06 Ekim 2015
 • İstanbul
  20°C

   
 • Ankara
  24°C

   
 • İzmir
  26°C

   
Piyasalar
 • USD2,98
 • EURO3,35
 • ALTIN718,00
 • BIST 10077154,50

EĞİTİM

Güncelleme :31-01-2014 12:20|Haber Tarihi :31-01-2014 12:2018 Yorum

Performans ödevleri kaldırılıyor mu?

Performans ödevleri kaldırılıyor mu? Performans ödevleri kaldırılıyor mu? Performans ödevleri kaldırılıyor mu?

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Eğitim Fakültesi Psikolojik Danışma ve Rehberlik (PDR) Bölümü Başkanı Prof. Dr. Kurtman Ersanlı, performans ve proje ödevlerini kaldırmanın yanlış olacağını söyledi.

Ersanlı'ya göre Bu ödevler çocuğun kendisini test etmesi, öz güven sağlaması, beceri kazanması için önemli ancak çocuğun olgunluğuna ve yapabilirliğine göre ödevler verilmesi şart.

Prof. Dr. Ersanlı, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın "performans ödevlerinin kaldırılacağı, bu yönde bir çalışma olduğu" yönünde açıklamada bulunduğunu anımsattı.

Okullarda öğrencilere verilen performans ödevinin, öğrencinin gerçekleştirdiği ya da tamamladığı, belirli performans ölçütlerine göre öğretmen tarafından değerlendirilen bir ödev olduğunu belirten Ersanlı, performans ödevlerini öğrencilerden çok velilerin yaptığına dikkati çekti.

Performans ödevlerinin, öğrencinin bilgisini günlük hayatta nasıl kullandığını ölçme amacıyla verildiğine değinen Ersanlı, şöyle devam etti:

"Bu ödevler öğrencilerin bilgi ve becerilerini gerçek yaşam durumları bağlamında kullanmalarını gerektirir. Performans ödevleri, kısa sürelerde yapılabilecek çalışmalardır. Bu tür ödevlerle öğrencilerin derslerde kazandırılması hedeflenen üst düzey becerilerdeki gelişimlerini günlük yaşamla ilişkilendirerek göstermeleri beklenmektedir. Performans ve proje ödevleri her yaş grubuna göre farklı olarak verilir ancak aile bu ödevlerin yapılması için ortamı hazırlar. Birinci ortam her şeyden önce ailedir. Ailenin bilinçli ve destek olması önemlidir ancak aile bunu çocuğunun diğer arkadaşlarının ödevleriyle yarış gibi görüyor ve çocuğunun birinci olması için bu ödevlerin çoğunluğunu kendisi yapıyor."

"Performans ve proje ödevlerini kaldırmak yanlış olur" diyen Ersanlı, "Bu ödevler çocuğun kendisini test etmesi, öz güven sağlaması, beceri kazanması için önemli ancak çocuğun olgunluğuna ve yapabilirliğine göre ödevler verilmeli. Çocuğa başaramayacağı ödevler verilmesi öz güven kaybına neden olur. Bu nedenle neyin, niçin, ne amaçla yapıldığı çok önemli" ifadelerini kullandı.

ÖĞRETMENLER DE BİLİNÇLİ OLMALI

Prof. Dr. Ersanlı, okullarda verilen performans ödevlerini öğrencilerden çok velilerin yapmasının yanlış olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Ödevleri öğrencilerden çok internetten yararlanarak veliler yapıyor. Öğrencilerin el becerilerini ve araştırma yönlerini geliştirmek maksadıyla verilen performans ödevlerini öğrenciler kendileri yapamayınca iş, çocuğunun kötü not almasını istemeyen veliye düşüyor. Bu yanlıştır. Velinin katkısı olacaktır ancak tamamını veli yapmayacak. Bir çocuk farklı bir beceriye sahipken, diğer çocuğun ilgi alanı ve becerisi farklıdır. Bu bakımdan çocukların bu farklı becerilerini ortaya çıkarmak için bu ödevler önemlidir. Bu ödevleri de her çocuk becerisine göre kendi yapmalıdır. Bunun için öğretmenlerin de bilinçli olması gerekmektedir. Çocuğun neye becerisi olduğunu bir önceki performans ödevi ile bir sonrakini karşılaştırarak anlamalıdır".

Ersanlı, "Performans ödevlerini kaldırmak yerine 'çocuk neyi ne kadar yapabilir' bunu test etmeli, buna göre ödevler verilmelidir. Hiçbir çocuk birbirinden üstün değildir, sadece becerileri farklıdır. Bu ödevlerle de bu beceriler ortaya çıkarılmalıdır" diyerek sözlerini tamamladı.Haberi Yazdır
 
Yorum Ekle
1000
   

  Bu habere yapılan yorumlar

  18 Yorum

  Sırala : Son Yorumlar |

  Onay Bekleyen Yorumlar (0)

  • tuba

   28 Şubat 2014 Cuma 10:04

   ödevler kalkmasın ödevler sayesine başarım arttı insan ister istemez birşeyler öğreniyor lütfen allah rızası için
   Cevapla

  • gizli kişi

   23 Şubat 2014 Pazar 19:37

   Bencede kalksa iyi olur
   Cevapla

  • mehmet taş

   14 Şubat 2014 Cuma 07:45

   performans ödevleri kalkmamalııı çok çok katkısı var veliler yapmasın yardım etsin ve ben tek başıma yapıyorum çok güzel oluyor
   Cevapla

  • ahmet kaya
   / @ fahri uzun

   14 Şubat 2014 Cuma 07:29

   öyle demeyin ersanlı dıyor
   Cevapla

  • Çare

   09 Şubat 2014 Pazar 17:34

   Evet oğlum 4.sınıfta ve ben bu performans ödevlerinden okadar sıkıldım okadar bıktım ki korkudan 2. Çocuktan vazgeçtik bu kadar üst üste her dersten ayrı hafta sonları gezmek sosyalleşmek yerine evde performans proje yapıyoruz maaile NEFRET ettik artık bir an önce kaldırılasınnnn
   Cevapla

  • fahri uzun

   09 Şubat 2014 Pazar 08:19

   İşten anlamayan prof.Git sen üniversitende öğrenci okut.Öğretmen bilinçli olacakmış.Bilinçsiz adam.Bilinçlen öyle konuş.Biz bu işin içindeyiz.Performansın gram faydası yok.Bakarak yaz getir,kopyala yapıştır.Amcası dayısı babası anası yapsın ödevi.Kağıt israfına da diyeceem yok yani.Çalışmak isyeyen öğrenciye hergün ödev.Bundan iyi performans mı var.
   Cevapla

  • Adam haklı

   07 Şubat 2014 Cuma 23:28

   kesinlikle kaldırılmamalı yapamayanlar ***
   Cevapla

  • berke
   / @ Akın varınca

   05 Şubat 2014 Çarşamba 14:22

   çok doğru
   Cevapla

  • Mehmet Altan

   03 Şubat 2014 Pazartesi 17:07

   Bu tarz şeylerle vakit kaybediyoruz. Performans ödevi kaldırılmalıdır.
   Cevapla

  • Akın varınca

   03 Şubat 2014 Pazartesi 10:57

   Sayın Nabı Avcı bızı bu performanslardan kurtarın sınavlara mı yazılılarımı calısalım bu performansları unıversıteye tasıyamıyacagız zaten ılkokul cocuguna dönduk zayıf getırmemekıcın canla basla performanslarla ugrasıyoruz bızımkısıde can.Öğretmende zatdn ıstedığıne guzel not verıyor bence bu performansı okul ödevlerı olarak ddgerlendırseler cok ıyı olacak cunkı sınavlarada calısmıs oluruz
   Cevapla
   Bu elma her derde deva!
   Bir iPhone almak için kaç saat çalışmamız gerekiyor?
   EKONOMİ06 Ekim 2015742 Kez İzlendi!
   Bir iPhone almak için kaç saat çalışmamız gerekiyor?Apple'ın son telefonu iPhone 6S'i almak için kaç saat çalışmak gerekiyor. İşte ülke ülke sıralama...
   Bacakları olmayan sıradışı manken
   YAŞAM06 Ekim 20153665 Kez İzlendi!
   Bacakları olmayan sıradışı mankenSadece fiziksel rahatsızlığı olmayan kadınların seksi olmadığını, bu işe gönül vermiş kişilerinde bu işte seksi olabileceğini kanıtlayan sıradanlığı sıradışı hale getiren bacakları olmayan Sesser'in birbirinden farklı görüntüleri
   Adnan Hoca kediciği Gülşah Güçyetmez'in pozları
   MAGAZİN06 Ekim 2015
   Adnan Hoca kediciği Gülşah Güçyetmez'in pozları6561 Kez İzlendi!
   Mig-29 mu F-16 mı?
   GÜNCEL06 Ekim 2015
   Mig-29 mu F-16 mı?7776 Kez İzlendi!
   Diğer Siteler İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2011 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
   Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98
   Yükleniyor...