YAZARLAR

Ümit SAMİMİ

Ümit SAMİMİ

umitsamimi@gmail.com @ rss Eklenme Tarihi: 30 Nisan 2015 23:54 - Güncelleme: 24 Ekim 2015 10:08

Öteki 1 Mayıs

Felsefede Korkuluk Hatası(Straw Man) olarak bilinen bir mantık hatası vardır. Bir argümanı çürütmek için o argümanın korkuluğunu yapıp, o korkuluğu yenip, daha sonra da gerçeğini yenmiş olduğunu zannetmektir. En güzel örneği, İslam'ı Müslümanlar üzerinden eleştirmektir. Müslüman'ın yaptığını, İslamiyet ile bağdaştırmaktır. Bu bilgi kenarda dursun, biz ikincisini inceleyelim.
 
Bir kovboyun, önce çiftliğin duvarına ateş edip, daha sonra deliğin etrafına nişangah çizerek kendisinin "keskin nişancı" olduğunu söylemesi durumuna Teksas Keskin Nişancı Mantık hatası denir.
 
Evlere gündelikçi olarak giden kadınlar, atölyede çalışan tekstil işçileri, fabrikalarda ağır şartlarda çalışan işçiler, kahvelerde hamal olarak çağrılmayı bekleyenler yani emeği sömürülen yüz binler, sigortasız, düşük maaş ile çalışanlar ve kayıt dışı modern kölelerin durumu ortada. Kimse bir iki günlük temizlik için gelen kadına sigorta yapmıyor fakat temizlik sırasında, camları silerken düşüp elini, kolunu, belini kıran kadın mağdur oluyor. Kahvede kendisini hamal olarak çağıracak patronunu bekleyenin durumu da aynı, diğerlerinin de.
 
"Nasıl olsa senin yerine çalışacak binlerce kişi bulabilirim" rahatlığı sayesinde, çalışan üzerinden kepçe ile para kazanıp, çalışana çay kaşığı ile ödeyen iş verenlerin ülkesinde, işçi bayramını kutlamaya hazırlanıyoruz. Memleketimin kürsülerinden, kepçe ile kazanan iş yeri sahibine seslenen, devlet maaşlı hoca efendilerimiz, genellikle sohbetlerinde İslam'ın "İşçinin hakkını alın teri kurumadan veriniz" felsefesi yerine, sakızın orucu bozup bozmayacağını anlatıp dururlar. Oysa İslam'ın fakire, fukaraya, ihtiyaç sahibine karşı olan sahiplenici tutumu ortadadır.
 
Memleketimde kaç tane imam, emeği sömürülen insanların haklarına sahip çıkılacağı günün anlam ve önemine binaen kendisi bir gündem hazırlar ki? İslamı anlatmak konusunda Teksas'lı Keskin Nişancı gibi, ahlak temelli anlatım yerine ezberlenen kurallar üzerinden din öğretisi. Oysa İslam'ın yaşandığı yerde fakirlik hayat bulamamalı kendisine.
 
Memleketimde üniversite sınavına hazırlanan her genç, sınavlara girmeden önce bir ağız dolusu laf eder sisteme, fakat üniversiteye yerleştikten sonra unutur o maratonu. Ne sesi çıkar, ne de sesi çıkanlara destek verir. Artık içinde değildir o sistemin çünkü. Askerdeyken de görmüştüm aynı durumu. Eksiklikleri, hataları görenlerin, komutanların olmadığı yerde yükselttikleri sese defalarca şahit oldum. Askerlik bitti, asker ocağı unutuldu. Sistemin düzelmesi için kimse tek bir çalışma dahi yapmadı.
 
Peki asgari ücret ile geçinmeye çalışan bir adama destek olur mu bu toplum? O açlık sınırının altındaki gelirle ailesinin hayatta kalması için didinen zavallı adamın durumuna empati yapar mı? Neden yapsın ki, öğrencilik bitince öğrenciliği unutan, askerlik bitince asker ocağına sırtını dönen, kendi kurtulunca arkada kalanlara dönüp bakmayanlar, hiç asgari ücret ile geçinmek zorunda kalmayanlar, çıkıp da bu sömürülen insanlar için bir şey yapar mı?
 
Belki onlar adına çıkıp 1 Mayıs'ta taşkınlık çıkarabilirler. Protesto edeceğiz diye 1. Derece Acil Ulaşım yollarını ulaşıma kapatıp, bahane olarak da sesimizi duyurmaya çalışıyoruz diyebilirler. Eylemde yüzlerini kapatıp, esnafın, devletin malına mülküne işçiler adına saldırabilirler.
 
Peki devlet sömürüye karşı bir şeyler yapar mı? Felsefedeki korkuluk hatasında olduğu gibi, eyleme katılanlar üzerinden 1 Mayıs'ın gerçek anlamını yok sayacaktır. Gündem çatışma ile başlar, çatışma ile biter. Kimse işçiyi anlamamış olur. Herhangi bir dayanışma toplumda oluşmaz. İdeolojiler kavga eder, işçiler aynı sınıfa mahkum kalır.
 
Oysa bizim derdimiz, emeğin sömürülmesine karşı ortak payda oluşturabilmek olmalıdır.
 PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Öteki 1 Mayıs yazısına yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU YAZIYA YAPILAN YORUMLAR0 YORUM
REKLAM
Ümit SAMİMİDİĞER YAZILARIÜmit SAMİMİ
TÜMÜ

AÇIK GÖRÜŞ TÜMÜ

Dilediğiniz platformdan Bizi izlemeye devam edin! tw gp fb rs
REKLAM
REKLAM

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro