YAZARLAR

Ümit SAMİMİ

Ümit SAMİMİ

umitsamimi@gmail.com @ rss Eklenme Tarihi: 24 Nisan 2017 09:12 - Güncelleme: 24 Nisan 2017 09:13

Nasıl kazanırız?

Takvimler 21 Haziran 2001’i gösteriyordu. Treviso ve Cenova takımları arasında futbol müsabakası vardı fakat bu maç sürpiz bir olaya sahne oldu. Treviso’nun Nijerya kökenli Afrikalı oyuncusu Akeem Omolade’ye yönelik İtalyan tribünlerinden ırkçı tezahüratlar yükseliyordu.

Futbolcuyu, sadece ten rengi sebebiyle maymun olmakla itham edip, onunla dalga geçiyorlardı. Tek bir pankart ya da birkaç saniyelik bir durum değildi üstelik. Sloganlar eşliğinde dövizler sallanarak ilk yarı boyunca devam etti fakat ikinci devre başladığında taraftarlar sessizliğe büründü. Herkes şaşkındı. Sadece ırkçı taraftarlar değil, tüm dünya gerekli cevabı almıştı, çünkü Treviso’nun diğer oyuncuları da yüzlerini siyaha boyamıştı. Aslında kararan, taraftaların alınlarıydı.

On binlerce insanın susturulmasına, 11 kişinin birbirine sahip çıkması yeterli olmuştu. Bu anı, burada kalsın ve biz devam edelim.

Bugün memleketimiz gerçekten de kuşatılmış durumdadır. Etrafımız Rusya ve Batılı kuvvetlerin vekil devletleriyle çevrilmiş durumdadır.

Bugüne kadar terör örgütlerine alenen destek veren ülke yoktu fakat bugün, bize karşı terör eylemi gerçekleştiren her örgüte Batı ve Rusya sınırsız destek vermektedir. Hatta bu terör örgütlerinin sivil katliamları dahi, ne yazık ki meşru karşılanıyor.

Tek tek saymaya ne vaktimiz yeter, ne sabırımız ama son referandum sürecinde yaşananlar dahi, Türk karşıtlığının özellikle Batı’da hangi seviyeye geldiğini gözler önüne seriyor.

Tıpkı 21 Haziran 2001’de İtalyan tribünlerinde olduğu gibi bugün de bizim üzerimize aynı şekilde geliyorlar. Hakaretler, haksız tepkiler, aşırıya kaçan tavırlar vs.

Peki ne yapmalıyız?

Sunni oyuncuları yobazlıkla mı itham etmeliyiz? Takımdaki alevileri dışlamalı mıyız? Kürt’ler yedek kulübesinde mi oturmalı? Eşinin başı örtülü diye, takım kaptanlığını başka bir oyuncuya mı devretmeliyiz?

Allah aşkına, elinizi vicdanınıza koyun. Eğer bir maç varsa ortada, takım oyunu olmadan kazanamayız. Birbirimizi dışlayarak rakiplerimizi yenemeyiz.

Farklılıklarımızı hoşgörü ile sahiplenmeden, tek yumruk haline gelmeden asla ve asla kalkınamayız. Biz birbirimizi yemeğe devam ettikçe 41.543 km karelik bir devlet gelir, 783.562 km karelik ülkemizi aşağılar ve bizim de elimizden hayıflanmaktan başka hiçbir şey gelmez.

Referandum sonrası 51-49 oranına tek yorumum budur, vesselam.
PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Nasıl kazanırız? yazısına yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU YAZIYA YAPILAN YORUMLAR0 YORUM
REKLAM
Ümit SAMİMİDİĞER YAZILARIÜmit SAMİMİ
TÜMÜ

AÇIK GÖRÜŞ TÜMÜ

Dilediğiniz platformdan Bizi izlemeye devam edin! tw gp fb rs
REKLAM
REKLAM

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro