YAZARLAR

Ümit SAMİMİ

Ümit SAMİMİ

umitsamimi@gmail.com @ rss Eklenme Tarihi: 19 Ağustos 2013 00:00 - Güncelleme: 21 Ekim 2015 20:14

Mısır Bugün İbrahim'in Ateşe Atıldığı Yer

Mısır’da olup bitenleri merak eden değerli arkadaşlarım, Mısır’ın kendisi oldu bittiye getirilmek isteniyor...

Tıpkı Filistin’de Hamas’a yaptıkları gibi. Lübnan’da Hizbullah’a yaptıkları gibi.

Mısır’da da Müslüman Kardeşler’e  aynı şeyleri yapmak istiyorlar.

Önce devlet ya da diğer kurumlar tarafından baskı altında tutulup, sonra kendilerini savunmak için ellerine aldıkları silahlar yüzünden terörist ilan edilecekler.

Mısır’daki şiddet, halkı sindirmek içinci sebep. Asıl olan ise daha sert davranabilmek için Müslüman Kardeşler’i silahlanmaya zorlamak. Siyasetten tamamen dışlamak ve onları yer altına indirmek. Siyasi arenada baş edemeyeceklerini biliyorlar çünkü. İlk adil seçimde tekrar mağlup olacaklarının farkındalar. Öyle ise Müslüman Kardeşler terörist ilan edilebilmeli.

Meydandaki darbe karşıtlarını kötü niyetli gösterebilmek için, kalabalığın silahlı olduğuna dair videolar payaşıldı. Oysa günlerdir tek bir kişinin burnu dahi kanamamıştı. Silahlı bir eylem yapılacaksa, bu yer altında organize edilip, silahların ise meydanda tutulmaması gerekirdi. Hem istihbarat açısından, hem de amacın başarıya ulaşması için bu tavır kaidedir ama paylaşılan videolardaki silahları, polisler elleri ile koymuş gibi bulabildiler.

Çatıların üzerindeki keskin nişancılar, çadırları yakan zabıtalar, silahlarını istedikleri gibi kullanabilen askerler devlet görevlisiyken, meydanda darbeye karşı eylem yapanlar ise terörist oldu. Bu yüzden Müslüman Kardeşler  hem Batı’nın oyunları ile mücade etmek zorundalar hem de Mısır’daki egemen güçlerin, kaymak tabakanın, elit kesimin, yıllarca Mısır’ı sömürenlerin sermayelerini korumak için yapılan darbe ve benzeri girişimleri engellemek mecburiyetindeler. Engellemek mecburiyetindeler çünkü Mısır Halkı’nın talepleri ve çıkarları İsrail’in kazanımları ile uyuşmuyor.

Darbeyi yaptığı gecenin ertesinde Mısır Refah Kapısı’nı kapatanların kimin çıkarları için yönetimi devraldığı gün gibi ortadadır oysaki.

Esad gibi yüzbinlerin katili, dini siyasete alet edenlerin sonu böyle olur dediğinde, darbenin kimin menfaatine olduğu su yüzüne çıkmıştır.

Mısır Ordusu’na yapılan 13 milyar dolarlık yardımın, İsrail’in güvenliğini sağladığı belli olmuştur.

Suud Kral’ı, teröristlerle olan mücadelesinden ötürü darbe yönetiminin yanında olduğunu söylerken aslında İsrail’in çıkarlarını korumakla görevli olduğunu göstermiştir.

The Times Gazetesi’ndeki açık mektupta Erdoğan’a Diktatör yakıştırması yapan 30 Ünlü’nün Mısır’da olanlara karşı sessiz kalmaları, amaçlarının aslında ne olduğunu ifade etmiştir.

Adeviye’deki kalabalığın özeti Kahire’de toplanmışken, uluslar arası medyanın özet niteliğindeki azınlığın kutlamalarını yayınlarken büyük çoğunluğun  itirazını es geçmesi gibi aşikardır aslında kurgunun yapısı.

Kendinizi müslüman bir demokratın yerine koyun. Ortadoğuda siyaset yapmaya çalıştığınızı varsayın.

Size saldıranlara karşı kendinizi korumaya çalıştığınızda adınız terörist olacaktır. Tanklara taş attığınız için yargılanacaksınız, işkence göreceksiniz, ya da hiç kimse başınıza ne geldiğini dahi bilmeyecek.

Batının kirli oyunlarıyla boğuşacaksınız.

Askerlerin egemenliğinde hatta gölgesinde siyaset yapacaksınız.

İlk zayıf anınızı bekleyen sırtlanlarla dolu çölde yolculuk yapmak gibi sürekli korku ve endişe içerisinde olacaksınız.

Siyaset yapmak istediğinizde devletin her kurumuna sızmış olan çetelerin avuçları arasında halkın taleplerini yerine getirmeye çalışacaksınız.

Olurda başarılı olursanız, hepsi birden çullanacak başınıza. Medyasıyla, dış mihrakıyla, devlet içi çeteleşmesiyle hatta askeri ile.

Böylece oldu bittiye gelecek herşey..

Ama olur da bitmezse,

Mısır’da darbe yönetimi devrilirse,

Milyonlarca müslümanın göz yaşları ebabil kuşlarının gagasından ebrehenin ordusunu taşlarsa

Ortadoğu da bir daha hiç bir asker, darbe yapma cesaretinde bulunamayacaktır.

Hz.İbrahim’e su taşıyan karınca gibi, adaleti sağlayamasak da dualarımızı edelim.

http://www.twitter.com/umitsamimi
PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Mısır Bugün İbrahim'in Ateşe Atıldığı Yer yazısına yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU YAZIYA YAPILAN YORUMLAR0 YORUM
REKLAM
Ümit SAMİMİDİĞER YAZILARIÜmit SAMİMİ
TÜMÜ

AÇIK GÖRÜŞ TÜMÜ

Dilediğiniz platformdan Bizi izlemeye devam edin! tw gp fb rs
REKLAM
REKLAM

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro