üzerinde bulunan yaklaşık 7 metre yüksekliğindeki Musaefendi Köprüsü'nden düşmüştü.

Olay yerine çağrılan AFAD ve sağlık ekipleri, düşme sırasında tankerin basıncın etkisiyle patlaması ve etrafa kimyasal madde yayılması nedeniyle özel koruyucu elbiselerle tankerin sürücüsüne ulaşmış, sürücü Tunalı'nın olay yerinde hayatını kaybettiğini belirlemişlerdi. Bu sırada çaya karışan kimyasal maddenin balıkların ölümüne neden olduğu görülmüştü. 

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Peş peşe kritik 'kimyasal' uyarılar! İkinci bir duyuruya kadar... haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR0 YORUM

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro