SON DAKİKA

eposta yazdır zoom+ zoom-

'Navtex' iptal edildi! Türkiye, Yunanistan ve Almanya...

'Navtex' iptal edildi! Türkiye, Yunanistan ve Almanya...

Ege Denizi'nde bilimsel çalışmalar için Almanya'ya ait "Meteor" isimli gemiye Yunan makamlarınca verilen araştırma izninin, Yunan kara suları içinde olduğu ileri sürülen bölgeler için Türkiye'den izin talebinde bulunulduğu gerekçesiyle iptal edildiği bildirildi.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 03-01-2018 22:24 - Güncelleme: 04-01-2018 00:48

Almanya'nın tanınmış üniversitelerinden Hamburg Üniversitesi'nin Türkiye'ye yaptığı başvuru Yunanistan'ı kızdırdı. Üniversitenin araştırma gemisine onay veren Yunan makamları, üniversitenin Yunanistan ile birlikte Türkiye'den de izin istemesi üzerine verdiği izni iptal etti.

Yunan basınına yansıyan haberlere göre, Hamburg Üniversitesine ait araştırma gemisine verilen izin, Alman yetkililerin, Yunan kara suları içinde olduğu öne sürülen bölgeler için Türkiye'den izin talebinde bulunduğu tespit edilmesi üzerine Yunan hükümeti tarafından iptal edildi.

Geçen hafta, Limni Adası yakınlarında araştırma yapması için yetki verilen gemiyle ilgili, Türkiye'nin aynı bölgeler için Navtex yayınlamasıyla Türk makamlarından izin talebinde bulunulduğu anlaşılmıştı.

NAVTEX NEDİR?

Navtex, (Navigational Telex)  MF (Medium Frequency) bandında karadaki Navtex yayın istasyonlarından gemilere/teknelere aciliyet, emniyet, meteoroloji ve çeşitli uyarıların aktarılmasını sağlayan ve uyarıları yazılı olarak verebilen bir sistemdir. Bu bilgiler ücretsiz olarak tüm gemiler/tekneler için yayınlanır.

Navtex, uluslararası denizcilik terminolojisinde, gemilere tehlike ve emniyet raporu ve uyarıları yayınlamak anlamına geliyor. Denizlerde askeri ya da sivil herhangi bir faaliyette bulunmak isteyenler önceden Navtex mesajları yayınlayarak, deniz trafiğini uyarıyor.

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN 'Navtex' iptal edildi! Türkiye, Yunanistan ve Almanya... haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR3 YORUM
  • Hazımsızlık ne yapar? 04 Ocak 2018 10:08 İtalya'nın emaneten terkettiği adaların yakında asıl sahiplerinin eline geçeceğini anlayıp korktukları, artık tescillenmiştir!..

    CEVAP YAZ 0 0

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro