YAZARLAR

Ümit SAMİMİ

Ümit SAMİMİ

umitsamimi@gmail.com @ rss Eklenme Tarihi: 20 Ocak 2017 11:17 - Güncelleme: 20 Ocak 2017 11:17

Neden demokrasi istiyorsunuz ki?

Tartışma esnasında bağırmak, karşındakinin sesini kısma amacı taşır. Oysa tartışma, en az iki farklı kişinin ayrı düşüncelerle aynı konuyu ele almasıdır. Biri diğerini susturmaya çalışıyorsa bu oturumun amacı olsa olsa şovdur.

Çoğumuz bu şovun birer parçasıyız aslında. Koca koca memleket sevdalıları mecliste, akademisyenler-yazarlar televizyon programlarında, üniversite öğrencileri ise meydanlarda - sokaklarda bu şiddet resitalinin devam edebilmesi için elinden geleni yapıyor.

Üstelik tüm bunları “karşısındakinin düşüncesine zerre kadar saygısı olmadığı halde” demokrasi adına yapıyor. Demokrasiyi savunmak için bir milletvekili, öbürünün bacağından ısırıyor, yumruk atıyor, yakasına yapışıyor ve olanca sesiyle haykırıyor ; “Demokrasiye zarar vermenize müsaade etmeyeceğiz!”

Bu ülkenin en eğitimli insanları televizyon programlarında kendisi gibi düşünmeyeni, yaşamayanı, inanmayanı rezil etme derdinde. Bunu beceremediğinde ise önce bağırmaya, söz kesmeye daha sonra da tehdite hatta fiziksel şiddete başvurabiliyor

Demokrasi nedir…?

Vatandaşın temsil makamını bahşettiği bir milletvekili, düşüncesini anlatırken onu konuşturmamak için sözlü sataşmada bulunmak yerine, sonuna kadar dinledikten sonra söz hakkı alıp kendi düşünceni usulünce, adabınca o kutsal kürsüde izah etmektir.

Sana benzemeyeni pusturmak yerine, onu daha iyi anlayıp ikna etmeye çalışmak demektir. İkna edemiyorsan hukukun çizdiği sınırlar içerisinde konuyu müfredatına münasip şekilde uygulamaya koymak demektir.

Babanın evladını azarlaması dahi modern eğitim sistemlerinde yanlış olarak tanımlanıyorken, senin milyonlarca kişi önünde sloganlar üzerinden birilerini itham altında bırakman- bağırman, olsa olsa gösteriden ibaret olur.

Kendi rantını korumak, popülariteni arttırmak için kurduğun o cafcaflı cümleler, efelik laflar demokrasi getirmez çünkü karşısındakinin ifade hürriyetine saygısı olmayanın, halkın seçimine de tercihine de saygı göstermesi imkansızdır.

Memlekete, dünyanın gördüğü en yüksek standartlarda demokratik kanunları, sistemleri getirsen ne değişecek, mecliste bu insanlar birbirleri ile konuşmak yerine boğazlamayı tercih ettiği sürece?

Sahi, sizler neden demokrasi istiyorsunuz ki?
PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Neden demokrasi istiyorsunuz ki? yazısına yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU YAZIYA YAPILAN YORUMLAR3 YORUM
  • Misafir 02 Şubat 2017 10:01 çoğumuz karşımızdaki çok demokrat olsun her dayattığıma he desin istiyoruz. Akıllıysan dayatılanı kabul etmezsen kavga başlıyor.

    CEVAP YAZ 0 0
REKLAM
Ümit SAMİMİDİĞER YAZILARIÜmit SAMİMİ
TÜMÜ

AÇIK GÖRÜŞ TÜMÜ

Dilediğiniz platformdan Bizi izlemeye devam edin! tw gp fb rs
REKLAM
REKLAM

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro