eposta yazdır zoom+ zoom-

Münir Özkul kaç yaşında aslen nereli

Münir Özkul kaç yaşında aslen nereli

Usta oyuncu Münir Özkul İstanbul'daki evinde hayatını kaybetti. Peki Münir Özkul kimdir aslen nereli ? Münir Özkul kaç yaşında hayata gözlerini yumdu ? İşte bu soruların cevabı haberimizde.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 05-01-2018 12:23 - Güncelleme: 05-01-2018 12:23

Türk sinemasının duayen oyuncusu Münir Özkul, hayatını kaybetti. Hababam Sınıfı gibi Türk sinemasının efsane filmlerinde rol alan ve ''Kel Mahmut'' tiplemesiyle hafızalara kazınan Münir Özkul, 93 yaşında İstanbul'da tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi.Münir Özkul 2003 yılından bu yana demans rahatsızlığıyla mücadele ediyordu. Peki Münir Özkul kimdir aslen nereli ? Münir Özkul kaç yaşında hayata gözlerini yumdu ? İşte bu soruların cevabı haberimizde.

MÜNİR ÖZKUL KİMDİR?

15 ağustos 1925 tarihinde İstanbul Bakırköy'de doğan Münir Özkul küçük yaşlarda tiyatroya merak sardı. Özkul, İstanbul Erkek Lisesi'nden mezun oldu. Bir süre İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi'ne ve Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü'nde eğitimine devam etti.

Eğitiminin tamamlayan Özkul, Bakırköy'de bulunan Halkevi'nde oyunculuğa adım attı. İlk amatör sahne deneyimlerini burada gerçekleştiren Özkul, İstanbul Devlet Tiyatrosu'nda bir süre oynadıktan sonra Ankara Devlet Tiyatrosu'na geçti.

Ses Tiyatrosu'nda sergilenen oyunlarda rol almaya başladı. Ardından özel bir tiyatro olan Küçük Sahne'ye geçti. Burası Özkul'un yükselişinde bir dönüm noktası oldu.

Yeteneği Muhsin Ertuğrul'un gözünden kaçmayan Özkul, Küçük Sahne'de birçok başarılı oyunlarda da yer aldı.

Tiyatro sahnelerinden "tesadüfen" film setlerine geçişi 40'lı yılların sonuna denk düşen Özkul, askerliğini yaptığı dönemde, "Vatan ve Namık Kemal" adlı filmde yönetmen asistanlığı yapan arkadaşı Sırrı Gültekin'i ziyaret için Yeşilçam'a gittiği birgün ilk defa bir filmde figüran olarak rol aldı.

Üniformalı bir figüran arayışı içinde olan arkadaşının ricasını kırmayarak, biraz da komik bir anı olsun diye kamera karşısına geçti ve rol aldığı 400'ün üzerinde filmle, Türk sinemasına damgasını vuran önemli karakter oyuncuları arasına girmesini sağlayacak sinema serüveni böylece başlamış oldu.

Münir Özkul yaklaşık 10 dizi, 20 tiyatro oyunu ve 220 filmde rol aldı.

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Münir Özkul kaç yaşında aslen nereli haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR0 YORUM

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro