Öcalan hakkında hiç bilinmeyenler

PKK terör örgütü kurucusu Abdullah Öcalan'ın doğumdan, İmralı'ya kadar uzanan tüm biyografisi...

Öcalan hakkında hiç bilinmeyenler

Abdullah Öcalan 4 Nisan 1949 yılında Şanlıurfa'nın Halfeti ilçesi, Ömerli köyünde Ömer ve Üveyş Öcalan'ın çocuğu olarak dünyaya geldi.

Çocukluğunda kavga etmesi sonrası başı yarılmış, annesinin ''ya onlardan intikam alıcaksın ya da bu eve seni sokmam'' lafı üzerine ilk kavgacı kimliği oluşmuştu.

Öcalan hakkında hiç bilinmeyenler

Babasının pasif olması nedeniyle ailesini korumak için saldırgan olması gerektiğini düşünürdü. Diğer çocuklar onu pek sevmezdi. Yılan olan bir yerde ilk olarak Öcalan'ı çağırırlar ve o yılanı öldürürdü. Bu nedenle 'yılan katili' olarak anılırdı.

Ayrıca Öcalan ''En büyük tutkularım, günlük olarak bir çocuğu alıp dağa çıkarmaktı. Ona haydi gidip yılan öldürelim, kuş tutalım, kartal yuvasına ulaşalım derdim.'' şeklinde çocukluğunu anlatmıştı.

1966-68 döneminde Ankara'da Anadolu Tapu ve Kadastro Meslek Lisesi'ni okudu ve 1969 yılında Diyarbakır'da kadastro memurluğu yapmaya başladı.

Öcalan hakkında hiç bilinmeyenler

Sonrasında Diyarbakır'daki görevinden atanarak İstanbul'a geldi ve 1970 yılında DDKO (Devrimci Doğu Kültür Ocakları) şubesi üyesi olarak faaliyetlere başladı.

Öcalan hakkında hiç bilinmeyenler

Yıl 1971'i gösterdiğinde Öcalan İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisiydi. Fakat aynı yıl içerisinde Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'ne yatay geçiş yaptı.

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro