YAZARLAR

Ümit SAMİMİ

Ümit SAMİMİ

umitsamimi@gmail.com @ rss Eklenme Tarihi: 11 Şubat 2014 00:00 - Güncelleme: 27 Ekim 2015 09:34

Paralel Yapı

Kayınbiraderim Bank Asya’daki hesabını kapatmak için bankaya gittiğinde kendisine “Neden hesabınızı kapatıyorsunuz ?” şeklinde soru sorulmuş. O da “Ülkede çıkarttığınız kriz bizi de etkiliyor ve bu durumdan memnun değiliz” diye cevap vermiş. Yetkili kişi ne derse beğenirsiniz? “Bizim hiç bir cemaatle ilişkimiz yoktur. Biz sadece bir finans kurumuyuz.” demiş. Oysa zamanında paranızı cemaatimizin bankasında tutun ki cemaatimiz güçlensin derlerdi. Bu hatıra bir kenarda dursun şimdilik.

İktidarın eleştirilecek bin bir tarafı var. Sayın Kılıçdaroğlu ve Bahçeli bu dönemde gerçekten başarılı muhalefet stratejisi izliyor. İktidarı elde edebilmek için de bazı noktaları şuan için es geçiyorlar. Mesela bu ülkenin Başbakan’ının odası, telefonu birilerince dinlenebiliyor. Siz buna cemaat dersiniz, demezsiniz çok bir önemi yok ama birilerinin dinlediği aşikar. Sıradan bir güruh bu organizasyonel yapıya ve ekipmana sahip olamaz. Bir ülke için gayet tehlikeli büyüklükte olmalı bu örgüt. Ülkenin Başbakan’ını dinleyen biri, memlekette kimi isterse dinler ve izler. Memleket adına gizli ne varsa edinebilir ve eğer çıkarlarına uyuşursa, bu bilgileri de istediği gibi servis edebilir. Peki bu kadar tehlikeli boyutlara gelmiş bir örgüt, neden muhalefet partilerinin rahatlıkla es geçebileceği öneme sahip? Eğer bir yolsuzluk varsa mutlaka bunun hesabı sorulmalı. Peki sizce daha önemli olan yolsuzluk mu, Başbakan’ı rahatlıkla dinleyebilecek kadar güçlü hale gelmiş bir örgütün varlığı mı? Üstelik bu örgüt korkusuz. Başbakan’ı dinlediğini saklamıyor, aksine üstüne basa basa itiraf ediyor. Adeta bir meydan okuma. Ben bu kudrete sahibim ve bunun hesabını kimse soramaz diye haykırıyor ve gerçekten de hiç kimse bunun hesabını ya sormuyor ya da soramıyor.

Bu örgüt cemaat mi değil mi, o derinlikte bir bilgiye sahip değilim ama bu örgüte söylenen her sözün muhatabı olarak cemaat mensuplarından biri cevap veriyorsa, cemaatten şüphelenirim. Mesela Başbakan paralel bir yapı var diyor ve anında cevap cemaate yakın isimler tarafından geliyor. “Hayır paralel yapı yok, Başbakan yolsuzluğun üstünü örtmek istiyor” diyorlar. Tabi böyle bir cevabı vermek paralel yapının cemaat olduğunu iddia etmek için yeterli değildir ama yaşananları sahiplenerek bu cümleleri kuruyorsanız, bu cümlenin iddiasına da taraf olursunuz. Bir örnek daha verecek olursak eğer Fethullah Gülen “Bir yolsuzluk olduğu muhakkak” diyor. Üstelik dava sonuçlanmadan. Şaşırtıcı değil mi?

Neredeyse iktidarın hiç bir adımını eleştirmeyen bir camia, iktidarın her adımını basın yayın organlarından saatlerce eleştirir hale gelmiş durumda.

Cemaatteki arkadaşlarım açıkça 5 farklı twitter hesabı açıp twit attıklarını söylüyorlar. Bu kendilerine yukarlardan gelen bir emir. Bunu yapmazlarsa, cemaatin hakkını ödeyemezler. Yani anlayacağınız twit sayısı ikiye katlanmakla kalmamış.

Gazetenin bir yazarı, memletin yarısının oyunu almış bir partinin kapatılmasını teklif edebiliyor.

Ama nefret söylemini yayan tek taraf iktidar ve cemaatin bu konuyla hiç bir ilgisi yok. İlk başta anlattığım hatırayı neden paylaştığımı anlamışsınızdır. Tüm bunlar çelişki değil. Tüm bunlar aldatma.

Tıpkı Hz.Muhammed’in şarkı söylenen bir ortama (Türkçe Olimpiyatlarına) geldiğini iddia etmek gibi.

Tıpkı Şefkat Tepe adlı televizyon dizisine Hz.Muhammed’in Nuru’nun oynatılması gibi.

Tıpkı rüyalara Hz.Muhammed’in teşrif edip, hükümeti eleştiren twitlerin sayısının iki katına çıkarılmasını istemesi gibi. ( Zekat miktarını, Kuran okumayı, namaz kılmayı, hayır hasenatta bulunmayı, ilim öğrenmeyi değil, twit atmayı ikiye katlamak gerek çünkü)

Siyasetçi yalan söyler. Neredeyse yüz yaşına girecek olan Türkiye Cumhuriyeti, kör topal demekrasisi bunu bir çok defa tecrübe etti ama dini temsilen birilerinin, dindar insanları kandırmaya çalışması, affedilemez.

Dilerim Sayın Kılıçdaroğlu, Bahçeli ve Demirtaş bu yolsuzluk davasının sonuna kadar giderler. Bireysel olarak onların arkasındayım ama asla devlet içerisinde çeteleşenlerin yanında durmayacağım. Doğru yapsalar da durmayacağım. Yani asla bir çetenin tarafında olmayacağım.

-------------

Söz verdim Bedelli Askerlik Platformu’na. Bedelli Askerliğin gündemden düşmemesi için her yazımda mutlaka Bedelli Askerliği dile getireceğime.  Peki neden söz verdim?

Askere gittiğinde ailesine bakacak bir başka aile ferdi olmayan kardeşimin mağduriyetini bildiğim için.

Üniversite yıllarında girişimcilik yaparak kurduğu işi iflasa götürmemek için askere gidemeyen arkadaşımın emeğini gördüğüm için.

Kısacası Bedelli Askerliği mazeret olarak değil zorunlu olarak bekleyen insanların var olduğunu bildiğim için.

-----------

Önce ablam, daha sonra ailemin diğer fertleri göz nezlesi denen bir hastalığa tutuldu. Daha önce bu hastalık hakkında bilgi sahibi olmadığımız için, çok fazla tedbir almadık ve bu hastalığı pek fazla önemsemedik. Oysa çok tehlikeli olmasa da insanı korkutan bir rahatsızlık. Gözlerinizi açamıyorsunuz. Kaşlarınızdan elmacık kemiğinize kadar gözünüzün etrafı şişiyor ve morarıyor. Işık sizi ateş gibi yakıyor. Sürekli gözünüzün içerisinde çıban varmışçasına gözünüz kaşınıyor fakat eğer elinizi gözünüze değdirirseniz, hastalık iyileşmiyor daha da fena hale geliyor.

Hastalık bulaşıcı olduğundan İstanbul’da ün yapmış bazı doktorlar, aileme yeteri ilgiyi göstermediler. Çok fazla yaklaşmadılar ve uzaktan tedavi etmeye çalıştılar. Yine de hepsinden Allah razı olsun ama bir tanesi ki kendisi Amasya’da doktorluk yapmakta, uzaktan her türlü sorumuzu cevapladı, bilgisini bizimle paylaştı.  Kendisi herhangi bir ücret karışılığı olmadan, sadece zor durumdayız diye bizimle bir kaç günlük mesai harcayacak kadar çok ilgilendi. Buradan özellikle teşekkür etmek istedim Sedat Özmem’e. Diğer doktorların kendisinden öğreneceği çok şey var, her şeyden önce doktor ahlakı mesela.

-------

Bir kaç vakit önce, hayatı paylaşacağım sözlüme evlenme teklifi ettim. Mütevazi bir organizasyon hazırlamam gerekti. Bana yardım etmek için elinden geleni yapan Yağmur Gümüşyay’ a da buradan teşekkür etmek isterim.

 

http://www.twitter.com/umitsamimi

http://www.facebook.com/umitsamimi

 
PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Paralel Yapı yazısına yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU YAZIYA YAPILAN YORUMLAR0 YORUM
REKLAM
Ümit SAMİMİDİĞER YAZILARIÜmit SAMİMİ
TÜMÜ

AÇIK GÖRÜŞ TÜMÜ

Dilediğiniz platformdan Bizi izlemeye devam edin! tw gp fb rs
REKLAM
REKLAM

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro