eposta yazdır zoom+ zoom-

Moody's'in Türkiye Merkez Bankası için geçtiği 'endişeli' not

Moody's'in Türkiye Merkez Bankası için geçtiği 'endişeli' not

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, Türkiye Merkez Bankası'nın özerkliği ile ilgili endişelerini belirten bir değerlendirmeyi paylaştı. Hazine ve Ekonomi Bakanı Berat Albayrak ise yaptığı son dakika açıklama ile bağımsızlık vurgusu yaptı.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 12-07-2018 12:08 - Güncelleme: 12-07-2018 12:08

Moody's, Türkiye Merkez Bankası'nın özerkliği ile ilgili endişelerini belirten bir değerlendirmeyi abonelerine geçti. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nde geçişle birlikte Merkez Bankası'nda yapılabilecek değişikliklere dikkat çeken Moody's "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı değişiklikler Merkez Bankası'nın bağımsızlığı önünde daha fazla zorluklara neden olacak gibi görünüyor" ifadelerini kullandı.

Kuruluşun gönderdiği Merkez Bankası ile ilgili notta "Merkez Bankası'nın yönetim yapısındaki değişiklikler daha sıkı para politikasını izleme kararlılığını önümüzdeki günlerde güçlendirmekten ziyade zayıflatabilir" denildi.

TCMB'nin ve diğer kamu kurumlarının bağımsızlığın zarar görmesine yönelik algının yatırımcı endişelerini artırabileceğini söyleyen derecelendirme kuruluşu, "Yeni hükümetin nasıl politikalar izleyeceği belli değil. Merkez Bankası'nın etkinliğine yönelik daha fazla zorluklar, kredi notu açısından negatif" açıklamasını yaptı.

Berat Albayrak'tan açıklama
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'tan gelen son dakika açıklamalar da Merkez bankası üzerine oldu. Albayrak, "Merkez Bankasının bağımsızlığının ve karar alma mekanizmalarının spekülasyonlara konu edilmesi kabul edilmez." diye konuştu.

Berat Albayrak'tan flaş Merkez Bankası ve enflasyon açıklaması

Dolar 5 lira olur mu? Rekor kıran dolar kuru şu anda ne kadar?

 

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Moody's'in Türkiye Merkez Bankası için geçtiği 'endişeli' not haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR2 YORUM
  • Misafir 12 Temmuz 2018 12:30 dolarlarımza sahip çıkalım, sadece birikimlerimizin değerini korumak için, betoncular mı???? gömün gitsin , zaten çoğu battı , konut kredisi faiz indirimi bu süreyi uzattı sadece.. merkez faiz indirir mi? islami düşünce ile reel durum arasında kalan tayyip her halükarde faizi arttıracak ama bu saatten sonra fayda etmez, bundan sonra dolarda 4,50 nin altı çok zorrrrrrr

    CEVAP YAZ 1 0
  • Misafir 12 Temmuz 2018 16:09 4.50 mi ?? 5 demek istedin galiba, tayyip cigim varken 5 in altina inmeyecek. Bak adam yine ayni teraneyi okuyor, faizleri indirecem diyor, yahu hangi akila hizmet indireceksin, enflasyonun altinda tutmaya calistigi faiz oranlarini bu geldi basimiza, birde ileri geri konusup, londra toplantisinda yaptigi gibi, herkesi tedirgin ettigi icin dolar bu halde. bu kadar bihaber ekonomiden bu adamlar. ne careki %50 aliyorlar. komik dimi.

    0 0

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro