eposta yazdır zoom+ zoom-

OHAL 3 ay daha uzatıldı

OHAL 3 ay daha uzatıldı

OHAL'in 3 ay süreyle uzatılmasına ilişkin Başbakanlık Tezkeresi, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi.

PAYLAŞ tw fb
Eklenme Tarihi: 17-10-2017 19:57 - Güncelleme: 18-10-2017 00:27

OHAL'in 3 ay süreyle uzatılmasına ilişkin Başbakanlık Tezkeresi, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi.15 Temmuz darbe girişiminin ardından 20 Temmuz 2016’da ülke genelinde ilan edilen Olağanüstü Hal (OHAL), dün Meclis’te tartışmalı oturumda beşinci kez uzatıldı.

Bu kararla OHAL uygulaması, 19 Ekim Perşembe saat 01.00’den geçerli olmak üzere 19 Ocak geceyarısına kadar toplamda en az 18 ay devam edecek. Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, 15 ay sonra neden OHAL’in devamına gerek görüldüğüyle ilgili, “Beklediğimiz neticeleri tam olarak ortaya koyma imkanı hasıl olmamıştır” dedi. “ByLock listesi” ve FETÖ’yle mücadele destek konusunda tartışmalar ve arbede yaşanan görüşmelerde yeni TBMM İçtüzüğü’nün “kınama” hükümlerinin uygulanma talebi krize neden oldu.

TERBİYELİ OL, UTANMAZ

Genel Kurul’da AK Parti grubu adına Başbakanlık tezkeresini savunan İzmir Milletvekili Hamza Dağ ile CHP’liler arasında sert tartışmalar yaşandı. Dağ, kendisine laf atan CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal’a, “Siz hiç konuşmayın Sayın Tanal. ByLock’ta hakkınızda neler yazıldığını hep beraber okuduk. FETÖ yapılanmasıyla nasıl bir ilişki içinde olduğunuzu artık cümle alem duydu” karşılığını verdi. Bunun üzerine CHP’liler, “ByLock listelerini niye açıklamıyorsunuz?” diye seslenirken, CHP İstanbul Milletvekili Ali Özcan “Ula ‘Fetullah Hoca Efendi’ diye yalvar yakardınız. Demek ki ByLock’çusun sen” diye bağırdı. Dağ, CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’na da “Sezgin bey sen de aynısın hiç karıştırma. Zaman gazetesinde yaptığınız şeyler burada” dedi. Tanrıkulu da “Terbiyeli ol, utanmaz. Ne demek sen de aynısın” diye bağırdı.

MAAŞTAN KESME KRİZİ

Daha sonra söz alan CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Hamza Dağ’ın İzmir’de referans olduğu yöneticilerin FETÖ’cü çıktığını savunarak, tutuklanan bazı kişilerin adlarını okudu. Özel, “Kişinin kendini FETÖ şampuanıyla yıkayacağı hamam değil orası. Referans olduklarınızın FETÖ’cü çıktığıyla ilgili...” diyerek isim saymaya devam edince Meclis Başkanvekili Ahmet Aydın müdahale etti. Aydın, “Varsa bilginiz belgeniz yargı makamına verirsiniz. Sokaktaki her dedikoduyu getirip burada gerçekmiş gibi birilerini töhmet altında bırakarak konuşamayız” dedi. Gerilimin tırmanması üzerine Aydın görüşmeye ara verirken, CHP sıralarına yürüyen AK Partili Dağ ile Özgür Özel karşı karşıya geldi. Grupların karşılıklı yürümeleriyle arbede yaşanırken, idare amirlerinin müdahalesiyle kavga önlendi.

Verilen arada CHP yönetimi, TBMM İçtüzüğü’ndeki “Meclis’te gürültü ve kavgaya sebep olmak” gerekçesinden dolayı Hamza Dağ’a kınama cezası verilmesini gündeme getirince Meclis bir süre daha çalışamadı. Yeni hükümlere göre kınama cezası alan milletvekilinin maaşının üçte biri kesiliyor. AK Partili yöneticiler de laf atan milletvekillerine de ceza verilmesi gerektiğini savundu. Bunun üzerine CHP ve AK Parti grup başkanvekilleri karşılıklı “Meclis’in saygınlığına özen gösterilmesi” dilekleriyle konuyu kapattı. Başkanvekili Aydın da “Maalesef hoş olmayan bazı söylemler ve fiili durumlar yaşadık” diyerek milletvekillerini uyardı.

PAYLAŞ tw fb

YORUM YAZIN OHAL 3 ay daha uzatıldı haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR20 YORUM
  • Hakkı ARAR 18 Ekim 2017 09:51 OHAL görüşülmüş mü!? Görüşülüp görüşülmediğini, Meclisin itibarının nerelerde olduğunu "Siz isteseniz de istemeseniz de o karar Meclisten geçecek" sözü gayet güzel açıklıyor.

    CEVAP YAZ 0 1

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro