eposta yazdır zoom+ zoom-

Mustafa Kamalak'tan seçim barajı çıkışı

Mustafa Kamalak'tan seçim barajı çıkışı

Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak, seçim barajı konusunda ilginç bir yorumda bulundu...

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 08-10-2015 02:10 - Güncelleme: 29-10-2015 10:46

Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak, 1 Kasım seçimlerine doğru gidilirken, ilginç açıklamalarda bulundu. Kamalak, "Yüzde 10'luk baraj bizim için konulmuştur ama Allah'ın lütfu, inayetiyle o barajları yerle bir edeceğiz" dedi.

Kamalak, partisinin Kayseri il teşkilatınca Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sanat Merkezi'nde düzenlenen aday tanıtım toplantısında Ammar Acarlıoğlu'nun konserinin ardından yaptığı konuşmada, bugün İslam aleminin, Orta Doğu'nun kritik, son derece sıkıntılı bir dönemden geçtiğini söyledi.

Birçok kişinin Akdeniz'in, Ege'nin soğuk sularında köpek balıklarına yem olurken, bir kısmının cesetlerinin sahillere vurduğunu ifade eden Kamalak, bazı vatandaşların da Türkiye üzerinden birçok ülkenin zenginliklerini götüren Batı'nın sınırlarını zorladığını vurguladı.

Orta Doğu'nun içinde bulunduğu bu soruna çare olacak iradenin milli görüş iradesi olduğunu savunan Kamalak, bu hak davanın milli görüşe gönül verenlere emanet olduğunu ifade etti.

Saadet Partisi'nin 1 Kasım'da yapılacak seçimlerde yüzde 10'luk barajı sıfırlayacağını söyleyen Kamalak, şunları kaydetti:

"Allah'ın izniyle verilen oy katiyen zayi olmayacaktır. Çünkü, Anayasa'nın 148'inci maddesinin 3'üncü fıkrasına göre herkesin bireysel başvuru hakkı vardır. Anayasa diyor ki 'herkes Anayasa'nın teminatı altında bulunan bir temel hakkını ihlal edildiği iddiasıyla Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvurma hakkına sahiptir'. Seçme seçilme hakkı da temel haktır. Anayasa'nın 12 ile 74'üncü maddesi arasında düzenlenmiş olan bütün haklar temel haktır. Misalen bir partinin adayları kendi ilinde tulum çıkaracak kadar oy aldı ama partisi ülke genelinde yüzde 10 barajını aşamadı. Partisi barajı aşamadı diye tulum çıkaran bir teşkilat milletvekili çıkaramayacak mı? Anayasa, bu gibi durumlarda seçilecek kadar oy toplayan bir adayın hakkının ihlal edildiği neticesiyle başvuru yapılabileceğini söylüyor. Milli görüşün hemen her aşamada yolu kesilmiştir. Yüzde 10'luk baraj bizim için konulmuştur ama Allah'ın lütfu inayetiyle o barajları yerle bir edeceğiz. Günümüzdekine benzer durumu 1995 yılında da yaşamıştık. Mahkeme yoluyla engelleri aşmasını bildik. Şimdi de en kötü ihtimalle önümüze konulan barajları Allah'ın izni ve inayetiyle yüksek ihtimalle ama mutlaka bireysel başvuru yoluyla yargı yoluyla aşacağız. Katiyen tereddütünüz olmasın."

CHP'nin seçim vaatlerini eleştiren Kamalak, seçim vaadi olarak emekliye 2 maaş ikramiye verilmesine ilişkin kendilerinin 1999 yılında kanun teklifi verdiklerini söyledi.

"CHP'nin kendilerinden 15 yıl sonra böyle bir vaatte bulunmasına rağmen 'Bizden kopya çektiler' dediğini ifade eden Kamalak, "Bunların hepsi taklitçi. Saadet Partisi varsa huzur, saadet var" diye konuştu.

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Mustafa Kamalak'tan seçim barajı çıkışı haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR3 YORUM
  • kartal 08 Ekim 2015 08:37 helal olsun başkanım.yanındayız

    CEVAP YAZ 0 1

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro