eposta yazdır zoom+ zoom-

Ne PKK ne Sırrı! İşte Baydemir'in gerekçesi

Ne PKK ne Sırrı! İşte Baydemir'in gerekçesi

Diyarbakır Belediye Başkanı Osman Baydemir’in Erdoğan ve Barzani'nin katıldığı nikahı kıymaya gelmemesi günlerdir üzerinde konuşulan konulardan biri

PAYLAŞ tw fb
Eklenme Tarihi: 20-11-2013 12:23 - Güncelleme: 21-10-2015 06:44

Başbakan Tayyip Erdoğan ve Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani’nin katıldığı nikah törenine Diyarbakır Belediye Başkanı ’in gelmemesi günlerdir üzerinde konuşulan konulardan biri. 

"PKK'NIN KORKUSUNA GELMEDİ"

Başbakan Erdoğan’ın Başdanışmanı Yalçın Akdoğan, Star Gazetesi’nde yayınlanan yazısında  Baydemir’in “örgütün baskısı nedeniyle toplu nikah töreninde nikah kıymadığını” iddiasını dile getirmişti.

"SIRRI SÜREYYA EVLENİRSE NİKAHINI KIYARIM"

DHA muhabirine konuşan Baydemir ise 10 yıllık Belediye başkanlığı döneminde çok sevdiği dostları dahil hiç kimsenin nikahını kaymadığını, bunu bir ilkesel duruş ve prensip haline getirdiğini belirterek, "Sayın Sırrı Süreya Önder evlenirse onun nikahını kıyarım. Onun da elini çabuk tutması lazım, 4 ayda evlenmesi lazım" demişti.

Baydemir'in toplu nikah törenine katılmamasıyla ilgili çok çarpıcı bir iddia da, Barzani ve Erdoğan buluşmasının hazırlık sürecindeki aktif isimlerden AK Parti eski Diyarbakır Milletvekili Abdurrahman Kurt'tan geldi.

NE PKK NE SIRRI SÜREYYA...

A Haber’de yayınlanan Selin Ongun’un sunduğu Bi Sormak Lazım programında Diyarbakır Belediye Başkanı Osman Baydemir’in nikah törenine neden katılmadığını açıklayan Kurt,  Baydemir’in “dini kaygılarından dolayı nikah kıymaktan çekindiğini” anlattı.

Osman Baydemir ile konu hakkında yaptığı görüşmeyi anlatan Kurt, “Osman Baydemir’in kaygısını ve sözlerini de Sayın Başbakan’ı uçağa yolcularken aktardık” dedi.

Abdurrahman Kurt’un Selin Ongun’un sorularına verdiği yanıt şöyle:

"DİNİ BİR YETKİM OLMADIĞI İÇİN NİKAH KIYMAYA ÇEKİNDİM"

Nikah törenine katılmama konusunu Sayın Baydemir ile konuştum. Hatta Sayın Başbakan’ı uçağa yolcularken bir arkadaşımıza da aktardık ki, Sayın Başbakanımız da bu konuda Sayın Baydemir’in ifadelerini duysun. Sayın Baydemir ben bugüne kadar hiç nikah kıymadım. Bizim yerel anlayışımıza göre böyle dini bir yetkiye sahip olmadığım bilgisine sahibim, böyle bir nikah kıyamam diye biliyorum, dedi. Ben de bunun için kendisine dini bir yetkiye sahip olmak gerekmediğini ilettim. Bu nikah, bir şahitliktir, bir ilandır. Sizin orada olmanız, şahit olmanız bu anlama geliyor, dedim. Sözüm üzerine “Ben ikna oldum. Fakat şimdiye kadar bu yüzden nikah kıymadım, acaba gelişim bu nedenle yanlış olur mu diye çekindim. Bunu aktarır mısınız?” dedi. Ben de ilgili arkadaşlarımıza konuyu aktardım.

Bunun İslami olarak eğitimle, bilgiyle yapılması gereken dualarla ilgisi olup olmadığını konuştuk. Bizim geleneklerimizde Şafiilikten kaynaklandığını düşünmüştü. Bunu benimle paylaştı, ben de nikahın böyle olmadığını aktardım. Hatta ben çıkarken, bu konuda ikna oldum, dedi. Ama ben nikahı böyle düşündüğüm için gelmedim. İnşallah yanlış anlaşılmamıştır diye kendi izahı da vardı.

PAYLAŞ tw fb
KİMDİR ?
Osman Baydemir
OSMAN BAYDEMİR KİMDİR?

Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitiridi. Serbest avukatlık, İnsan Hakları Derneği Diyarbakır Şubesi Yönetim Kurulu üyeliği, Şube Başkanlığı ve Genel Başkan Yardımcılığı, Diyarbakır Barosu, Toplumsal Hukuk Araştırmalar

DEVAMI »

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2019 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro