SON DAKİKA

eposta yazdır zoom+ zoom-

Önce yağmur ardından da kar yağdı!

Önce yağmur ardından da kar yağdı!

Neredeyse yaz geldi ama soğuk havalar bir türlü kuzey yarım küreyi terketmiyor.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 14-05-2012 20:28 - Güncelleme: 21-10-2015 08:48

Bosna-Hersek'te gece başlayan ve halen devam eden yağış nedeniyle Saraybosna kent merkezinde kar kalınlığı 10 santimetreyi buldu.

Bosna-Hersek'te geçen hafta etkili olan aşırı sıcaklar, dün yerini yağmura, bugün de kara bıraktı. Hava sıcaklıklarının ani düşmesiyle birlikte dün sağanak şekilde devam eden yağışlar, gece kar şeklinde görülmeye başladı. Sabah saatlerinde etkili olan kar yağışı, başta Saraybosna olmak üzere birçok kentte yaşamı olumsuz yönde etkiledi. Kara hazırlıksız yakalanan vatandaşlar, sabah saatlerinde gördükleri manzara karşısında şaşkınlığını gizleyemedi.

Meteoroloji yetkilileri, Saraybosna kent merkezinde kar kalınlığının 10 santimetre olarak ölçüldüğünü belirterek, akşam saatlerinde kar yağışının yerini yağmura bırakacağını, ülke genelinde hafta boyunca da yağmurun etkili olacağını belirttiler.

Bosna-Hersek'in ünlü meteoroloji uzmanı Jelyko Maystoroviç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu mevsimde en son 11 Mayıs 1953'te kar yağışı görüldüğünü ve bu tarihte yağan karın Saraybosna merkezde 9 santimetre olarak ölçüldüğünü bildirdi.

59 yıl aradan sonra ilk kez bu mevsimde böylesi bir kar yağışı görüldüğünü ifade eden Maystoroviç, söz konusu kar yağışının "Türkiye'yi de etkileyip etkilemeyeceği" sorusu üzerine, "Bu kar yağışının Türkiye'de etkili olup olmayacağı konusunda şu anda bir şey söylemek mümkün değil. Ancak, tahminlerimize göre Türkiye ve Bulgaristan'da kardan ziyade yağmur etkili olacak" dedi.

PAYLAŞ tw fb gp

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro