eposta yazdır zoom+ zoom-

Oruçluyken idrar tahlili yaptırmak orucu bozar mı Diyanet noktayı koydu

Oruçluyken idrar tahlili yaptırmak orucu bozar mı Diyanet noktayı koydu

Oruçluyken idrar tahlili yaptırmak, oruçluyken idrar vermek orucu bozar mı Diyanet bu konuda ne diyor? Ramazan ayının ortalarına yaklaştığımız bu günlerde vatandaşlar idrar tahlili orucu bozar mı sorusunun net cevabını arıyor. Peki diyanet bu konuda ne diyor hangi durumlar orucu bozar, idrar tahlili yaptırmak orucu bozan şeyler arasında mı?

PAYLAŞ tw fb
Eklenme Tarihi: 23-05-2018 09:45 - Güncelleme: 23-05-2018 09:20

Hasta bir kişinin tahlil için idrar vermesi orucu bozuyor mu diyanet işleri bu konuda ne diyor vatandaşlar merak ediyor. Hastalık ya da bir sağlık sorunu nedeniyle idrar vermek zorunda kalan, fakat oruçlu olan bir kişi ne yapmalı, orucu kan tahlili yaptırınca bozulur mu? İşte en net cevap...

İDRAR TAHLİLİ ORUCU BOZAR MI? DİYANET'TEN AÇIKLAMA
Ramazan ayı ile beraber insanlar ibadetlerini huşu ve huzur içerisinde yerine getiriyor. Orucu bozan ve bozmayan birçok durumun yanı sıra insanlar için kan vermenin orucu bozup bozmadığı hususu da önemli bir merak konusu.

Boğazdan aşağı su veya ilaç geçmediği takdirde oruç bozulmaz. Dikkat edilmesi gereken ölçü budur. Dolayısıyla kan veya idrar tahlili yaptırmak orucu bozmaz.

 Kan aldırmak, vermek orucu bozmaz. Nitekim Hz. Peygamber, ihramlı iken ve oruçlu bulunduğu sırada kan aldırmıştır (Buharî, "Tıb", 11, "Sayd", 11, "Savm", 22). Ayrıca Hz. Peygamber: "Üç şey vardır orucu bozmaz: Kan aldırmak, kusmak, ihtilam olmak" (Tirmizi, "Savm", 24) buyurmuştur.

Bu iki hadis ve diğer rivayetler birlikte değerlendirildiğinde, “Hacamat yapanın ve yaptıranın orucu bozulur” hadisinin “hacamat yapanın ve yaptıranın orucu bozulma tehlikesiyle karşı karşıyadır.” şeklinde anlaşılmalıdır.

Zira hacamat yapan kişi emerek kanı aldığı için boğazına kan kaçma ihtimali, hacamat yaptıranın ise zayıf düşeceğinden yeme içme zorunda kalma ihtimali bulunmaktadır. Nitekim Enes b. Malik de, hacamat yaptırmanın oruçluyu zayıf düşüreceğinden dolay hoş karşılanmadığını söylemiştir. (Buhârî, “Savm”, 32) Bu itibarla, oruçlu iken kan vermek orucu bozmaz.

PAYLAŞ tw fb

YORUM YAZIN Oruçluyken idrar tahlili yaptırmak orucu bozar mı Diyanet noktayı koydu haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR3 YORUM
  • Nuri ÜNAL 23 Mayıs 2018 11:24 Soruyu soranın, cevap verenin, diyanetteki yetkilinin, haber yapan habercinin, zeka testine ihtiyacı yok. Zeka kesin sıfırın altında. Ben cevap vereyim. İdrar tahlili orucu bozar. Oruçlu iken bevledilmez. Yani çiş yapılmaz. Ancak akşam ezanı okununca çiş yapılabilir. Ezanı klozette oturarak beklemek güzeldir. Ezan okununca ilk çişinizi yapın ki, yemek içmek için yer açılsın. Hay sizin beyninize ben.....

    CEVAP YAZ 0 1

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2019 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro