YAZARLAR

Ümit SAMİMİ

Ümit SAMİMİ

umitsamimi@gmail.com @ rss Eklenme Tarihi: 09 Kasım 2015 10:47 - Güncelleme: 09 Kasım 2015 10:59

Muhalefetin Sosyolog ve Psikolog İhtiyacı

Yazıma bir kıssa ile başlamak istiyorum.

Evvel zaman içinde haşmetli bir kral, bir gece rüyasında tüm dişlerinin döküldüğünü görmüş. Uyandığında bu rüyanın ne anlama geldiğini merak etmiş. Güneş doğar doğmaz, ülkesindeki tüm rüya tabircilerini saraya toplamış. Hepsine rüyasını anlatmış, başına ne geleceğini sormuş.

Aralarından bir tanesi, ‘
-Yüce Kralım, ne yazık ki ailenizdeki tüm bireylerin öleceğini göreceksiniz.’ demiş.

Kral bu duruma çok kızmış ve rüya tabircisini zindana atmış. Ardından bir sonraki rüya tabircisi girmiş içeriye ve demiş ki
-‘Haşmetli Kralım, Öyle uzun yaşayacaksınız ki, ailenizdeki en uzun ömürlü fert, siz olacaksınız.’

Kral bu yoruma çok sevinmiş. İki kese altını, bu yorumu yaban tabirciye hediye etmiş.

Bu hikaye burada dursun. Biz “ŞUURSUZ MUHALEFET” yazımıza geri dönelim.

Son zamanlarda neredeyse her gün karşıma psikologların “Olumlu Söylemlerin” insanların kararlarına etkisiyle ilgili yazılar çıkıyor. İnsanların, olumsuz söylemleri sonuna kadar dinlemediği, kötü haber yayınlarını daha az izlediği, engelleyici tutumlara karşı tavır aldığı da benim kişisel gözlemlerim arasında.

Muhalefetin neden başarısız olduğu ile ilgili bir çok somut iddia ortaya atıldı ama durumun bir de psikolojik boyutu bulunmakta. Mesela,Henüz seçimlerin üzerinden bir ay bile geçmemiş olmasına rağmen, ortaya “Başkanlık Sistemi” tartışması atıldı.

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin “Başkanlık sistemi ile kapımıza gelmesinler” şeklinde bir açıklama yaptı. “Başkanlık sisteminden daha yararlı yönetim anlayışları olduğunu düşünüyoruz, hepsini tartışmamız lazım” demedi. “Sivil anayasa için her türlü tartışmaya varız, bizim de önerilerimiz var” da demedi. Tıpkı HDP Eş Başkanı Demirtaş gibi “Seni başkan yaptırmayacağız” algısıyla seslendi.

Oysa halk, yaptırmayanları değil inşa etmeye çalışanları destekliyor. “Kötü havalimanı yapılmasına izin vermeyeceğiz” diyenleri değil “Buraya bir şekilde havalimanı yapacağız” diyenlerin arkasında duruyor. Bunu “Başkanlık Sistemi’nin” kötü olduğunu düşündüğüm için söylemiyorum. Kötü de olsa, taş üstüne taş koyanlar bu coğrafyayı arkasına alabiliyor.

“3.Köprüyü yaptırmayacağız, 3.Havalimanına müsaade etmeyeceğiz, sarayı yıkacağız” gibi açıklamalar, destek görmez, görmeyecek de.

İktidarın gerçekleştirmek istediği projelerin “Neden Eksik-Yanlış Olduğunu” izah ederken bile en sert söylem ile ifade edenler, halktan olumlu geri dönüş bekliyor. Üstelik bu iktidar, muhalefet ne kadar kabul etmese bile bir şekilde 13 yıldır halkın  %50 ‘sinin teveccühünü almış durumda.

Toplum içerisinde sevilen biri hakkında sert eleştiri yaptığınızda, kendi itibarınızın nasıl değiştiğini, hakkınızda o sevilen kişinin sevenleri tarafından nasıl yorumlandığınızı bir düşünün.

Yukarıda aynı anlama gelen fakat farklı şekilde ifade edilen iki rüya tabiri arasında kralın davranışlarını okudunuz. Sizce muhalefet hangi rüya tabircisi gibi gündemi yorumluyor?

Muhalefetin olumlu söylemlerinden bir tanesi olan “Asgari Ücret 1500 Lira Olacak” vaadine karşı çıkan, olumsuz tavır sergileyen iktidarın, 7 Haziran’dan sonra bu konu ile ilgili tutumunu nasıl değiştirdiğini hepimiz görmedik mi?

******
*****
***

Asgari ücret ile ilgili daha önce de yazmıştım. Ben asgari ücretin 1300-1500 gibi yüksek miktarlara çıkarılmasına karşıyım fakat asgari ücret ile geçinen kişilerin bu ücretlere tamah etmesine de müsaade edilemez.

Bugün çok basit birkaç düzenlemeyle, işvereni zor durumda bırakmadan  asgari ücret ile geçinenlerin alım güçleri arttırılabilir.

Üzerinde herhangi bir taşınmaz olmayan, kira ödeyen ve tüm bu durumları devlete beyan eden asgari ücretli birey, belirli bir limite kadar(Örneğin 60 tl) doğalgaz, su ve elektrik faturaları devlet tarafından karşılanabilir.

Asgari ücret ile geçinenlere verilecek bir kart ile, yaptığı alışverişlerden KDV gibi vergiler alınmayabilir. Yine burada kartın limiti devlet tarafından belirlenir ve bu durumun suiistimal edilmesi engellenebilir. Toplu taşıma, ekmek, peynir gibi temel ihtiyaçlarda vergi ödemeyen ve elektrik,su, doğalgaz gibi kalemlerde harcama yapmayan asgari ücretlinin 1300 lira maaş almasına gerek kalmaz. Alım gücü 1300 liranın zaten çok üstüne çıkacaktır.

Önemli olan asgari ücretlinin refahını arttırırken, iş vereni zor durumda bırakmamaktır.

twitter.com/umitsamimi

 

 
PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Muhalefetin Sosyolog ve Psikolog İhtiyacı yazısına yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU YAZIYA YAPILAN YORUMLAR1 YORUM
  • gulmercan 15 Kasım 2015 07:39 guzel, cok guzel. elinize, akliniza saglik

    CEVAP YAZ 0 0
REKLAM
Ümit SAMİMİDİĞER YAZILARIÜmit SAMİMİ
TÜMÜ

AÇIK GÖRÜŞ TÜMÜ

Dilediğiniz platformdan Bizi izlemeye devam edin! tw gp fb rs
REKLAM
REKLAM

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro