eposta yazdır zoom+ zoom-

Müftülükten eğitimcilere skandal öneri: 'Dokunun, öpün!'

Müftülükten eğitimcilere skandal öneri: 'Dokunun, öpün!'

Mersin Müftülüğü'nün, "Kendinizi sevdirmek için" başlığı altında Kur'an kursu eğitimcilerine 'dokunmak, başını, yanaklarını okşamak, sarılmak, öpmek' gibi davranışlarda bulunmalarını önerdiği iddia edildi.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 16-07-2017 18:36 - Güncelleme: 17-07-2017 00:36

Cumhuriyet'ten Ozan Çepni'nin haberine göre Mersin'de müftülüğün 4-6 yaş grubu çocukların da eğitim göreceği Kur'an kursu seminerinde "Kendinizi sevdirmek için" başlığı altında eğitimcilere 'dokunmak, başını, yanaklarını okşamak, sarılmak, öpmek' gibi davranışlarda bulunmaları önerildi.

Sunumda müftülüğün, çocuk gelişimi konusunda uzman olmayan din eğiticilerine yaptığı 'dokunma' tavsiyesinin gerekçesi ise 'kendinizi sevdirmek için' denilerek açıklandı.

Konuyu uzmanlar şöyle değerlendirdi:

"TEMAS YANLIŞ"

Psikolog İlknur Efeçınar: "Çocuklara öğrettiğimiz, kızların ve  erkeklerin özel bölgeleri, bunun dışında erojen bölgeler, yanaklar, boyun, avuç her şey eğitimde kullanılacak materyaller değildir. Doktorun bile çocuğun annesi, babası yanındayken çocuğa dokunması ve müdahale etmesi gerekiyor. Dokunmak çok sevdiği birisinden geliyorsa ve bir iletişim biçimi olarak anlıyorsa, herkesle yapılabilir diye algılayabilir. Anne babalara da çocukları dudaklarından öpmemeleri tavsiyesinde bulunuruz."

"AYIRT EDEMİYOR"

Eğitim bilimci Prof. Dr. Nejla Kurul: "Fiziksel temas, çocuğun gelişimi açısından doğru olmayan bir yöntem. Çocuklara bedeninin kendisine ait olduğunu anlatılması ve birincil ilişkilerin dışında ‘dur, yapma, dokunmanı istemiyorum' diyebileceği bir eğitim tarzı gerekiyor. Çocuk herkesin kendisini sevdiğini düşünüyor, ayırt edemiyor. Bireyleri tanıması ve ayırt edebilmesi için çocukların küçük yaşlardan itibaren eğitilmeleri gerekiyor. Çocuğun bireysel gelişimi açısından aileden başlayarak eğitim vermek ve çocukları nesne değil özne olarak görmek gerekiyor."

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Müftülükten eğitimcilere skandal öneri: 'Dokunun, öpün!' haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR17 YORUM
  • Misafir 17 Temmuz 2017 12:36 potansiyel cinsel suçlara eğilim, dini eğitim kılıfıyla veriliyor.çünkü memleketi dindarlar yönetiyor.artık camiler,ibadet yeri olmaktan çıkarıldı.siyet yapılan merkezlere çevrildi.müftülüğün bu uygulaması ile camiler taciz ve tecazvüz yuvaları haline dönüştürülmek isteniyor.

    CEVAP YAZ 1 1

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro