eposta yazdır zoom+ zoom-

Önlem almazsanız kalp krizi geçirebilirsiniz!

Önlem almazsanız kalp krizi geçirebilirsiniz!

Türk Hematoloji Derneği Başkanı Demir, atardamar tıkanıklıklarına dikkat çekerek kalp krizine neden olabileceğini belirtti.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 17-10-2016 21:43 - Güncelleme: 17-10-2016 21:43

Türk Hematoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Ahmet Muzaffer Demir, atardamar tıkanıklıklarının kalp krizi gibi çok ciddi hastalıkları tetiklediğini belirterek, toplardamar tıkanıklıklarının ölümcül olduğunun bilinmediğini söyledi.

Dünyada 4 ölümden birinin tromboza bağlı ortaya çıktığını anlatan Prof. Dr. Demir, şu uyarıda bulundu:

"Hareketsiz yaşam ve kilo, bacaklar üzerine baskı yaparak kan akımının yavaşlamasına neden olarak pıhtı, tromboz oluşturmaktadır. Tromboz, damarlarda kan pıhtılaşmasının oluşması demektir, tıkandığı organda organ yetersizliği meydana getiriyor ve beraberinde ölümle de sonuçlanabiliyor. İnsanlar kalp krizi ve felci çok iyi biliyorlar ama bacakların toplardamarlarında oluşan pıhtıyla ilgili bilgileri yok. Bacaklarımızın toplardamarlarında meydana gelen pıhtı kopup akciğer damarlarına geliyor. Akciğer damarlarına geldiğinde de ölümle sonuçlanabiliyor. Tromboz öldürebilir, ancak önlenebilir bir hastalıktır. Sigaradan uzak durup, hareketli olmak şart."

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Önlem almazsanız kalp krizi geçirebilirsiniz! haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR0 YORUM

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro