24 Nisan 2014
 • İstanbul
  21°C

   
 • Ankara
  26°C

   
 • İzmir
  23°C

   
Piyasalar
 • BİST72.391
 • Euro2,9505
 • Dolar2,1355
 • Altın591,62
Pamuk sevgilisini masa altına sakladı!Pamuk sevgilisini masa altına sakladı! İsrail barış görüşmelerini durdurdu!İsrail barış görüşmelerini durdurdu! 7 Yaşından beri erkek olmayı reddediyor7 Yaşından beri erkek olmayı reddediyor Yeni sezon gözlüklerYeni sezon gözlükler Ukrayna'dan Rusya'ya savaş resti!Ukrayna'dan Rusya'ya savaş resti! Adalete Fener Yak dosyası Kılıçdaroğlu'ndaAdalete Fener Yak dosyası Kılıçdaroğlu'nda Dünyaca ünlü dizide ensest bombası!Dünyaca ünlü dizide ensest bombası!

EĞİTİM

Güncelleme :27-11-2012 12:24|Haber Tarihi :27-11-2012 09:520 Yorum

Okullarda başörtüsü serbest mi olacak?

Milli Eğitim Bakanlığı okullarda kıyafeti serbest bıraktı. Düzenlemenin ayrıntıları kimilerinin kafasını karıştırdı.

Okullarda başörtüsü serbest mi olacak? Okullarda başörtüsü serbest mi olacak? Okullarda başörtüsü serbest mi olacak?

İNTERNETHABER.COM- Okullarda kıyafet serbestliği Kur'an dersinde kızların başını örtmesi için mı çıkarıldı? Bu yöndeki iddialara tepki gösteren Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Emin Zararsız, düzenlemeyle sadece Kur'an dersinde başını örtmek isteyenlere tercih sunulduğunu açıkladı.

"BAŞÖRTÜSÜ ZORUNLU OLUR MU" ENDİŞESİ

Kamuoyu işte bu sorunun cevabını arıyor. Kimi çevreler bu düzenlemenin devlet okullarında başörtülü eğitimin önünü açmak için hazırlandığını düşünüyor. Uygulamanın öğrencilere zamanla bir zorunluluk olarak dayatılacağı ve kalıcı hale geleceği endişesini taşıyanlar da var. 

MEB'İN GÜNDEMİNDEYDİ

Yönetmeliğin dersin içeriğine göre çıkarıldığı söyleniyor. Hatta kıyafet kararının çok daha önce MEB'in ajandasında olduğu bu sene uygulanacağı belirtiliyordu. Ancak bu cevaplar karşıt düşünce de olanları ikna etmiş değil.

Başı açık Kur'an okunur mu?

Peki dini açıdan Kur'an okunurken baş örtülür mü? İslam alimlerine göre başı açık Kuran okumak caizdir. Namaz kılarken ve kendine nikah düşen erkeklerin yanında kadının başını örtmesi farzdır. Bunların dışında ise örtmesi daha iyi olmakla beraber farz değildir. Bu açıdan abdesti yokken ve başı açıkken dua etmek, hadis okumak ve Kurana dokunmadan ayet ve sure okumak caizdir. Ayakta, otururken, yürürken ve yatarken dua ve Kuran okumak da caizdir. Ayrıca çocuk emzirirken de Kuran okunabilir. Kur’an okunacağı zaman ne yapılması gerektiği ile alakalı olarak Allah Teâlâ şöyle buyurmuştur: “Kur’an okuyacağın zaman; taşlanmış şeytandan Allah’a sığın.” (Nahl, 16/98) Bunun dışında herhangi bir emir bulunmamaktadır.

OKUL İÇİNDE BAŞ AÇIK

Nromal zamanlarda okullarda türbanlı öğrenciye izin verilecek mi? Bu yöndeki soruya ve tartışmalara yönetmeliğin bu maddesi ışık tutuyor: "Okul içinde baş açık, saçlar temiz ve boyasız olacak. Öğrenciler makyaj yapmayacak, bıyık ve sakal bırakamayacak."

HANGİ DURUMDA BAŞLARINI ÖREBİLECEKLER

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Emin Zararsız, okullarda kıyafet serbestliği getiren düzenlemeyle, imam hatip okullarında sadece meslek derslerinde değil, tüm derslerde, diğer okullarda ise seçmeli Kur'an-ı Kerim dersini seçen kız öğrencilerin ders işlenirken başlarını örtebileceğini belirterek, ''Okulların tamamında başörtüsü serbest bırakıldı anlamında bir düzenleme söz konusu değil'' dedi.

MEB'e bağlı okul öğrencilerinin kılık ve kıyafetlerine dair yönetmeliğin yürürlüğe konulmasına ilişkin Bakanlar Kurulu kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı. 

ZORUNLU DEĞİL AMA

Düzenlemeye göre Kız öğrenciler, imam-hatip ortaokul ve liseleri ile çok programlı liselerin imam-hatip programlarında tüm derslerde, ortaokul ve liselerde ise seçmeli Kur'an-ı Kerim derslerinde başlarını örtebilecek.

KIYAFET SERBESTLİĞİ 1 SENEYİ AŞKIN BAKANLIĞIN GÜNDEMİNDEYDİ

Ancak kıyafet serbestliğini 1 yıl öncesinde Milli Eğitim Bakanlığı'nı gündemindeydi. 2011'in son aylarında MEB tarafından yapılan ankette, vatandaşa "Okullarda kıyafetler serbest olsun mu, olmasın mı?" diye sorulmuştu.

İşte o anketten "Kıyafetler serbest olsun" sonucu çıkmıştı Öğrencilerin gelecek yıl okula serbest kıyafetle gidebilecekleri yönündeki haberler medyada yer almıştı. Yine MEB’in daha önce düzenlediği çalıştayda kıyafetlere serbestlik getirilmesi önerisi yer almıştı.kiyafet.jpg

9 AY ÖNCE KONUŞULMUŞTU

Yine 31 Mart 2012 tarihinde kademeli eğitimin Meclis alt komisyonunda görüşmeleri sırasında komisyon başkanı Fikrı Işık, ortaokul ve liselere konulan seçmeli Kuran'ı-Kerim dersinin ayrıntıları konusunda şunları söylemişti: 

"Siz, Kuran okunan yerde başlarınızı örtüyor musunuz? Yanınızda taşıdığınız örtüyü Kuran okunuyorsa takıyor musunuz? O halde derste de aynısı geçerlidir. Kuran okumak için abdest almak gerekiyorsa bu tabii ki öğretilecektir. Zaten kimseye zorla öğretilmiyor. Seçen okuyacak. Abdest, namaz vs bu konuda din okuryazarlığını artırmak lazım."Haberi Yazdır
 
   
   Bu elma her derde deva!
   9 yaşında ama erkek olmayı reddediyor
   DÜNYA24 Nisan 20143343 Kez İzlendi!
   9 yaşında ama erkek olmayı reddediyorKeat Rhodes isimli İngiliz çocuk 7 yaşından beri cinsiyetini reddediyor.
   Pamuk sevgilisini masa altına sakladı
   MAGAZİN24 Nisan 20141488 Kez İzlendi!
   Pamuk sevgilisini masa altına sakladıDünyaca ünlü Türk yazar Orhan Pamuk, sevgilisiyle objektiflere yakalandı.
   Bakırköy Botanik Park'ta masal gibi şenlik
   GÜNCEL24 Nisan 2014
   Bakırköy Botanik Park'ta masal gibi şenlik3537 Kez İzlendi!
   ABD arşivinden ilk kez çıkan Çanakkale fotoğrafları
   YAŞAM24 Nisan 2014
   ABD arşivinden ilk kez çıkan Çanakkale fotoğrafları19265 Kez İzlendi!
   Banyo yaptıkları sütten peynir yaptılar
   YAŞAM24 Nisan 2014
   Banyo yaptıkları sütten peynir yaptılar7427 Kez İzlendi!
   Diğer Siteler Finansal veriler Foreks aracılığı ile sağlanmaktadır. BIST hisse, verileri 15 dakika; haberler, tahvil-repo, endeksler, VOB ve serbest piyasa en az 15 dk. gecikmelidir.
   İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2011 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
   Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98
   Yükleniyor...