YAZARLAR

Ümit SAMİMİ

Ümit SAMİMİ

umitsamimi@gmail.com @ rss Eklenme Tarihi: 03 Ocak 2017 15:50 - Güncelleme: 03 Ocak 2017 15:54

Müslümana 4 tavsiye

Maslak’ta, öğle arasında yemek yemek üzere restorana doğru gideren üst geçitte uzunca sakalları bulunan iki delikanlı ellerindeki bildirileri oradan geçenlere dağıtıyordu.  Adetimdir, dağıtılan tüm bildirileri alır, okurum. Kim neyin propagandasını yapıyor merak ederim ki bana uzatılmamasına rağmen, yeltendim ve broşürü istedim. Üzerinde “Müslüman noel kutlamaz – şans oyunları oynamaz“ gibi güncel konuların başlıkları vardı.

Geri döndüm ve sordum, bu bildiriler sonrasında “Yılbaşını kutlamaya niyeti olup da vazgeçen oldu mu hiç?”

Günlerdir dağıtıyorlar ama kimse geri dönüp de “Ben Yılbaşı kutlamanın, alkol almanın, kumar oynamanın İslamiyet’e aykırı olduğunu bilmiyorum, bilgilendirdiğiniz için teşekkürler. Kutlamaktan vazgeçtim” dememiş.

Merak edip tekrar sordum; “Siz herhangi birinin düşüncesini ya da kararını değiştirebileceğinize inanıyor musunuz?”

Hayır, onlar sadece tebliğ etmekten mesulmüş.

Bak güzel kardeşim, şiddeti teşvik etmediğin sürece, kimseyi zorlamadığın müddetçe, kimsenin özgürlük alanına girmedikçe istediğin propagandayı yapmakta özgürsün ama benden sana 4 tavsiye.

1 – Anlatacaklarını tatlı dille aktar ki karşındakini ikna edebilmen için bir şansın olsun

2 – Anlatacaklarını sloganlarla değil, sıkıcı olmayacak şekilde detayları ve içeriği ile birlikte aktar. Konunun derinine in, içerisinde bilgi olsun, araştırma olsun ki karşındaki seninle aynı görüşü paylaşmasa bile senden faydalanabileceğini düşünsün.

3 – Uyarırcasına anlatma. Karşındaki kendini “Senden direktif alır” gibi hissetmesin.

4 – İnsanlara ne yapmamaları gerektiğini söyleme, ne yapmaları gerektiği ile ilgili tavsiyelerde bulun.

Bak, miladi takvime göre yılın ilk saatlerinde şeref yoksunu, onursuz, korkak birileri, silahsız, masum insanları, kalaşnikof ile tarayarak öldürdü. Sen bu şekilde propaganda yapmasaydın da bu insanlıktan nasibini almamış teröristler saldıracaktı belki ama senin o sert sloganlarının “zemini” hazırladığı ile ilgili ithamlara maruz kaldın.

IŞİD için hepimiz mürtediz. O teröristler Medine’de dahi bombalı eylem düzenledi. O esnada orada tek işi İslamiyet’i anlatmak olan cami imamı da olabilir, eşinin yolunu gözleyen ve mecbur kalmadıkça dışarıya çıkmayan bir ev kadını da. Ne kadar İslami kimliğinin olduğu bir öneme sahip değil. Sadece onların yönetmediği herhangi bir yerde yaşıyorsun diye kendilerinde “Seni” öldürebilme, katledebilme hakkı görüyorlar.

Bu gözü dönmüş caniler ile gerçek İslamiyet arasındaki farkı insanlara anlatmaya çalışırken sen yüzüne dahi gülümsemediğin adama elindeki sloganlarla dolu broşürü dağıtıyorsun.

Vesselam.
PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Müslümana 4 tavsiye yazısına yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU YAZIYA YAPILAN YORUMLAR3 YORUM
  • 5.tavsiye 07 Ocak 2017 10:56 Emekli sandığı kanunu'na ilişkin yapılan genel kurul görüşmeler ilginç anlara sahne oldu.Chp grup başkanvekili Levent Gök, Akp milletvekillerinin oylama için yeterli sayıda olmadığını öne sürerek, yoklama istedi.Bunun üzerine yapılan yoklamada AKP'lilerin meclis'te olmayan milletvekilleri yerine kutuya yoklama kağıdı attıkları Chp'lilerce tespit edildi.Chp'li levent gök, durumu kayıt altına aldırdı.Bunun üzerine yeniden yapılan yoklamada ismi pusulaya yazılarak kutuya atılan milletvekillerinin bir çoğununun meclis'te olmadığı kesinleşti.Meclis başkanvekili Akif Hamzaçebi sahte pusulayla yoklama yapıldığının tespit edildiğini görünce meclis'i pazartesiye kadar tatil etti.

    CEVAP YAZ 0 0
REKLAM
Ümit SAMİMİDİĞER YAZILARIÜmit SAMİMİ
TÜMÜ

AÇIK GÖRÜŞ TÜMÜ

Dilediğiniz platformdan Bizi izlemeye devam edin! tw gp fb rs
REKLAM
REKLAM

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro