eposta yazdır zoom+ zoom-

Nobelli Türk bilimadamı kanserin sırrını açıkladı

Nobelli  Türk bilimadamı kanserin sırrını açıkladı

Nobel Ödülü sahibi Türk bilimadamı Prof. Dr. Aziz Sancar, kanserden korunmanın sırrını açıkladı. Sancar, 'Kanserin en büyük sırrı, sigara içmemektir' dedi.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 20-05-2016 12:33 - Güncelleme: 20-05-2016 12:33

Prof. Dr. Sancar, Dokuz Eylül Üniversitesi bünyesindeki İzmir Biyotıp ve Genom Merkezi'nde (iBG-İzmir) adının verildiği Prof. Dr. Aziz Sancar Oditoryumu'nda basın toplantısı düzenledi.

Kanseri önlemede DNA onarımının etkili bir mekanizma olduğuna işaret eden Sancar, konuşmasına "Kanserin en büyük sırrı, sigara içmemektir. Sigara içerseniz DNA onarımı başa çıkamaz, kanser olursunuz" sözleriyle başladı.

Kanser tedavisinden önce korunmanın gerekliliğini vurgulayan Sancar, DNA tahribatını onarıp, kanser ilaçlarının daha etkili olması için uğraştıklarını, çalışmaların şu an net bir seviyeye ulaşmadığını ancak ulaşacağına emin olduğunu söyledi.

Her şeyin temel bilime dayandığını vurgulaylan Sancar, şöyle devam etti:

"DNA'nın şekli 1953'te keşfedilmişti. Bu hem temel bilim, hem de sağlık bilimleri alanında büyük yenilik sağladı. Bunun üzerinde çalışanlar 'Ben kanseri tedavi edeceğim' diye düşünmüyorlardı. Ben de DNA onarımı üzerinde çalışırken, 'Ben kanseri tedavi edeceğim' diye başlamadım. DNA nasıl onarılıyor, onu anlamak istedim ve onun mekanizmasını çözdüm. Bu, hem kanserin önlenmesinde hem de tedavisinde önemli olacaktır. Tıbbi bilim, temel bilime dayanmadan olmaz. Avrupa'dan, Amerika'dan devamlı ithal edemeyiz, kendimizi üretmeliyiz, bunu tekrar tekrar vurgulamak istiyoruz."

GENÇLERE ATATÜRKLÜ MESAJ

Sancar basın toplantısının sonunda Nobel Ödülü'nü Anıtkabir'e teslim etme kararını anlatan Sancar, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ben Atatürk'ün yaptığı devrimlerin, Cumhuriyet'in çocuğuyum. Beni yetiştiren köy enstitüsü mezunlarıdır. Savur, Mardin ve İstanbul Tıp Fakültesi'dir. Ben onların bir ürünüyüm. Onlar vasıtasıyla aldım ödülü. Atatürk'ün ve Cumhuriyet'in ödülüdür. O bakımdan oraya aittir. Nobel ilan edildiği gün tam bir kaostu, düşünecek vakit yoktu. İkinci gün biraz rahatladık. Eşimle konuştuk. Eşim Türkiye'yi çok seviyor. İkinci gün madalya Anıtkabir'e teslim edilecek diye düşündük."

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk hakkında çok kitap okuduğunu söyleyen Sancar, eğitimin o dönemde de büyük önem taşıdığını vurguladı.

Atatürk'ün de eğitime büyük önem verdiğini kaydeden Prof. Dr. Aziz Sancar, Türk gençlerine de "Gençler, ilkokuldan üniversiteye kadar politikayla uğraşmayın, günlük kültürle uğraşmayın, bilim yapın, tavsiyem odur" diye seslendi.

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Nobelli Türk bilimadamı kanserin sırrını açıkladı haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR2 YORUM
  • TEMEL SAĞLAM 20 Mayıs 2016 13:36 Sigara içmeyen de oluyor yanlız o neden.?Atatürkün büyüklüğünü anlamayanlar,bugün onu ve cumhuriyeti istemeyenlerdir.Yok edemezler,

    CEVAP YAZ 0 0

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro