eposta yazdır zoom+ zoom-

Pentagon açıkladı: ABD askerlerini geri çekiyor!

Pentagon açıkladı: ABD askerlerini geri çekiyor!

ABD Savunma Bakanı James Mattis, Afrika'daki askerlerinden bir kısmını geri çekme kararı aldı. Karar kapsamında yüzlerce asker geri çekilecek. Bu askerlerin ileride oluşması muhtemel Rusya ve Çin'le gerginlikte görevlendirilebileceği belirtiliyor.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 16-11-2018 18:22 - Güncelleme: 17-11-2018 00:12

Pentagon Sözcüsü Candic, Tresch Voice Of America'ya yaptığı açıklamada, yaklaşık 700 kişilik bir anti-terör timinin, Batı Afrika'dan çekileceğini söyledi. Bu Afrika'daki Amerika askerlerinin yüzde 10'unun geri çekilmesi anlamına geliyor.

Sözcü, Amerika askerlerinin halen Libya, Somali ve Cibuti’de yürüttüğü operasyonların bu karardan etkilenmeyeceğini belirterek ABD Ordusu'nun yeni yaklaşımı çerçevesinde Batı Afrika'daki taktik ve yardım faaliyetlerinin azalacağını söyledi. Bunun yerine bölgesel danışmanlık ve istihbarat paylaşımı konularına ağırlık verileceğini belirtti.

"NİJER'DEKİ SALDIRI MI ETKİLİ OLDU?"

Ekim 2017’de, Nijer'de 4 Amerika askerinin ölümüne neden olan saldırının, askerlerin geri çekilmesi kararında etkili olup olmadığı sorusuna, bir Pentagon yetkilisi, "Hayır" yanıtını verdi. Aynı yetkili askerlerin geri çekilmesi düşüncesinin bu olayın öncesinde de tartışılan bir konu olduğunu ifade etti.

"BÜYÜK GÜÇ MÜCADELESİ"

Savunma Bakanı Mattis yeni Ulusal Savunma Stratejisi'ni Ocak ayında açıkladığında, ABD'nin Çin ve Rusya'ya karşı stratejik üstünlüğünü kaybettiğine dikkat çekmişti. Mattis, "Terörizm değil, Amerika'nın yeni ulusal güvenlik hedefi, büyük güç mücadelesi" demişti.

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Pentagon açıkladı: ABD askerlerini geri çekiyor! haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR1 YORUM
  • mevhibe inal 17 Kasım 2018 13:37 Dünyaya huzur değil, kaos yayıyorsunuz. Dünyanın Güvenliği ne olacak?!

    CEVAP YAZ 0 0

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro