eposta yazdır zoom+ zoom-

Oluklu kertenkele nasıldır, zehirli mi insanları ısırır mı?

Oluklu kertenkele nasıldır, zehirli mi insanları ısırır mı?

Oluklu kertenkele nasıldır, ısırır mı, zehirli midir ve oluklu kertenkele bir yılan türü müdür soruları dün merak konusu olduç Balıkesr'de yakalanan oluklu kertenkelenin yılan sanılması ve öldürülmeye çalışılması sonra oluklu kertenkele hakkında aramalar arttı. Halk arasında kör yılan olarak bilinen oluklu kertenkele zararsız, zehirsiz ve çiftçi dostu uysal bir hayvandır.

PAYLAŞ tw fb
Eklenme Tarihi: 17-05-2018 10:50 - Güncelleme: 17-05-2018 10:50

Oluklu kertenkele nasıldır, dış görünüşü nasdıldır, zehirli midir ve oluklu kertenkele insanları ısırır mı soruları binlerce vatandaş tarafından merak edildi. Oluklu kertenkele dış görünüşü itibariyle yılana benzese de aslında diğer kertenkelelerden farklı bir tarafı yoktur. Nesli tükenmekte olduğu için koruma altına alınan oluklu kertenkeleye halk arasında kör yılan da denir. Zehirsiz, zararsız olan oluklu kertenkelelerin ayakları yoktur sürünerek hareket ederler ve çiftçi dostudurlar. Yılanlardan farklı olarak oluklu kertenkelenin göz kapakları vardır.

Balıkesir Camivasat Mahallesi Körfez Polis Merkezi karşısında yılan olduğu ihbarı alan itfaiye ekipleri alarma geçti. Ekipler, bulunduğu yere nasıl geldiği bilinmeyen kertenkelenin yılan olmadığını ve termit, karınca ve küçük böceklerle beslendiği için çiftçi dostu bir hayvan olduğu görüldü. İtfaiye Amirliği ekipleri, bacakları bulunmayan, zararsız ve uysal bir hayvan olan oluklu kertenkeleyi yakalayarak çuvala koyduktan sonra doğal ortama bıraktılar.

NESLİ TÜKENMEK ÜZERE: Yetkililer, oluklu kertenkelenin vatandaşlar tarafından ayakları olmadığı için yılan sanılarak öldürüldüğünü belirtirerek, “Yılanlarda göz kapakları yoktur, ama bunların göz kapakları vardır. Ayrıca derisinin kenarlarında oluklar bulunuyor. Zehirsiz ve ısırmaz bildiğimiz kertenkeleler ne ise bu da aynıdır. Nesli tükenmek üzere olduğu için kesinlikle öldürülmemelidir" şeklinde konuştu.

PAYLAŞ tw fb

YORUM YAZIN Oluklu kertenkele nasıldır, zehirli mi insanları ısırır mı? haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR1 YORUM
  • ismail uçak 23 Haziran 2018 00:26 Tâbiât dostudur. Hareket edrrken vucudunun altinda bulunan pullsr vasitasi ile hsreket ederler! Hareket edrrken pullsrin surtunmesi sonucu "pfiiir" şeklinde ses çıkartırlar

    CEVAP YAZ 0 0

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2019 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro