YAZARLAR

Ümit SAMİMİ

Ümit SAMİMİ

umitsamimi@gmail.com @ rss Eklenme Tarihi: 13 Mayıs 2015 22:41 - Güncelleme: 28 Ekim 2015 03:02

Muhalefet Nasıl İktidar Olabilir?

Nasıl iktidar olunur ?

Sanılıyor ki memleketim insanın fikri hiç değişmez, sabittir. Dün ne ise, bugün o dur. Oysa o kadar da zor değil bu ülkede seçim kazanmak, seçmenin oyunu almak. Asgari ücretten başlayalım isterseniz. Muhalefeti yerin dibine sokmak için değil, muhalefetin eksikliklerini kapatmak için yeniden değerlendirelim şu vaatleri.
 
Sayın Kılıçdaroğlu yada Bahçeli'nin yerinde olsa idim, özel sektördeki iş vereni endişe içerisine sokmak yerine asgari ücret ile çalışan, emeği sömürülen kardeşimin alım gücünü yükseltirdim. Asgari ücret ile geçinene, üzerinde taşınmaz olmayana kısmi ölçüde doğal gaz, elektrik yardımı yapardım. Toplu taşımada öğretmenlere ve öğrencilere olduğu gibi indirim uygulardım. Devlet desteğinin uygulanabilir bir çok adımı daha var, tek tek bütün listeyi buraya yazmaya gerek yok. Üstelik bunları yapan başka ülkeler de var. 
 
Bugün asgari ücret için bir iş veren 1 201.50 TL ödemektedir fakat işçinin eline geçen net miktar 949.07 liradır. Aradaki fark, sosyal sigorta primi, vergiler vs. Şimdi devlet bu vergileri ve sigorta primlerini iş verenden almazsa bile işçinin cebine girebilecek net miktar 1 201 TL 'dir. Bu miktar 1500 liraya çıkabilmesi için devletin bunların dışında bir fonlama yapması lazım.
 
Ben daha önce bin kadar işçisi olan bir un fabrikasında çalışmış birisiyim. Bu fabrikaya "Çalışanlarına artık en az 1.500 tl net maaş vereceksin" derseniz, bu sanayicinin maliyetini %33 arttırırsınız. Sonuç ya kayıt dışı artar ya da istihdam azalır.
 
Ya da evlere temizliğe giden bir kadını düşünün. Bu kadın işçiye, maliyeti sebebi ile çok az kişi sigorta yapacaktır. Bütün bunlara gerek yok, işi özel sektör üzerinden yeni serüvenler yaşayarak gerçekleştirmeyelim. Devlet işçimizin alım gücünü arttırsın.Dolaylı fonlamalarla, eskiden olduğu gibi hayali ihracat benzeri yeni dolandırıcılık kapıları da açmamış oluruz. İşçimiz de rahat eder, iş verenimiz de.
 
Önemli olan, sorunu çözmek konusunda samimi olmak. 
 
Gelelim iktidara yürüyecek olan diğer adımlara. Konuşmama hep Türkiye'deki kadına yönelik şiddete karşı üreteceğim bir kampanya ile başlardım. 2015 yılında geçirdiğimiz 150 günde 100 kadının hayatını şiddet sebebiyle kaybettiği bir ülkede, benim ilk gündemim erkeklerin barbarlığı olurdu . Daha önemli ne olabilir ki ?
 
Kamuoyunun dikkatini ideolojilerden uzakta tutardım. Pozitif siyaset, üretken dil kullanırım. Başkasının ortaya koyduklarına karşı çıkmaktan ziyade kendi önerilerimi tartıştırırdım.
 
Kavga etmeyen bir Türkiye ortamı vaat ederdim. Toplumun on yıllardır özlemini çektiği o ortamı anlatırdım.
 
Tüm bunları yapmadan da iktidar olunur aslında çünkü soru çok basit; "Bir önceki seçimde Ak Parti'ye oy veren seçmenin fikrini değiştirmek için ne yaptım? Diğer partilere oy veren seçmeni ikna etmek için ne yaptım ?" Bu soruya çok geç olmadan doğru cevap verirse eğer herhangi bir muhalefet lideri, partisini nasıl iktidara taşıyacağını da anlayacaktır.
 
Neden yapamayacağını biliyorsan eğer nasıl yapılacağını da biliyorsundur.
 
Türkiye'nin kangren haline gelmiş PKK sorunu çözülmeyi beklemektedir. Eğitim problemi, yetişmiş kalifiye çalışan sıkıntısı, var olan çalışanlardan alınamayan verim, üretimin katma değerinin az olması, ihracatın ithalata bağımlı kalması gibi hem ekonomik hem kültürel sorunlar var. Muhalefetin sunacağı daha iyi çözüm, detaylı ve inandırıcı kanıtlar seçmenin davranışını mutlaka değiştirecektir fakat muhalefet ne yazık ki oy toplamak için 50 yıl önceki stratejileri uygulamaya devam ediyor. Bröşür üzerinde yazan emekliye zam, asgari ücret artış miktarları ile bu iş olur mu, göreceğiz...
 
twitter.com/umitsamimiPAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Muhalefet Nasıl İktidar Olabilir? yazısına yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU YAZIYA YAPILAN YORUMLAR0 YORUM
REKLAM
Ümit SAMİMİDİĞER YAZILARIÜmit SAMİMİ
TÜMÜ

AÇIK GÖRÜŞ TÜMÜ

Dilediğiniz platformdan Bizi izlemeye devam edin! tw gp fb rs
REKLAM
REKLAM

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro