eposta yazdır zoom+ zoom-

ORC erken seçim anketinde AK Parti oyları fırladı!

ORC erken seçim anketinde AK Parti oyları fırladı!

Son erken seçim anketi ORC Araştırma'dan geldi. Ankette AK Parti'nin yüzde 44 oy oranına ulaştığı görüldü.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 18-09-2015 09:39 - Güncelleme: 29-10-2015 03:12

1 Kasım erken seçimleri yaklaştıkça kamuoyu araştırmalarına her geçen gün bir yenisi daha ekleniyor. Son olarak ORC Araştırma şirketi 1 Kasım'da yapılacak genel seçimlere ilişkin anket sonuçlarını paylaştı.

ORC'nin, katılımcılara 'Bu Pazar genel seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?' sorusunu yönelterek gerçekleştirdiği anketin sonuçlarına göre, AK Parti oyunu ciddi oranda arttırarak yüzde 44'e ulaşmış görünüyor...

AK PARTİ 1. PARTİ

ORC'nin Eylül ayında 32 ilde 2760 kişiyle yüz yüze yaptığı araştırmada, katılımcıların yüzde 84'ü 1 Kasım'da AK Parti'nin sandıktan birinci parti çıkacağını söyledi.

İşte katılımcıların  "Bu pazar genel seçim olsa, hangi partiye oy verirsiniz" sorusuna verdikleri cevaplarla partilerin son oy oranları:

orc-secim-anketi-erken-secim-anketi.png

HDP VE MHP'DE DÜŞÜŞ VAR!

Anketteki verilere göre, MHP ve HDP'de düşüşte! MHP yüzde 13,4, HDP ise yüzde 11'e geriledi.

TERÖR VE CEMAAT OPERASYONLARI İÇİN SEÇMEN NE DÜŞÜNÜYOR?

Ankete katılan seçmenlere sorulan gündeme ilişkin diğer sorular ise, terör operasyonları ve cemaat yapılanmasına gerçekleştirilen operasyonlara bakış açıları ve yeni bir siyasi oluşuma ihtiyaç duyulup duyulmadığı üzerine oldu. Katılımcılar o sorulara şöyle yanıt verdi:

erken-secim-anketi-orc-anketi.pngorc-secim-anketi-erken-secim.pngerken-secim-anketi-orc.png

PÖSTEKİ AK PARTİ'NİN OYLARI İYİYE GİDİYOR DEMİŞTİ

ORC Araştırma Şirketi Genel Müdürü Mehmet Murat Pösteki, Ajanshaber'e yaptığı anket açıklamasında, 1 Kasım seçim anketi sonuçlarına göre değerlendirme yaptı. AK Parti oy oranlarına ilişkin, Pösteki, "Şu anda da tablo AK Parti açısından iyiye doğru gidiyor diyebiliriz” yorumunda bulunmuştu.

7 Haziran'da batı illerinde CHP'den HDP'ye kayan oyların geri dönebileceğini de söyleyen Pösteki, "Bu durum CHP'nin oy oranını arttırır ama HDP'ye baraj korkusu yaşatır" demişti.

Ajanshaber'e konuşan Mehmet Murat Pösteki'nin 1 Kasım seçim sonuçlarına ilişkin değerlendirmeleri şöyle:

“SADECE 90-100 BİN OYLA ALINACAK 18-20 VEKİL VAR”

18 kadar il var bu şekilde. Bunlar kimi yerde 2000 oyla kimi yerde 800 oyla HDP’ye ve MHP’ye gitmiş olan oylar. Daha önce AK Parti’de olan iller bu şekilde ufak tefek oylarla gitmiş durumda. Tabi ki alması kolay olan, geri dönmesi kolay olan en yakın iller buralar olduğu için AK Parti en büyük önemi buralara veriyor. Diğer yerlerde de tabi ki önem verilecek ama oralarda 90-100 bin oyla alınacak 18-20 vekillikten bahsediyoruz. Bu da tabi ki bütün partileri cezbedecek bir olay. Hangi partiye gelirse gelsin, AK Parti şu anda bunun üzerine oynuyor bu da normaldir.

“DOĞU VE GÜNEYDOĞU’YA CİDDİ AĞIRLIK VERİLECEK”

Doğu ve Güneydoğu Anadolu’ya ciddi ağırlık verilecek. Oraya ciddi isimlerin konulacağını görüyoruz. Bununla alakalı gerekli araştırmaları AK Parti Genel Merkezi yaptı ve yapmaya da devam ediyor. Şu anda da tablo AK Parti açısından iyiye doğru gidiyor diyebiliriz. HDP VE MHP’de düşüşler, CHP VE AK Parti’de bir çıkış söz konusu. AK Parti süreci gayet güzel götürüyor, coşkulu bir kongre geçti. AK Parti açısından şu an her şey güzel gözüküyor.

“7 HAZİRAN’DA HDP’YE OY VEREN YÜZDE 2 -3’LÜK KESİM…”

AK Parti her ilde başka bir parti ile seçim mücadelesi edecek. Doğu ve güneydoğuda HDP rakip olacak. Burada neticede kaptırılan yüzde 2-3’lük bir oydan bahsediyoruz. Daha önce AK Parti’ye oy verip, 7 Haziran’da HDP’ye oy veren yüzde 2-3’lük bir kitle var. Bu kitlenin de büyük çoğunluğu Doğu ve Güneydoğuda. Bunun yanı sıra Orta Anadolu ve Karadeniz’de MHP’ye giden oylar var. Onlar şu anda geri dönüşe başladı. Yaptığımız kamuoyu araştırmalarında Orta Anadolu ve Karadeniz’de MHP’ye giden oyların ki yüzde 1-1,5’lık bir oy vardı orada. O oylar geri dönüşe başladı. Doğu ve Güneydoğu’daki özel adaylarla, oradaki HDP’ye duyulan artı bir nefret de var. Bu da tabi AK Parti’nin orada işlerini kolaylaştıracak. AK Parti o bölgede HDP’ye kaptırdığı oyları geri almak için elinden geleni yapacak. Bunu da başaracağını düşünüyorum.

ORC seçim anketi sonuçları AK Parti ve HDP son durum.jpg                     Mehmet Murat Pösteki

"BATIDA AK PARTİ – CHP ÇEKİŞMESİ OLMAZ”

Ben batıdaki illerimizde çok fazla Ak Parti – CHP çekişmesi olacağını düşünmüyorum. Mesela İzmir, mesela Muğla… Buralarda CHP kazanacaktır, orada kafa kafaya gitme şansı yok. Bunu AK Parti için de hangi iller için diyebiliriz, mesela Ankara, Konya, Bursa. Bu söyleyeceğimiz birçok ilde MHP ve HDP aralara girmeye çalışıyorlar ama CHP’nin de çok güçlü olduğu iller var. AK Parti’nin de çok güçlü olduğu iller var. Bunlar da yerel seçimlerde de ortaya çıkmıştı.

“BATI’DA HDP’YE OY VERENLER BU SEÇİMDE…”

Batı’da HDP’ye oy veren bir kesim vardı. Bu kesim şu anda CHP’nin iyi işler yaptığını düşünerek, aday belirlemeden sonra da CHP’nin tutumuna bakarak yeniden CHP’ye oy verebilir. Bu da CHP’nin oylarını yeniden artırır ama HDP’ye de baraj korkusu yaşatır.

 

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN ORC erken seçim anketinde AK Parti oyları fırladı! haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR38 YORUM
  • pardon 20 Eylül 2015 12:52 Hizmet eden hlrslz etmeyen masum ben bunu yemem

    CEVAP YAZ 0 0

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro